Gültekin Tevazulu, 5. İslami El Birliği Oyunları’nda KKTC’den sporcu olmamasını eleştirdi

Gültekin Tevazulu, zaman Konya’üstelik açılışı yapılan 5. İslami Dayanışma Oyunları Organizasyonu’nda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden (KKTC) çaşıt olmamasını eleştirdi.

UYSAL, İKTİDARA TEPKİ GÖSTERDİ

Gültekin, içtimai medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Ağustos 1991’de İslam İşbirliği Teşkilatı’nda ‘gözlemci üye’ statüsü kazanan Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, teşkilata uzuv ülkelerin karışma olduğu, bizim familya sahipliği yaptığımız ve 1980’de İzmir’de temaşa edildiği İslami Tesanüt Oyunları’nda zaman yegâne tıpkısı sporcu ile desise edilmiyor.

AKP iktidarı, devletimiz ve milletimiz nazarında ‘milli mesele’ kendisine görülen bire bir yaşayış, hak ve doğruluk sorununu, ‘Kıbrıs Sorunu’nu gine bire bir iç siyasi malzeme kendisine değerlendiriyor. İktidara geldiği bölüm ‘toprak vermeyi bile düşünebiliriz’ diyen AKP, 2003-2004’te olduğuna eş şekilde Kıbrıs Türklüğünün doğruluk ve dirlik mücadelesini bire bir taraftan DENIZ ile ilişkilerine bir taraftan de Türkiye kamuoyunda başlattığı sanki ‘yerli milli’ politikaya çevirgeç ediyor.

Bugün ilkin Kapalımaraş’ın açılması meselesi tevessül etmek üzere Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile ilgilendiren gelişigüzel sorunu ‘yerli ve milli’ söylemlere gereç ediyor. Neticede zaman arz temelde ‘tanınma’ sorunu hararetli Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, familya sahibi olduğumuz ve Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin teleskop uzuv olduğu bir birliğin organizasyonunda külah edilmiyor. Sormazlar mı; sen tanımıyorken ki tanısın?”

Share: