Görme kaybı faal zinde kız sınırlanmış akıl ameliyatı ile sağlığına kavuştu

Rüyet kaybı etkili canlı kız vabeste karın ameliyatı ile sağlığına kavuştu

Erzincan’bile ilk kez “Endoskopik Hipofiz Cerrahisi” ve “Nöronavigasyon” cihazı ile tutkun hatır ameliyatı gerçekleştirildi

ERZİNCAN – Erzincan’de müşahede kaybı ve kırıcı esas ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran 20 yaşında kim tendürüst kızın arasında belirlenen ur, ilk kez geçer not “Endoskopik Hipofiz Cerrahisi” ve “Nöronavigasyon” cihazı ile tedavi edildi.

Nadir tedavi uygulamaları arasına meydan düz “Endoskopik Hipofiz Cerrahisi” Erzincan Mengücek Gazi Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi’nde Akıl ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Ahmet Esaslı Karagöz vasıtasıyla başarıyla uygulandı. Görme kaybı, görme bulanıklığı, görme kabiliyetinde azalma, elem kelle ağrısı şikayeti faal 20 yaşında ki zihayat hastalanmış Mengücek Gazi Yetişek ve Araştırma Hastanesi Us ve Asap Cerrahisi Polikliniğine başvurdu. Gözünde celi rüyet kaybı kıpırdak güre hastalanmış uzmanlar eliyle taharri edilerek vacip tetkikleri yapıldı. Elan sonra arasında tümör belirleme edilen tutkun ameliyata makbuz. Sadık cerrahi ile Endoskopik yöntemle ve nöronavigasyon cihazı kullanılarak tümörü çıkarılan hastanın müşahede kaybı şikayeti ağız ağıza iyileşti. Sağlığına tekrardan mülaki zinde kız emeği geçenlere teşekkürname etti.

Başarılı bire bir şekilde ameliyatı gerçekleştiren Karın ve Asap Cerrahi Uzmanı Dr. Ahmet Hak Karagöz, hasta ve tümör karşı genel bilgiler vererek, “20 yaşında tıpkı eş marazlı bize rüyet kaybı, rüyet bulanıklığı, elem temel ağrısı şeklinde şikayetlerde bulunarak geldi. Biz dahi hastaya yaptığımız görüntülemelerde, hipofiz bezi dediğimiz beynin merkezi sayılabilecek tıpkısı noktasında tümör olduğunu tayin ettik ve bu tümöre cerrahi gereklilik açısından gelecek tetkikleri yaptık. Rüyet alanı testleri yaptık, hormon panellerine baktık ve sonuç kendisine üstelik cerrahiye karar verdik. 1 santimin üzerindeki tümörler, cerrahi adına değerlendirilir bu tümörlerde ve bu ur ameliyatı amacıyla yapılması müstelzim muamelat, öncelikli adına daha beş altı hastaya beis verilerek yapılan tıpkısı iş burundan girilerek yapılıyor. Tığ üstelik hastanemizde transsfenoidal yolla dediğimiz burundan girilerek, nöronavigasyon cihazı de kullanarak bu teknolojiyi üstelik kullanarak hastanemizde bu amelitayı gerçekleştirdik. Serencam namına hastamızın görmesindeki kaybolma düzeldi. Henüz bayındır görebiliyor. Bundan sonrası için da takiplerini hastanemizde sürdürmeyi planlıyoruz. Bu tümörden bahsedecek olursak de; hipofiz bezi tümörleri alelumum hayırhah olarak nitelendirdiğimiz tümörler arasına girer. Olduğu yerde etrafındaki muhteşem oluşumlara yüklülük yapmasından çevre bize bulgu vererek hastayı karşımıza çıkartan tümörlerdir ve vücuttaki ruhsal gerilim olsun değişik organların yönetimi olsun bu, bilcümle vücutla ilgilendiren olan hormonların düzenlemesini sağlayıcı asıl bezdir hipofiz bezi. Biz hastamızda hormonal tetkikleri bile değerlendirerek ameliyatımızı gerçekleştirdik. Sonrasında dahi hastanemizde gösterişli bakımımız olsun ameliyathanemiz olsun ehliyetli ekipman bulunduğu üzere bu ameliyatı iyice gerçekleştirebildik. Hastamız birlikte sağlığına kavuştu. Taburculuğunu planlıyoruz sonrasında üstelik polikliniğimizde takiplerine bitmeme edeceğiz” dedi.

Beyninde ur olduğu tayin edilen ve liyakatli cerrahi müdahale sonucu şikayetlerinden kurtulan 20 yaşında kim hasta Gonca Yıldırım, emeği geçenlere teşekkürname ederek, ” 20 yaşındayım. Baş ağrım vardı sonsuz, müşahede kaybım vardı onun üzere geldim. Şuan üstelik gayet iyiyim görmem da ayrımsız kalın bulunmayan. Saksı ağrım bulunmayan. Hemşireler da çokça evire çevire baktılar ilgilendiler doktorum da anca. Gayet iyiyim teşekkür ederim hepsine” diye konuştu.

Gonca Sebep’ın annesi Huriye Saika bile ameliyatın kudretli geçtiğini ve kızının durumunun dolgunca olduğunu belirterek, “Faaliyetler başarılı, çokça iyicene geçti. Doktorumuz birlikte iyiydi ilgilendi. Hemşirelerimiz dahi iyiydi yani memnunuz doktorumuzdan. Müşahede kaybı vardı, görmüyordu. Okula gidip geliyordu. Okulu bıraktı, gitmedi. Bayılıyordu, kafasını vuruyordu” ifadelerini kullandı.

Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırı Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mantalite Kuyrukluyıldız ise konuşmasında taze hastanın sağlığına gine kavuştuğunu, bu başarılı ameliyatlar sayesinde Erzincanlı vatandaşların apayrı şehirler ve hastanelere hesabına Mrngücek Gazi Yetişek ve Araştırı Hastanesi’ni yeğleme edeceklerini söyledi. Kuyrukluyıldız kudretli geçen operasyondan ortalık bilirkişi doktoru ve ekibini tebrik ederek, “Bugün hastanemizin nöroşirürji servisinde sizlerle ekibimizin, arkadaşlarımızın tıpkısı başarısını paylaşmak istedik. 20 yaşında Tomurcuk Hanım birkaç ilk da şikayetlerini anlattı. Hastanemize başvurdu ve daha çiçeği burnunda uzmanımız Ahmet Yakın Karagöz tarafından nöronavigasyon yöntemi ile hipofiz cerrahisi ameliyatını burada gerçekleştirdi. Kısaca 1 hafta kadar müddet geçti ve şuan da sizin üstelik izlediğiniz kabil gayet dimdik tıpkı şekilde, şikayetleri gerilemiş ayrımsız şekilde, hastanemizden mutlu ayrımsız şekilde, ekibimizden, doktorlarımızdan, hemşirelerimizden kıvançlı aynı şekilde hastamızı taburcu edeceğiz. Bu başarılar hem ekibimizin motivasyonunu yükseltiyor hem bile hemşerilerimizin mütenavip adına bambaşka şehirlere, ayrıksı hastanelere gitmesinin önüne eski oluyor. Bizler da ekibimize teşekkürname ediyoruz” ifadelerine vadi verdi.

Share: