Gümüşhane dağlarının süsü Çandır Keçileri bu el iklim merkezine indi

Gümüşhane dağlarının süsü Karışık Keçileri bu defa memleket merkezine indi

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane dağlarının süsü adına akseptans edilen ve kayaların uz tırmanıcısı olan melez keçileri Gümüşhane site merkezine kadar indi.

Coğrafyasının yüzde 60’ını oluşturan dağlarda serencam yıllarda sayıları hemen artan karışık keçilerine ocak sahipliği eden Gümüşhane’de sayıları 2 bine yaklaşan yaban keçileri bu yol meskenleri olan dağların yerine ülke merkezinde görüntülendi.

Meteoroloji Sokakta vatandaşların çökertme telefonuna yakalanan ayvaz karışık keçisi asfalt yolda ilerlerken görüntülendi. İnsanların kendisini fark ettiğini anlayınca hemencek duvarların üzerinden tarihi Süleymaniye Mahallesi istikametine ilerleyen erkek karışık keçisinin tenasül döneminde olduğu için el merkezine büyüklüğünde indiği değerlendiriliyor.

Sarp ve erdemli kayalıklarda yaşamlarını sürdüren ve kayaların ateş parçası tırmanıcısı olan melez keçileri yaşadıkları kayalıkların rengiyle ayrımsız renkte oldukları için ayırt edilmesi haddinden fazla yumruk olan bire bir hayvan. Gümüşhane’nin alelacele temas noktasında görülmeye başlayan ve devlet genelinde sayıları 2 bine andıran çandır keçileri dulda altında olmaları nedeniyle avlanması haram olan hayvanlar ortada meydan alıyor. Natür Siper ve Milli Parklar ekiplerinin himaye ve gözlem çalışmalarını daima yapılması, vatandaşların birlikte bu konuda alıngan olması nedeniyle gizliden gizliye avlanma oranı en beş altı olan hayvan bilimi beyninde kayran alan melez keçilerinin sayıları Gümüşhane’de hemencek artıyor.

Share: