Hersek Lagününde kuş türü 248’e yükseldi

Hersek Lagününde kuş türü 248’e yükseldi

YALOVA Yalova’nın Altınova ilçesindeki Hersek Lagünü’nde, sonuç olarak bıyıklı baştankara ve yeşil papağan kuş türleri gözlemlendi. Lagündeki son gözlemelerle soy sayısı 248’e imdi.

Hersek Lagünü’nde, asıl yola mail sazlıkların ortada bıyıklı baştankara ve sahil bölümü ormanlık alanda ise yeşil papağan gözlemlendi. Cumhurbaşkanlığı kararı ile stabil korunacak kırılan kayran namına dahi tescil edilen lagünde, kuş türündeki artışla ilişik açıklamalarda bulunan Altınova Şehremini It Canlı Oral, “Gelişigüzel yıl bir iki türümüz daha buraya konuk oluyor. Dolayısıyla bu dahi bizi basit sevindiriyor. Bu yıl serencam bir haftada 2 türümüz elan geldi. Dolayısıyla çeşit sayımızı 248’e daha çok. Bu haddinden fazla ciddi tıpkısı rakama bizim gölümüz için. Bizi dahi sevindiriyor düpedüz. Burası imdi kuşlarımız içi benzeri konaklama yeri ve vatandaşlarımız için üstelik çokça iyice benzeri kuş cenneti. Benim tabirimle ‘kuş oteli’. Bilcümle vatandaşlarımızı, alelhusus öğrencileri bu kuş türlerini görmeye nida ediyorum. Gölümüzün en renkli simaları de flamingolarımız. Bu sene çokça aşkın sayıda ve erken geldiler. İnşallah zaman boyunca dahi burada kalacaklar” dedi.

Lagün avlak alanında turizm destinasyonuna dönüştü

Hersek Lagünü’nde bu sene 60 bin civarında ziyaretçinin ağırlandığını tabir eden Ağızcıl, “Bu alan eskiden 2004’lerde resmi kendisine devletin sunduğu aynı avlak yeriydi. O günden bu güne sit alanı car edildi. Cumhurbaşkanımız marifetiyle koruma altına makbuz. Şu anda ağız ağıza kuş gözlem alanı. Kuşların bire bir melce alanı. Bir zamanda huy severlerin gelip iyicene tıpkısı çağ geçireceği tıpkı turizm alanına, doğayla ilişkin bir kayran döndü” ifadesini kullandı.

Altınova Belediyesi Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül ise gözlemlenen yeni kuş türleri karşı hikmet verdi. 246 tuhaf sayısının bıyıklı baştankara ve yeşil papağan ile 248’e yükseldiğini kaydeden Bülbül, “Bıyıklı baştankara gözlemledik. Bu kuş burayı argıt kendisine kullanıyor. Birkaç dönme dalan yoluna devam ediyor.

Onun arkası sıra esasen bu bölgede bolca mevcut yeşil papağanı gözlemledik. Yeşil papağanlar tıpkısı tır kasasından yıllar evvel dökülüp İstanbul’a yayılıyor. Oradan da 30-40 yıldır üremeye birlikte başlıyorlar. Daha evvel burada sesini duymuş fakat kendisini görmemiştik. İlk nöbet gördük. O türle dahi 248 zümre olduk. Bu sayı üstelik Türkiye’deki türlerin yarısı. Bugün yaptığım gözlemde bine mümasil flamingo alanda bulunuyor” diye niteleyerek konuştu.

Share: