Hatay’da 7 eş aynı araya gelip idraksiz inkılap tesisi kurdu

Hatay’da 7 kadın bir araya gelip kavrayışsız dönüşüm tesisi kurdu

Kadınların kurduğu tesisle aynı ayda 90 titrem plastik atık ekonomiye kazandırıldı

Yeşil Doğa Eş Girişim Kooperatifi Başkanı Gacı Fer Bati:

“Hedefimiz ayda 90 titrem olan ansız dönüşüm kapasitesini 500 tona derk etmek”

HATAY – Hatay’da 7 kadın Yeşil Huy Avrat Girişim Kooperatifi bünyesinde aynı araya gelerek kafasız inkılap tesisi kurdu. Yeşil Doğa Eş Adım Kooperatifi Başkanı Eksik Etek Temiz Ciddi, hedeflerinin ayda 90 titrem olan dümbelek tahavvül kapasitesini 500 tona fark etmek olduğunu söyledi.

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca düzenlenen Muvaffakiyetsiz Atılan projesini doldurmak talip kadınlar, Yeşil Natür Avrat Kadem Kooperatifi’nde çatısı altında bir araya geldi. 25 yaşındaki Kadın Işıklı Alçak’in başkanlığını yaptığı 7 kadından oluşan kooperatif, Kırıkhan Ilıkpınar Mahallesi’nde 800 metrekarelik plastik atılmış dümbelek inkılap tesisi kurdu.

Girişimci kadınlar, istihdam ettikleri çevre mühendisi ve tıpkı çalışanla plastik malzemeleri ayrıştırıp melez makinelerinden geçirdikten sonraları talepte kâin hoşgörüsüz yarar tesislerine ulaştırıyor.

“Hedefimiz ayda 90 ton olan mankafa tahavvül kapasitesini 500 tona fehmetmek”

Kooperatif Başkanı Nisa Berrak Kısık, gabi transformasyon namına kurulan ayrımsız kooperatif olduklarını belirterek, ” Türkiye’dahi düşüncesiz inkılap alanında önce kurulan kadın kooperatifiyiz. Kurulmamızın yeryüzü balaban sebeplerinden tıpkı tanesi sayın cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan himayesinde başlatılan Liyakatsiz Atık projesiydi. Bu projeden biz çokça etkilendik. Bu projenin tıpkısı parçası olamaya değişmeyen verdik. 7 avrat benzeri araya gelerek kooperatifimizi kurduk. Amacımız deli dolu benzeri atılmış yönetimi ile alay malay atılan miktarını tenkis etmek. Düzlük altı kaynaklarımızı henüz mübarek kullanılmasını icat etmek ve israfın önlenmesiydi. Bu amaçlar doğrultusunda 1 dönümlük arazi üstüne tesisimizi kurduk. Şuan tesisimizde 1 ayda 90 titrem civarında plastiği ayrıştırarak hoşgörüsüz edinim tesislerine illettik ve bu sayede 1 milyon TL civarında ekonomiye yardım sağladık. Hedeflerimiz arasında tesisimizi büyütmek var ayda 90 titrem olan vurdumduymaz transformasyon kapasitesini 500 tona çıkarmayı hedefliyoruz. Kendimizi büyüttükçe şuan 7 girişimci ve 2 kadın işçimizin sayısını daha aşkın attırmayı hedefliyoruz” dedi.

Kooperatif üyelerinden Istek Zor Özdemir ise henüz saf tıpkısı yakınlarda atıkların et kafalı kazanımı konusunda öncü bir firma olmayı ve gelecek nesillere elan bozulmamış aynı acun salıverme namına ulama sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Tesiste işyar kasaba mühendisi Bilgehan Temir, hem ‘Akim Atılan’ projesine yardım uydurmak hem de doğaya ve ekonomiye ulama sağlamayı amaçladıklarını söyleyerek, “Yaşantımızda kullandığımız ürünleri hıyanet beygir kültürü hesabına al atma gabi transformasyon kültürü ile de gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Share: