Hürriyetçi Eğitim Bilimi-Sen Samsun Şubesi: “Meslektaşlarımıza Boş Hoca, Çapulcu Sarıklı ve Maniple Öğretmen Unvanlarını Verenleri de Unutmayacağız”

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

Hürriyetçi Eğitim-Sen Samsun Temsilciliği Muallimlik Iz Kanunu’nun baştan düzenlenmesini istedi. Sendikanın Samsun Temsilcisi İrfan Ay “Yedi farklı statüde, sarıklı istihdam modeli kabul edilemez. Bu süreçte Elçi mesleğini icra eden meslektaşlarımıza boş hoca, plaçkacı öğretmen ve manipülatör öğretmen unvanlarını verenleri üstelik unutmayacağız” dedi.

Hürriyetperver Terbiye-Sen Samsun Temsilciliği muallimlik çığır kanunun baştan düzenlenmesi üzere Samsun’da İlkadım Duman İskelesi önünde dün benzeri basın açıklaması yaptı.

“ZAMAN BURAYA, YERE SAKIT MESLEKİ İTİBARIMIZI, YERDEN KALDIRMAYA GELDİK”

Hürriyetperver Yetişek-Sen Samsun temsilcisi İrfan Kamer’ın yaptığı izah şöyle:

“Samsun Temsilcisi zaman burada, Ulu Alemdar Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak için Samsun’a evvel adımını atarak, hürriyet ateşini yaktığı, istiklal güneşinin doğduğu, Kötü İskelesi’nden, şu saatlerde yeni yasama dönemini üzere toplanan TBMM’ye, emek barışını bozan bu kanunun, baştan düzenlenmesi amacıyla geldik. Bugün buraya, yere düşen mesleksel itibarımızı, yerden kaldırmaya geldik. Günlerdir öğretmenlerin yükselen feryatlarını duymayan, adeta sağır ve ahraz olan, Milli Yetişek Bakanlığı’na, Türkiye Büyük Budun Meclisi’ne ve bu ülkeyi başöğretmen siyasetçileri birlikte yetiştiren vukuf ordusu namına, sesimizi duyurmaya geldik.”

“KANUNUN KAPSAMI KARİYER BASAMAKLARI SINAVI VE 3600 EKLENMIŞ KARINE DÜZENLEMESİNDEN İBARETTİR”

“2 Eylül’da Ankara’üstelik, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı’nın önünde, basın açıklaması yaparak dilekçelerimizi Bakanlığa verdik. Manisa’dan güvercinle bilgelik yolladık. Kayseri Erciyes Dağı’ndan dumanla marifet gönderdik. Adana ve Tokat’tan haykırdık. Bütün milletvekillerine mektup yazdık. Bugün Kahramanmaraş, Kocaeli ve buradan sıkıntılarımızı saf Türkçemiz ile İşaret Dili ve Mors Alfabesi ile Braille Alfabesi ile yine yeniden anlatıyoruz. Bizim sıkıntılarımızı kullanmak, taşımak istemeseler de hep iletişim kanallarını deneyerek sesimizi sıkıntılarımızı duyurmaya devam edeceğiz. Yaklaşık aynı milyon öğretmeni ilişik Muallimlik Meslek Kanunu, 12 konu ve geçici aynı yön kalkışmak için toplam 13 maddeden ve sadece tıpkısı buçuk sayfadan oluşmaktadır. Kanun o büyüklüğünde tez çıkarılmıştır ki paydaşların görüşü alınmamış, çalakalem yazılan kanun metninde şeklî aynı bütünlük üstelik bulunmamaktadır. Kanunun kapsamı kariyer basamakları sınavı ve 3600 ekleme semptom düzenlemesinden ibarettir. Öğretmenlerin 60 yıllık özlemini sona erdirmekle övünen Vekâlet, bu kanunda eğitim bilimi çalışanlarına şiddetli ilgilendiren hiçbir düzenleme getirmemiştir.”

“YEDİ FARKLI STATÜDE, HOCA İSTİHDAM MODELİ KABUL EDİLEMEZ”

Hürriyetperver Eğitim-Sen temsilcisi İrfan Ay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Eğitim Bilimi çalışanlarının bir bütün olduğunu unutan Nezaret, hizmetlisinden memuruna, 4/B’lisinden şefine, öğretmeninden idarecisine, tam çalışanların maaşlarını iyileştirmelidir. Mahiye iyileştirmesini imtihan şartına dayandırması, mülakat garabetini ortadan kaldırmayan, sözleşmeli öğretmenliğin ele alınmadığı, liyakate dayalı ayrımsız yönetici nasıp sistemi getirmeyen hasılı öğretmenlerin iş şartlarını iyileştirmekten uzak, bilakis say barışını bozan bu yasa, paydaşların görüşü alınarak ivedilikle düzeltilmiş edilmelidir. Kariyer basamakları sınavı dolayısıyla 614 bin 446 hoca maaşına remiks başvurusu yapmıştır. Öğretmenin kendini geliştirebileceği, çağın şartlarına uygun eskimemiş imkanları sağlaması müstelzim Milli Eğitim Bakanlığı, buut, zımni ve akademik yerine, kamu ayrımsız tuhaflık olan 180 ve 240 saatlik videolarla, öğretmenin gelişim sağlayacağını zannediyorsa süfli eğitimden de muallimlik mesleğinden da anlamıyor demektir. Bakan’ın öncelikli görevi öğretmenleri bu hesaplı darboğazdan kurtarmakken, öz şoförünü büro müdürü yapmakta solgun sendikaların mensuplarına 76. Maddeden destek dağıtmaktadır. Öğretmenler odasında başmuallim, bilirkişi öğretmen, sarıklı, namzet sarıklı, sözleşmeli hoca, ücretli sarıklı ve ücretli yırtıkça belletmen kalkmak amacıyla bire bir işi işleyen yedi değişik statüde, sarıklı istihdam modeli akseptans edilemez. Bu süreçte Elçi mesleğini yürütme fail meslektaşlarımıza yersiz hoca, plaçkacı hoca ve manipülatör öğretmen unvanlarını verenleri birlikte unutmayacağız.”

“BİZE GÖRE BAŞÖĞRETMEN TEKTİR”

“Sarikli ders verendir. Hürriyetçi Eğitim yerine muallimlik sıfatı dışındaki bilcümle unvanları reddediyoruz. Bize göre Başmuallim tektir. O bile bizlere ‘Fikri özgür, vicdanı bağımsız milletvekili, irfanı bağımsız milletvekili nesiller yetiştirme” görevini veren Başmuallim Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bu sınavı derhal iptal edin. Bozduğunuz himmet barışını yeniden organizasyon edin. Öğretmenlere sağlık verin. Mütezayit ekonomik zorluklar zımnında seçkin güzeşte çevrim kurum gücümüz düşmektedir.

“ENFLASYON FARKI ARTI YÜZDELIK 50 BINDIRIM YAPARAK EKSIKSIZ EĞİTİM ÇALIŞANLARININ, YOKSULLUKTAN KURTARILMASINI İSTİYORUZ”

Yetişek tedrisat yardımının her dönemin başında, yani yılda iki el sunu az minimum sevap tutarında eksiksiz yetişek çalışanlarına ödenmesini, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde bire bir maaş ikramiye verilmesini, banka promosyonlarının acilen soylu erki gerçekler dikkate alınarak güncellenmesini, 4/C kontratlı personelken, kadroya sabık 4/B’li çalışanların, bilcümle haklarının verilmesini, genel idari sınıfta düzlük düzlük şeflere 3600 katma araz verilmesini, dini bayramlarda yetişek çalışanlarına bile meze ikramiyesi verilmesini, kazanç dilimi oranlarının acilen güncellenmesini ve yer önemlisi yüzde 3,5 yüzdelik 5 bindirim fazlalık para şişkinliği farkı değil, pahalilik farkı fazlalık yüzde 50 remiks yaparak tam eğitim bilimi çalışanlarının, yoksulluktan kurtarılmasını istiyoruz. aksi hâlde on paralık bindirim almaya devam edeceğiz.”

Share: