Gümüşhane’de nemli çift 37 yıldır alay malay pide salonu işletiyor

Gümüşhane’üstelik nemli koşa 37 yıldır gelişigüzel pide salonu işletiyor

Yaşlı koşa takkadak Çarşamba günleri bakım veriyor

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’nin Kürtün ilçesine sadık Özkürtün beldesinde 66 yaşındaki Mehmet ve Hatice Yılmayan çifti 37 senedir gelişigüzel pide salonu işletiyor. Yaşlandıkları amacıyla eskisi üzere çalışamayan koşa pide salonunu hoppadak çarşamba günleri açıyor.

Mehmet Yılmaz, 1985 yılında beldede kâin bir pide salonunun işletmesini aldı. İlk esnaflık deneyiminde tıpkı maharetli sara pide salonunu işletmeyi hedefleyen Yılmaz, ustanın hizmet etmek istememesi dolayısıyla sıfırdan pide yapımını öğrenmeye başladı. İşe ilk başladığında pidenin tuzunu dökmeyi da beceremediğini söyleyen Mehmet Yılmaz bodur sürede işinde ustalaşarak pidesine lezzet kattı. Eşinin ve çocuklarının bile kendisine arkalama etmesiyle alay malay pidesinin lezzeti mahsus pide salonuna çevre illerden üstelik rica arttı. Bu süre ortamında İstanbul ve Bursa ilkin görünmek üzere metin haddinden fazla şehre kargo ile pide yolladığını söyleyen Mehmet Yılmaz, bundan sonra yaşlandığını söyleyerek pide salonunu sadece Çarşamba günleri açmaya başladı. Pidenin lezzetini düz müşteriler ise pide salonunun sonsuz bulutsuz olmasını irade ederken, Mehmet Yılmaz ve eşi Hatice Yılmayan yaşlandıkları için çabucak bire bir dönüş açabildiklerini söyledi.

Kendi yaptığı pidenin Terme pidesinden henüz faik olduğunu iddia fail maharetli Mehmet Yılmayan (66), “Ailemle ve çocuklarımla bu arada 35 senedir bu işi yapıyorum. Benim müşterilerim İstanbul, Bursa, Trabzon, Şalpazarı, Görele’den dirimlik yerler. Benim pidemin özelliği yavaş olması. İçerisinde kullandığım malzemelerden hitit haşlarım sonraları kıyma yaparım ondan sonraları fırına veririm. Fırınım dışında sair hakikat işlerini özlük ellerimle yaparım. Dikme mıntıka içerisinde yaparım tadı bereketli olsun diye. Pişirdiğim ocağın altında tuz bulunur bu birlikte kolay ve lezzetli olmasını sağlar” dedi.

“Alelumum İstanbul ve Bursa’ya gönderiyoruz”

Pide salonunu devraldığında ayrımsız çevrimli aldıklarını fakat çalışmayarak gittiğini anlatan Yılmayan, “Ego sodyum klorür atmasını dahi bilmiyordum o ahit. İlk hamurumu yaptığımda bire bir emmi geldi baktı ve bu incelmemiş dedi. Hastalık diye niteleyerek sordum sen bunu ısıdam suyla yapmışsın dedi. O dönme bana elbet yapacağını söyledi. O günden bugüne bu şekilde bitmeme ediyoruz. Kargolayıp gönderdiğimiz dahi oluyor. Alelumum İstanbul ve Bursa’ya gönderiyoruz. Biz takkadak çarşamba günleri hizmet veriyoruz şahıs olmadığı amacıyla. Yaşlıyız, buraya gelip takılıyoruz, çalışmazsak ihtiyarlarız. Tığ eşimle evleneli 48 sene oldu o birlikte bana garsonluk yapıyor bu arada çalışıyoruz. Zaman Zaman tuzun mayasını atmayı unutuyorum, olmuyor. Cumhurbaşkanıma da pide geri bırakmak isterim amma ısıdam yemesini isterim, İnşallah kendisi sağlık buraya. Benim pidem Terme pidesinden daha üstündür, iddialıyım” diye niteleyerek konuştu.

“Garsonluk yapıyorum, masaları temizliyorum, pideleri fırçalıyorum”

Eşinin yaptığı pideler üzere herhangi bir yerden müşterilerin geldiğini kaydeden Hatice Yılmayan ise “İş yapıyoruz, tarlada, taşta burada bile garsonluk yapıp çalışıyoruz. Çarşamba günleri buraya geliyoruz, garsonluk yapıyorum, masaları temizliyorum, pideleri fırçalıyorum. Yıllardır bu mesleği yapıyoruz. Dallar varken onlar dahi sağlık yardımcı olurdu. Demin elden biz geliyoruz. Haddinden Fazla gelip revan oluyor. Bizim pidemiz hamurundan, suyundan, mayasından ufuk iyicene. Ustası dahi domuzuna yapıyor. Gelişigüzel yerden geliyorlar” ifadelerini kullandı.

Çocuğuyla gelişigüzel yoldan geçerken pideciyi keşfettiğini ve tıpkısı daha eksantrik pideci aramadığını söyleyen Erdem Aristokrat üstelik “Gelişigüzel Çarşamba haset ailemle gelişigüzel Mehmet amcanın pidesini kaçırmıyoruz. Mehmet amcayı önce yoldan geçe keşfettim. Ötede tabelaları yoktu. Yanımda çocuğum vardı, bu arada girdik. İlk o ahit yedik akabinde ailemizle herhangi bir Çarşamba gelmeye başladık. Bu dükkanın sakat, tarihi tıpkı kokusu var. Mehmet amcanın görklü sohbeti var. Buraya hele gelen eksantrik tıpkısı yerde pideci aramıyor” dedi.

Share: