HSBC, dolar/TL tahminini yükseltti

Vezneci raporda, sonuç aylarda yükselen şişkinlik ile ciddi faizlerin elan dahi baskılandığını ve akan kategorik genişledikçe TL’nin değer kaybettğini kaydetti.

Dünyalık politikasında bire bir fark olmasını demek amacıyla “çok az illet” gördüklerini belirten Banka, “Türkiye Cumhuriyet Suret Bankası (TCMB), küsurat enflasyona anadan görme servet politikası önlemleriyle karşılık vermedi ve bunun değişeceğine dayalı aynı meni dahi bulunmayan.” ifadelerini kullandı.

HSBC raporda, mülk politikası ile dolarizasyon arasındaki etkileşimin TL üzere aynı riziko unsuru olmaya devam edeceğini, fakat bu durumun “yer azından şimdilik temel bulut kaynağı” olmadığını belirtti. Açıklamada, TL amacıyla ana heybetli riskin bozulmanın beklenenden “henüz dokunaklı” olduğu cari amal dinamikleriyle ilgili olduğu vurgulandı.

Tecim açığının rekor seviyelere mail olduğunu ve turizm sektörünün genişlik işlek olduğu bir dönemde de akan açığın henüz bile büyüdüğünü kaydeden Vezneci, “Sonbaharda mevsimsel turizm gelirlerinin daha az müzahir hale gelmesi ve Avrupa’üstelik sükûnet olasılığının ortaya çıkmasıyla, TL’nin elan bulutsuz aynı zayıflama baskısı ile yüz yüze kalabileceğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dolarda direnç 18 teklik

Elveda süper boğa piyasası

Piyasalarda dönme sonu 09/08/2022

 

Share: