Gurbetçiler dönme amacında Edirne’nin çarşılarını canlandırdı

Almanak izinlerini tamamladıktan sonra yaşadıkları ülkelere dönmeye başlayan gurbetçiler, Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı Edirne’birlikte iktisadi neşelilik oluşturdu.

Yaz aylarında sıla hasretini kazanmak için memleketlerine gelen gurbetçilerden izinlerini tamamlayanlar dönem için geçti.

Karayoluyla dönüşü yeğleme fail gurbetçiler Kapıkule Cızık Kapısı ve sair kapılardan çıkış belgesi yapıyor. Gurbetçiler, anne vatandan ayrılmadan önce Edirne’bile ıtlak verip aksata yapıyor.

Kentin tarihi ve turistik noktalarını gezip yerel yiyeceklerini tadan gurbetçiler, alışverişlerini yaptıktan sonradan Türkiye’den ayrılıyor.

“Son tedariklerini şehrimizden yaparak yola çıkıyorlar”

Edirne Tecim ve Uran Odası (ETSO) Başkanı Recep Zıpkınkurt, AA muhabirine, Edirne’nin Avrupa’ya açılan sonuç dideban olduğunu söyledi.

İzinlerini bütünler gurbetçilerin periyot yolcuğunun sürdüğünü anlatan Zıpkınkurt, “Gurbetçilerimiz Edirne’birlikte sonuç istirahatlerini yapıyorlar. Edirne’birlikte konaklayıp gezi öncesi dinleniyorlar ve serencam tedariklerini şehrimizden yaparak yola çıkıyorlar. Bu format kent ekonomisine korkulu anlamda ulama sağlıyor.” dedi.

Zıpkınkurt, kentteki hareketliliğin hisse senedi dünyasını ve esnafı bahtiyar ettiğini belirtti.

Salgın dolayısıyla geçen yıllarda azalan gurbetçi sayısının hele bu sene haddinden fazla arttığına işaret eden Zıpkınkurt, “İş dünyamız, esnafımız bu hareketlilikten ciddi anlamda dirimlik elde ediyor. Pandemiden belde oluşan açığı sabık yıl ve bu yıl kapattılar. Gösterişli bir dil trafiği var, nedeniyle şehrimizdeki konaklama sayılarında birlikte artış oldu. Bu de bizi mutlu ediyor. Kurumlar adına alçak çalışmalar yapıyoruz. Esnafımızı bilgilendiriyoruz, lüzum hijyen gerekse değer tarifeleri konusunda ağır çalışmalarımız var. Bu çalışmalar müspet yansıyor.” ifadelerini kullandı.

“Edirne ekonomisine katkıları var”

Edirne’yi Enformasyon ve Tava Ahşa Nitelik Arama Derneği Başkanı Bahri Dinar ise gurbetçi yoğunluğunun şehir esnafının yüzünü güldürdüğünü belirtti.

Gurbetçilerin Türkiye’den ayrılmadan önce kentin turistik yerlerini gezdiğini tamlayan Dinar, Edirne’nin yerel lezzetlerinin bile bandaj gördüğünü anlattı.

Bereketli günler yaşadıklarını dile getiren Dinar, şunları söyledi:

“Gurbetçilerimiz geliş dönemlerinde kuşkusuz otellerde konaklayıp, çarşılarda gezip aksata yaptıysa dönüş döneminde da Edirne’ye uğruyorlar. Edirne’dahi otellerde serencam istirahatlerini yapıp, çarşıya pazara çıkıp sonuç eksiklerini tamamladıktan sonra Türkiye’den ayrılıyorlar. Edirne ekonomisine katkıları var.” diye konuştu.

Esnaf Nejat Zor birlikte Edirne’nin çizgi kenti olmasının avantajlı olduğunu tabir etti.

Gurbetçilerin kenti hareketlendirdiğini tamlayan Güç, yoğunluktan memnun olduklarını kaydetti.Share: