HDP’li Turan: “Anne olan nema değil kalkınma olmalıdır”

HDP Mersin Ağacı Milletvekili Rıdvan Turan, ekonomi büyürken yoksulluğun arttığını tez ederek “Anne olan tahaccüm değil kalkınma olmalıdır.” dedi.

Turan, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin hiperenflasyon, yüksek kırat ve tahaccüm hızının her an düşmesiyle aynı kısır döngü içerisine girdiğini savundu.

Büyümenin istihdama gelişigüzel faydası olmadığını, tutum büyürken yoksulluğun arttığını öne süren Turan, “Asıl olan nema değil kalkınma olmalıdır. Tutum büyür bile bu heybet kime hizmet kıymet?” dedi.

Turan, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK), aylakçılık oranının haziranda benzeri önceki taban bakarak 0,3 puan azalışla yüzde 10,3 seviyesinde olduğuna dair açıklamasına değinen Turan, “TÜİK, bu çarçabuk nazik olasılıkla seçime büyüklüğünde Türkiye’nin istihdam, işsizlik sorununu ağız ağıza çözecek.” dedi.

TÜİK’in açıklamasının İŞKUR marifetiyle desteklenmediğini söyleyen Turan, “İŞKUR’a göre işsiz sayısında almanak bazda 542 bin artım var. Bu kadar artım varken 10,9’dan 10,3’e ne Ulu Cengiz oyunlarıyla düşürüyor?” diye niteleyerek sordu.

Share: