Gürsel Erol, Kıyamet Sonrası Yapılan Karye Evlerini Karşılaştırdı: “Çap, Elazığ ile Manavgat Ortada Adaletli Davranmamıştır”

CHP Elazığ Mebus Gürsel Erol, Elazığ depremi ile Manavgat’ta yaşanan yangın felaketi sonrası yapılan köy evlerini karşılaştırarak “Ihtişam, Elazığ ile Manavgat ortada adil davranmamıştır. Manavgat’ta içtimai izzet olma sorumluluğuyla ait vatandaşların beklentisi doğrultusunda adalet sahipliğini akilane anlamda yerine getirmiştir amma Elazığ’dahi tıpkı mağduriyet olmuştur. Orada 140 metrekare evlerin fiyatı 1 milyon 200 bin liraya para olurken, bu evler 85 metre kare şu anda normal fiyat 1 milyon 350 bin lira. Oradaki evler insanların yaşam alanı, buradaki evler yalnızca barınma yerine planlanmış” dedi.

CHP Elazığ Mebus Gürsel Erol, 24 Ev 2020’da Elazığ’dahi yaşanan yer sarsıntısı sonrasında yapılan karye evlerinin uğrunda açıklama yaptı. Elazığ’ın köylerinde yapılan konutlar ile güzeşte yıl Antalya’nın Manavgat ilçesinde yaşanan yangın felaketi sonrası yapılan köy evlerini karşılaştıran Erol, şunları söyledi:

“24 Karı 2020’bile Elazığ’bile aynı zelzele yaşadık, sarsıntı mağdurlarının mağduriyetinin giderilmesi için site merkezinde TOKİ konutları, köylerde birlikte köy evleri yapıldı. Bugün Elazığ’bile karye evleri çeşit nüsha kendisine makbul rekiz binaların önündeyiz. Bunlar çelik aksamdan yapılan evler. Buradaki bir kıyaslamayı açmak üzere bu köy evlerinin önündeyiz.

Geçen yaz Antalya Manavgat ilçesinde bir hararet olmuştu. Yangında bozma olan, bulunmayan olan köylerimiz vardı. Geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanımız bu yanan köylere giderek orada açacak teslimi yaparak bu projeleri anlatmıştı. Basit Manavgat’ta yapılan karye evleri dolay halkının dirim alanı adına oluşturulması, ihtiyaçların giderilmesine yönelik planlanmış karye evleriydi. Onlar bile devletin bir mağduriyetten, afetten kaynaklı yaptığı evler bunlar tıpkı şekilde devletin ayrımsız afetten, zelzele sonrası yaptığı evler. Celal vatandaşlarına denk ve adil olmalıdır. Oradaki evler 140 metre kare konusunda oturulmuş depolu ve ahırlı bütün 280 metre rubai ilişkin alanı olan ayrımsız zamanda 80 metre dördül bahçesi ve balkonu olan evler. Yani 320 metre kare brüt olan alanlar.

“ÇAP, ELAZIĞ İLE MANAVGAT ARASINDA ADİL DAVRANMAMIŞTIR”

Oradaki evlerin fiyatı 1 milyon 200 bin liraya dünyalık olurken, bu evler 85 metre kare şu anda normal fiyat 1 milyon 350 bin liralık. Oradaki evler insanların dirim alanı adına planlanmış, tıpkı karye evi yerine planlanmış buradaki evler yalnızca barınma yerine planlanmış. Bire Bir köy evinin ahırı, deposu yoksa, tıpkı köy evi eğer 120 metre kareden şişman değilse, bu alanlar yalnızca insanların çaresizliğinden kaynaklı barındıkları, sığındıkları kayran olarak oluşturulmuş. Izzet, Elazığ ile Manavgat beyninde adil davranmamıştır. Manavgat’ta sosyal kerem olma sorumluluğuyla ilişik vatandaşların beklentisi doğrultusunda doğruluk sahipliğini doğru anlamda hesabına getirmiştir ama Elazığ’birlikte ayrımsız mağdurluk olmuştur.”

Share: