Göçerlerin Munzur ve Mercan Dağları’ndan köylerine zorlu dönüşü başladı

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde küçükbaş hayvancılıkla uğraşan göçerler, havaların soğuduğu 3 bin rakımlı yaylalardan köylerine çalmak için dayanıklı yolculuklarına başladı.

Serin havası, akarsu kaynakları, yaylaları ve meralarıyla öne çıkan 1500 rakımlı kaymakamlık, seçme yıl yüzlerce göçebe aileye ocak sahipliği yapıyor.

Yazları ilçedeki 3 bin rakımlı Munzur ve Mercan dağlarında nazil göçerler, havaların soğuduğu bağ bozumu aylarında sürüleriyle yaylalardan inmeye başlıyor.

Zorlu yolculuğun böylelikle Ovacık kaza merkezine ulaşan göçerler, burada mukannen alanlarda çadır kurarak tıpkısı müddet koyuverme veriyor.

Sürüleriyle kilometrelerce kat gidiyorlar

Sürüleriyle yola devam fail göçerler, kilometrelerce yol katettikten bilahare Hozat, Mazgirt, Çemişgezek ve Pertek ilçelerindeki ya birlikte Elazığ’daki köylerine ulaşıyor.

Kışı bu bölgelerde geçiren göçerler, yaylada ürettikleri peynir, tereyağı ve çökelek kabilinden ürünleri satarak ihtiyaçlarını karşılıyor.

Göçerlerden Utku Beyazkuş, AA muhabirine, yayla dönüşünde yaptıkları yolculuğun it canlı geçtiğini söyledi.

Yaklaşık 10 gündür sürüsüyle kere yürüdüğünü ifade fail Beyazkuş, “Çemişgezek’e gidiyoruz ve kısaca 3-4 dolaşma bilahare köyümüze ulaşacağız. Yolculuğumuz sırasında kurt ve boz ayılarla karşılaşıyoruz. Köpeklerimiz olmasa melez hayvanları sürüye saldırıyor.” dedi.

“Geceleri üstelik gezi yapıyoruz”

Müstahsil Cengiz Demir dahi yazları Çemişgezek’te havaların çok sıcak olmasından çevre Ovacık’taki yaylalara çıktığını anlattı.

Çıpa, yaylalarda koridor geçirmenin keyifli ve kısık yanlarını olduğunu belirterek, “Kâh yaylalara posta gitmiyor ya üstelik telefon çekmiyor. Zaman havanın yunak olması ve koyunların güzergahımızdaki tarla ile bahçelere kötülük vermemesi üzere geceleri da seyahat yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ailesiyle yaylaya çıkan Azime Tuncel bile alelumum peynir, kucak sağımı ve aşındırmak pişirme üzere işlerle uğraştığını kaydetti.

Göçer Haydar Tuncel bile yılın 12 kocaoğlan hayvanlarıyla ilgilenmek zorunda olduğunu anlatarak, “Hayvanlarımızdan daha ongun ürün almak için ilkbaharda yaylaya gidiyoruz. Munzur Dağları’nda 3 ay konakladıktan sonra eylülde köyümüze gabi dönüyoruz.” diye konuştu.Share: