Gümüşhane’nin bağ bozumu güzellikleri ile sarhoş etti

– Gümüşhane’nin güz güzellikleri ile mest etti

GÜMÜŞHANE – Tarihi İpek yolu üzerinde yaylalar diyarı kendisine tanıdık ve 2 bin metre üstünde sayımsız yalçın dağları, kendine has coğrafyasıyla değme zaman delici görüntüler sunan Gümüşhane coğrafyası sonbahar mevsimiyle alay malay renkten renge bürünürken, bölgenin güzellikleri havadan görüntülendi.

Gümüşhane’nin güzellikleri eksiltmek, saf havasını solumak, sıradışı coğrafyasını seçmek için Samsun’dan Gümüşhane’ye gelen SAMDOST ekibi bölgenin güzelliklerini alarga görüntüledi. Ekibin önceki durağı Örümcek Ormanları Tabiatı Koruma Alanı ve Çağlayandibi Şelalesi Zevk Parkı oldu. Henüz sonra Esmer Mağarasını mülakat fail ve Limni Gölü Zevk Parkında konaklayarak geceyi burada nâkil gök bilimi kentin büyüleyici görüntülerinden etkilenirken, ellerinden makineleri ve telefonları bırakmayarak eli nimetli eli nimetli fotoğraf çekti. Ekipte düzlük alan dijital mazruf üreticisi ve foto sanatçısı Erek Somuncu’nun dronla çektiği ve toplumsal medyada paylaştığı görüntüler binlerce sefer izlendi, beğenildi ve paylaşıldı.

“Ayrımsız ahir gezimizde henüz adsız yerlerini hatırlamak isteriz”

Gümüşhane ziyaretinde Örümcek Ormanları Tabiatı Koruma Alanında yüzyıllardır hayatiyetli abide ağaçları görmenin kendilerini çokça etkilediğini kaydeden Meram Somuncu, “Görselliği haddinden fazla faziletkâr olduğu üzere arkadaşlarım orayı çekmeye doyamadı. Tıpkısı ahir durağımız Kişmiri Mağarası oldu. Bu mağaranın yaşı 15 milyon sene olduğu söyleniyor. İçinde sarkıtlar, dikitler, travertenler, felç taşları bizi oldukça etkiledi. Doğasına uygun yerine buranın düzenlenmesi bizi çok sevindirdi. Ahşap yol çok güzeldi. Işıklandırma sistemini üstelik haddinden fazla beğendik. Limni Gölü Zevk Parkında kendimizi evimizde kadar hissettiğimiz ortamda konakladık. Göl kenarında kaldığımız amacıyla dönme doğumunu tutkun olmak istedik ancak kalktığımızda güneşin önünde keder vardı göremeyeceğiz diyerek karamsarlığa düşmüştük ancak huy sürprizlerle meşgul olduğu üzere apayrı aynı sürpriz bizi karşıladı. Dron uçururken baktık kim heybetli vadinin süresince tıpkısı sis denizi var. Nazik afiyetle gözetleme kulesinden bu vadiyi izledik. Gümüşhane gezisi çokça güzeldi. Foto makineleri ve telefonlar elimizden düşmedi. Dronla dahi çok iyice manzaralar çektik. Bu bizim için haddinden fazla adamakıllı bir belgelik ve ajanda oldu. Buralar Gümüşhane’nin aşina yerleriydi. Aynı sonraki gezimizde daha adsız yerlerini icat etmek isteriz. Herkesi buraya davet ediyoruz” dedi.

Share: