Gümüşhane’de 130 yıllık tescilli tarihi kemer köprü kaderine infirak edildi

Gümüşhane’üstelik 130 yıllık tescilli tarihi tümsekli köprü kaderine ayrılma edildi

GÜMÜŞHANE Gümüşhane’üstelik 19. yüzyılın sonlarında inşa edilen tescilli tarihi Güzeller Köprüsü kaderine terk edildi. Çevresine nesir edilen direniş duvarları zımnında unutulan tarihi güreşçi köprüsü mezbele haline geldi.

Gümüşhane’nin Özcan mahallesinde mevcut ve dönemin Süfli mevkii ile Güzeller mahallesini birbirine bağlayan kemer güreşçi köprüsü 19. Yüzyılda düz yazı edildi. Biricik gözlü, begayet kemerli ve kemer bölümü statü taşlarla düz yazı edilen güreşçi köprüsü, benzerleri beyninde ayakta artan bulunmaz yapılardan biri olma özelliğini taşıyor. Yapıldığı dönemde kesim amacıyla az çok makro ve kıpırdak tıpkı köprü olan Güzeller Köprüsü, son dönemde çevresine inşa edilen götürüm duvarları ve bakımsızlık dolayısıyla kaderine infirak edildi. İstinat duvarları ortada ve derenin içerisinde düzlük düzlük köprünün etrafı ise çöplüğe döndü. Tarihçi Serhat Doğan, Güzeller Köprüsünün restore edilmesi ile ilgilendiren geçmiş yıllarda bile taleplerinin olduğunu ve bu taleplerin göz ardı edildiğini söyleyerek “Bu yapılar tarihin ağızsız tanıkları, bize çok şey söylüyorlar, hikayeleri var. Dolayısıyla korunabilme ihtimali olan tıpkı şeyi korumamız gerekiyor” dedi.

“İki beton bloğun arasına hapsedilerek yıkılmaya mahküm edildi”

Güzeller Köprüsü’nün tescilli bire bir güreşçi köprüsü olduğunun altını çizen tarihçi Serhat Doğan, “Gümüşhane Güzeller Köprüsü 19. Yüzyılın sonlarına tarihlendirilir. Eski Gümüşhane’da Süfli mevkii ile Güzeller mahallesini birbirine bağlayan biricik kemerli benzeri asılı köprüdür. Koskocaman tıpkı güreşçi köprüsü, bölgemizde bu tarzda yapılan köprülerin sayısı aşkın amma ayakta kalmayı nail köprülerin sayısı bir iki. Buradaki köprü de öz düzelti çalışması sırasında iki beton bloğun arasına hapsedilerek, yıkılmaya mahküm edildi. Bundan 3-4 sene evvel tığ bu konuyu gine gündeme getirmiştik restore edilmesi ve turizme kazandırılması hususunda say yapılacağına dayalı sözler verilmişti amma aradan geçen müddet ortamında maatteessüf hiçbir mücahede yapılmadı ve bu köprü gün günden kayboluyor. Bizim Anıtlar Kurulu’nun tescil listesinde vadi kayran köprülerden benzeri tanesi yani korumamız müstelzim köprülerden biri amma maatteessüf tarihi değerlerimizi korumada yeterince hassas davranılmadığını düşünüyorum. Bu köprünün etrafı çöplüğe ve mezbeleliğe döndü. İnsanlar çöp atıyorlar, önemsemiyorlar çünkü derenin içerisinde kaldığı amacıyla metanetli özen çekmiyor. Sözde iki tarafını kapattık yıkılsın gitsin kimsenin haberi olmadan kabil tıpkısı burun takınılmış durumda. Bu yapılar tarihin sessiz tanıkları, bize çok madde söylüyorlar, hikayeleri var. Nedeniyle korunabilme ihtimali olan bire bir şeyi korumamız gerekiyor. Bu güreşçi köprüsü korunabilme potansiyeline erbap bire bir köprü amma koruyamıyoruz” dedi.

Harşit Çayı’nın dip ayrımsız vadiye böldüğü Gümüşhane’nin iki yakasını birbirine bağlamak için köprüler yetişkin ayrımsız vadi tutuyor. Tarihte bile köprülerin ulaşım amacıyla muhteşem tıpkı düzlük tuttuğu kentte 50’den aşkın tarihi tescilli köprü bulunuyor.

Share: