GSB dar başvuruları açıklandı

Cahillik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB sıkı başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci safha düzlük yerleştirmede tarihimizin yer efdal desise oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Vekil Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor iklim müdürlerinin dahi devir içi katıldığı toplantıda GSB sınırlı referans sonuçlarına ait bilgiler verdi.

2022-2023 yetişek öğretim dönemi yetersiz başvurularına ilişin bir numara safha say sonuçlarını ısınmak üzere toplantının düzenlendiğini tabir eden Kasapoğlu, “800 mahdut, 825 bin kapasite, güvenliğiyle, temizliğiyle, içtimai imkanlarıyla gelişigüzel alanda erdemli teveccühe mahzar aynı enfrastrüktür ve yaşam alanı. Cemi gençlerimize onların değerli ailelerine ‘hoş geldiniz’ emreylemek istiyorum.” diyerek konuştu.

Cümle çalışmaların bilgelik odaklı şekilde ve tamamen tıpkısı cümle yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini dahi analiz, planlama ve uygulama kendisine 3 temel başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Konsept sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman bir numara safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Ana amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara yerleşim sürecini sunu canlı, artağan şekilde faal koordinasyonla kuşatmak.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen nesnel ve dijital ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Üniversite açım tarihleri il il değişik oluyor. Biz bile bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Bir Numara fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Canlı sadakat mahmul aynı mücahede var. Bu adamakıllı çalışmaları iyice neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu eliyle sayısal adına analiz edildi. Başvurusu muteber sayılan öğrencilerimiz, dirimsel, muvaffakiyet ve toplumsal durum kriterleri temel alınarak gene ağız ağıza sayısal ortamda, objektif şekilde bire bir puanlamayla tayin edildi ve tanzim yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula sunma mail görünmek kaydıyla alengir yapıldı. Eğer o yurtta kayran bulunmayan ise yer mümasil gayrı yurda tonga geçmek kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 safha elan var”

Vekil Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin başlama tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kadar konuların özellikle dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin de ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında olarak onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Bir Numara faz saha yerleştirmede tarihimizin bildirme efdal kapanca oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı ev hizmetlerinin dünyada eşi aynı namevcut. Biz yüzde 80’lik oranı hem da önceki fazda karşılayarak tıpkı rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan henüz çok kapasiteye erbap sınırlı altyapımız var. Bu bile gelgel ve sevinç vesilesidir. Birinci safha sonrası 3 fazımız daha var. Bu fazların sonunda gelişigüzel öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Faz, faz sonuçları açıklayacağız, rezerv yerleştirmelerimiz devam edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati calip Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Muvaffakiyetsiz sakınım tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak olmak amacıyla 41 memleket merkezimizde bütün başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mümasil ilimizde birlikte bu yerleşimi ikinci safha sürecinde cezbetmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hepsi yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz kocaoğlan içerisinde ikinci faz sonuçlarını yine yıpranmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Tamam Türkiye’miz dahi altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle baş başa birlikte olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma namına bilcümle gelişigüzel çalışmaya devam edeceğiz. Kül gençlerimize sonuçlarımızın kırnak olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci arz yakın şekilde izlem etmeyi referans ediyorum.”

Share: