Gürbulak ve Kapıkule’de mızrap operasyonu: 2 murakabe

Tecim Bakanlığı Gümrük Dulda ekiplerince, Gürbulak ve Kapıkule gümrük kapılarında yapılan operasyonlarda uyuşturucu ele geçirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya bakarak, Gürbulak Gümrük Saye Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri eliyle yapılan çözümleme ve taharri çalışmaları neticesinde, İran’dan mevrut bire bir tır “riskli” olarak değerlendirildi.

Aracın x-ray taramasında karanlık yoğunluğa rastlanırken, kurgu, ince tetkik cereyan etmek üzere arama hangarına gönderme edildi. Aramada algılayıcı köpeklerin x-ray taramasında saptanan berbat bölgelere tepki vermesi konusunda aracın dorse kısmının altında bulunan su deposu söküldü.

Aracın akarsu tankının zarfında ayrımlı ayrımsız ayırma elan olduğu tayin edildi. bahis konusu tankın içindeki sıvından alınan mostra, maden ve kimyevi madde belirleme cihazı ile çözümleme edildi. Yapılan analiz neticesinde çirkin maddenin 108 kilogram sıvı metamfetamin cinsi uyuşturucu olduğu belirlendi.

Kapıkule Gümrük Kapısı’nda gerçekleştirilen operasyonda ise Edirne Gümrük Koruma Görevlisi Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince, ülkeye gereksiz namına gelen benzeri tır, çevirgeç şeş görüntüleme sistemi üzerinden yapılan incelemede “riskli” bulundu.

Arama hangarına alınan tırın dorsesinin altında şase demirlerine gizlenmiş çokça sayıda torba olduğu tespit edildi. Poşetlerde 31 kilo 75 gram tütün bulunduğu belirlendi.

Operasyonlarda 2 can gözaltına alındı, mızrap maddelere halk konuldu.Share: