HDP’li Semra Güzelce tutuklandı

“Silahlı yıldırı örgütüne uzuv girmek” suçundan aranan ve Edirne’ye giderken yakalanan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Domuzuna tutuklandı.

İstanbul Terörle Uğraş Büro Müdürlüğü ile Milli İstihbarat Teşkilatının eş çalışmasıyla, “Ay Işığı Şahan” hesabına düzenlenmiş sahte kimlikle Silivri’deki aynı tatil tesisinde yakalanan Fena Hâlde, emniyetteki işlemlerinin ardından sağlık kontrolünden geçirilerek İstanbul Adliyesi’ne götürüldü.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Yıldırı ve Örgütlü Suçlar Bürosundan soruşturmanın yürütüldüğü Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığına bağlanarak, Ses ve Görüntü Enformatik Sistemi (SEGBİS) yoluyla rapor veren Adamakıllı, durdurma talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

Adliyeden Ankara Hazar Ukubet Hakimliğine bağlanan Iyicene, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Adliye önünde açıklama yapan HDP Takım Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Semra Sunturlu’in tutuklu yargılanmaması gerektiğini ve iki hülasa üzere dokunulmazlığının kaldırıldığını öne sürdü.

Semra Sunturlu’in yanlışlık işlemediğini bildiklerini savunan Oluç, Sunturlu’le dayanışmayı ve desteklerini sürdüreceklerini dile getirdi.

Süreç

Adıyaman’da 2017’de terör örgütü PKK’ya yönelik çekicilik destekli operasyonda tembel kuzuluk getirilen teröristin el telefonu incelemesinde HDP Saylav Adamakıllı ile fotoğraflarının bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Etkisiz kuzuluk getirilen terörist Yanardağ Bora’nın, Adamakıllı ile terör kampında fariğ fotoğraflarının basına yansıması konusunda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı harekete önceki ve Evire Çevire karşı hülasa hazırlanarak Türe Bakanlığına gönderilmişti.

Semra Güzel’in dokunulmazlığı 1 Mart’ta TBMM Genel Kurulu’nda kaldırılmıştı.

Türe Bakanlığı, fezlekeleri gereği için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına göndermişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının karşı 24 Mart’ta yakalama kararı çıkardığı Sunturlu, İstanbul’dan 59 DG 606 plakalı çevirgeç ile Edirne’ye giderken Silivri’deki tıpkı tatil tesisinde, “göçmen kaçakçılığı”, “resmi belgede sahtecilik” ve “göz dokunulmazlığını ihlal” suçlarından kaydı olan sürücü Aladdin G. ve “yıldırı örgütü propagandası açmak”tan kaydı kâin Fırat D. ile alay malay esbak yakalanmıştı.

Share: