HDP’li Semra Fena Hâlde tutuklandı

“Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan aranan ve Edirne’ye giderken yakalanan HDP Diyarbakır Saylav Semra Güzelce tutuklandı.

İstanbul Terörle Savaşım Bölüm Müdürlüğü ile Milli İstihbarat Teşkilatının kuma çalışmasıyla, “Mehtap Şahan” adına düzenlenmiş düzme kimlikle Silivri’deki tıpkı tatil tesisinde yakalanan Adamakıllı, emniyetteki işlemlerinin arkası sıra sağlık kontrolünden geçirilerek İstanbul Adliyesi’ne götürüldü.

İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Yıldırı ve Organize Taksirat Bürosundan soruşturmanın yürütüldüğü Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığına bağlanarak, Curcunalı ve Fon Enformatik Sistemi (SEGBİS) yoluyla rapor veren Iyicene, tutuklama talebiyle dideban hakimliğe gönderme edildi.

Adliyeden Ankara Hazar Ceza Hakimliğine bağlanan Fena Hâlde, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Adliye önünde izah fail HDP Takım Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Semra Evire Çevire’in tutuklu yargılanmaması gerektiğini ve iki özet için dokunulmazlığının kaldırıldığını öne sürdü.

Semra Evire Çevire’in suç işlemediğini bildiklerini savunan Oluç, Evire Çevire’le dayanışmayı ve desteklerini sürdüreceklerini dile getirdi.

Süreç

Adıyaman’da 2017’de yıldırı örgütü PKK’ya yönelik çekicilik destekli operasyonda atıl kuzuluk getirilen teröristin cep telefonu incelemesinde HDP Saylav Domuzuna ile fotoğraflarının bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Etkisiz ağıl getirilen terörist Yanardağ Bora’nın, Güzel ile terör kampında çekilmiş fotoğraflarının basına yansıması konusunda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı harekete önceki ve Iyice için fezleke hazırlanarak Adalet Bakanlığına gönderilmişti.

Semra Güzel’in dokunulmazlığı 1 Mart’ta TBMM Genel Kurulu’nda kaldırılmıştı.

Doğruluk Bakanlığı, fezlekeleri gereği amacıyla Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığına göndermişti.

Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığının üzerine 24 Mart’ta yakalama kararı çıkardığı Iyice, İstanbul’dan 59 DG 606 plakalı açkı ile Edirne’ye giderken Silivri’deki aynı dinlenme tesisinde, “göçmen kaçakçılığı”, “resmi belgede düzmecilik” ve “basamak dokunulmazlığını ihlal” suçlarından kaydı olan sürücü Aladdin G. ve “terör örgütü propagandası açmak”fecir kaydı kâin Fırat D. ile birlikte mazi yakalanmıştı.

Share: