Göbeklitepe’nin ihtişamı Euroasia Fashion Show’da 13 bin yıllık güpür anlatılacak

İngiltere, İran ve Ortadoğu’nun bir nice modacısı Euroasia Fashion Show’bile kullanılmamış koleksiyonlarını tanıtacak. 5 Eylül Pazartesi 18.00’de yapılacak defilelerin yer çok merak edilen koleksiyonu ise Perihan Demirdelen’in Göbeklitepe’nin ihtişamı oldu.Demirdelen, Euroasia Fashion Show’da 13 bin yıllık kumaşın serüvenini anlatacak.

Ünlü modacı Perihan Demirdelen’in Şanlıurfa gezinde gördüğü Göbeklitepe, yıpranmamış koleksiyonu için esin oldu. 13 bin yıllık geçmişi ile dünyanın yeryüzü bozuk yapısı olma özelliği haiz ve UNESCO Acun Miras listesinde düz düz Göbeklitepe’den aldığı ilhamla podyuma çıkıyor. Tasarladığı birbirinden enteresan kıyafetleri adlı modellerle podyuma çıkarmaya hazırlanan Demirdelen’in tasarımlarındaki enteresan detaylar ise görenlerin azını meydanda bıraktı. Kafa model Tuğba Özay’ın tanıtacağı Göbeklitepe’nin ihtişamı adını verdiği ve 12 parçadan oluşan koleksiyonun ahşap boncuklar ve hezaren taşları kullanan modacı 30 kiloyu bulan parçaları ile adeta şoy yaptı. Bildirme beş altı 1500 taş genişlik çokça da 4000 taştan oluşan koleksiyonu podyuma çıkmak için dönem sayıyor.

Göbeklitepe’nin keşfinden bilahare moda dünyasının tarihi kökünden değişti. 13 bin sene evvel yapılan yapının içinden çıkan güpür parçalarının hikayesi günümüze büyüklüğünde geldi. Perihan Demirdelen’in 7 ayda tamamladığı kullanılmamış koleksiyonu ise bu serüveni moda severlere aktaracak ve izleyenleri hayal alemine sokacak. – DİYARBAKIR

Share: