Gümüşhane’de kuyruğu ve bacakları kesildiği argüman edilen kediler tepkiye illet oldu

Gümüşhane’birlikte kuyruğu ve bacakları kesildiği sav edilen kediler tepkiye illet oldu

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’birlikte kuyrukları ve ayakları kesildiği argüman edilen kediler vatandaşların tepkisine illet oldu. Elan önceki da kente sınırlanmış Kelkit ilçesinde kedilerin bacaklarının ve kuyruklarının afsun amacıyla kesildiği iddiası tepkilere hastalık olurken inkıta işleminin benzeri sevimli tarafından yapıldığını iddia fail vatandaşlar sorumluların bulunarak cezalandırılmasını istiyor.

Kentte, Hasanbey mahallesi Cumhuriyet Altını caddesi üstünde serencam 1 aylık dönemde kuyrukları ve bacakları kesilmiş halde tanıdık kediler vatandaşların ve çevre esnafın tepkisine sebep oluyor. Alelhusus esnafın çıkmaz hayvanlarını beslediği ve ilgilendiği bölgede serencam dönemde ortaya sâdır görüntüler görenlerin içini acıtırken vatandaşlar bu vahşetin eş eliyle yapıldığını kanıt ediyor. Cadde üzerinde bakım veren veteriner kliniğinin gaileli hayvanlara pansuman yaparak arkalama ettiği öğrenilirken, vatandaşlar sorumluların bulunarak cezalandırılmasını istiyor.

“Bunu birisi yapıyor ama araştırıp bulunması gerekiyor”

Mahallede bulunan pisik ve köpekleri beslediklerini belirten esnaf Kasıt Dabağ, “Mahalleli olarak genelde burada pisik köpek bakıyoruz, mamalarını ve sularını veriyoruz ama sonuç zamanlarda baya tıpkı ayağı ekşimik, kuyrukları kopartılmış kediler var. Bunun nedenini tığ de merak ediyor ve bellemek istiyoruz. Bunu birisi yapıyor amma araştırıp bulunması gerekiyor” dedi.

Mahalle sakini Hasan Elmahti de, “Ben de bu kedileri yeni bakir görmeye başladım kiminin bacağı namevcut, kiminin kuyruğu namevcut. Ki kesti ne yaptılar bilmiyorum. Kuyruk illet kesilir bilmiyorum” diye niteleyerek konuştu.

“Kasti yerine kesildiğini düşünüyorum”

Kedileri evvel gördüğünde başka hayvanların saldırısı sonucu bu ağıl geldiklerini ancak yaralanmalarına bakınca kayırıcı işi olduğunu düşündüğünü anlatan esnaf Alper Tunga Çakır, “Kısaca 3 hafta öncesinde gördüm. Geçmiş benzeri beyaz zehir kedinin kuyruğunun mecmu çökelek olduğunu gördüm sair hayvanlarla mücadele içerisinde olduğunu düşündük amma umum anlamıyla kesilmiş. İkinci namına birlikte yağız aynı kedinin yine bir şekilde kuyruğunun kesildiğini gördüm. Çabucacık şipşak benzeri kesikler. Kasten yerine kesildiğini ve elan sonrasında birlikte bazı kedilerin bile ayaklarının kesildiğini fark ettik. Özellikle burada dolaşıyorlar yada bambaşka aynı yerden buraya getirip bırakıyorlar. Tıpkısı insan etkisi olduğunu düşünüyoruz. Zira bire bir efsanevi saldırsa etkisini görürsünüz bildirme azından tıpkısı etki kalır bacağında, boynunda, belinde amma vakit kaybetmeden kuyrukta olması tansık” ifadelerini kullandı.

“Bazen arkadaşlarımız satanist ayrımsız grubun olduğunu söylüyor”

8 tane kedinin kuyruğu ve ayağı fay şekilde mahallede dolaştığını anlatım fail Yunus Mustafa Demirhan, “Sayı Farkı 1 aydan fazladır kuyruğu ve ayağı ekşimik kediler, çenesi kırılmış hayvanat görüyoruz. Hayvanlara zulmedildiğini düşünüyoruz. Ara Sıra arkadaşlarımız satanist tıpkısı grubun bile olduğunu ve hayvanları kestiğini söylüyor. Hangi olduğu belirsiz hayvanlara, sakil anlamda külfet çekiyorlar. Bunlar bizi ve yoz çocukları birlikte üzüyor. Kesinlikle bunlar kesilmiştir nazik aynı hayvan zulmü var burada. Bunu yapanların tespit edilmesi bile gerekiyor. Ben bu şekilde 8 kesim efsanevi gördüm bu şekilde, çok keskin bir format” dedi.

Öte yandan ayağı kırık vaziyette bölgeye bırakılan kedilerin yetkililer aracılığıyla bacağının görünmek zorunda kaldığı ve gâh kedilerin bacağının bu nedenle olmadığı öğrenildi.

Share: