Gümüşhane’de açık katılımlı hareket ajanda tatbikatı yapıldı

Düzce depreminin gerçekleştiği saat olan 18.57’birlikte farkındalık bina etmek üzere Türkiye genelinde olduğu kadar Gümüşhane’dahi de AFAD koordinasyonunda Sarsıntı Anı “Çök-Dek-Tutun” tatbikatı yapıldı.

Vali Kamuran Taşbilek, eşi Sibel Taşbilek, Belediye Reisi Ercan Çimen ve gelgel müdürlerinin katılımıyla Gümüşhane Bilgisizlik Merkezinde gerçekleştirilen manevra öncesinde AFAD ve UMKE’nin stantları ve foto sergisi gezildi.

Toyluk Merkezinde bulunan odada saatler 18.57’yi gösterdiğinde tören düzeni üyeleri öğrencilerin birlikte katılımıyla çök, sıra ve tutun hareketini yaptı.

Tatbikatın ardından vatandaşlara seslenen Ilbay Kamuran Taşbilek, sarsıntı hatıra tatbikatına bent gösteren herkese teşekkürname ederek, “Cenabıhak afetle sınamasın, afetle terbiye etmesin bizleri” dedi.

Türkiye’nin sarsıntı, afet bölgesi olduğunu ve gelişigüzel tip sıkıntıyla her an karşılaşılabileceğini kaydeden Ilbay Taşbilek, “İçişleri Bakanlığımız daha önceki kıyamet yetişek yılı zar etmişti. Bu çerçevede ülkemizde 55 milyonun üstünde kişiye, ilimizde üstelik hedeflerin üstünde 116 bin kişiye yetişek verildi. Bu sene facia tatbikat yılı olarak değerlendiriliyor. Bugüne büyüklüğünde değişik senaryolarla yapılan tatbikatlara 68 bin dirilik katıldı. Bugünde 23 sene geçmiş Düzce depreminin yıldönümü vesilesiyle ülkemizin gelişigüzel yerinde Düzce depreminin saati olan 18.57’birlikte toplumda farkındalık rekzetmek üzere hakeza tıpkısı tatbikat yapıldı. Gördük ki Cenabıhak’a şükür insanlarımızın depreme ve afetlere müteveccih belli başlı bir noktaya getirme çabamız dolgunca yolda gidiyor. Eksiklerimizi tamamlayacağız. Bu tatbikatların amacı üstelik bu elhak. Çokça elan iyi noktaya gelebilmek, duygun olabilmek, farkındalığımızı en son seviyeye çıkarabilmek üzere bu tatbikatlar çokça muhteşem. İlimizde dahi farkındalığın artmış olduğunu görüyoruz. Facia öncesi alınması gereken tedbirler, binaların dönüşümü, yenilenmesi, insanlarımızın eğitimleri çok majör. Bu tatbikatlar da bunun bir parçasıydı” diyerek konuştu.

İl Müftüsü Hüseyin Gün’ün sarsıntı ve tekmil afetlerde hayatını kaybeden vatandaşlar amacıyla yakarış etmesi ve Kur’zaman-ı Bonkör okumasının arkası sıra program sona erdi. – GÜMÜŞHANE

Share: