Grossi: Zaporijya’da bombardımanların gene başlaması sorumsuzluktur

Konfedere Milletler’e (BM) sınırlı Arsıulusal Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Direktörü Rafael Grossi, Zaporijya Çekirdeksel Santrali’ne müteveccih hamle neticesinde son harici korkulu kaynağının birlikte köprüleme kaldığını, bu saldırıların gine başlamasının mesuliyetsizlik olduğunu belirtti.

IAEA Direktörü Grossi, santraldeki acil genişlik dizel jeneratörlerinin devreye girdiğini ve soğutma işleminin bu jeneratörler sayesinde yapıldığını belirtti. Grossi, “Zaporijya santrali, yenilenen bombardıman dolayısıyla artan sonuç harici dokunaklı kaynağını üstelik kaybetti ve şu anda reaktör soğutması ve neşelilik üzere müstacel format dizel jeneratörleri çalışıyor. Tesisin 16 dizel jeneratörü resen adına çalışmaya başladı ve 6 reaktöre kilolu sağladı. Genişlik istikrarlı olduktan bilahare, jeneratörlerden 10 tanesi kapatıldı ve 6 tanesi reaktörlere lüzumlu elektriği bulmak üzere meydanda durumda” dedi.

“NÜKLEER SANTRALCI KORUNMALIDIR”

BAHIS KONUSU saldırıların ‘mesuliyetsizlik’ olduğunun altını çizen Grossi, “Bu saldırıların bitmeme etmesi ve çekirdeksel santralin maksat alınması nazik bire bir sorumsuzluktur. Yakında Rusya Federasyonu’na gideceğim ve arkası sıra santral çevresinde bire bir nükleer asayiş ve esirgeme bölgesi tekvin üstüne uylaşmak için Ukrayna’ya döneceğim. Bu hür ve evgin benzeri zorunluluktur” diye konuştu.

Share: