Huzur Barışı uygulamasının ayrıntıları anlaşılan oldu

Resmi Ceride’nin bugünkü sayısında, Bazen Varlıkların Ekonomiye Kazandırılması Için Umumi Beyanat yayımlandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, geçtiğimiz haftalarda yasalaşan Geçim Barışı uygulamasının işleyişine duruluk getirdi.

Geçtiğimiz haftalarda TBMM’dahi yasalaşan Dirlik Barışı düzenlemesi ile ensiz dışı ve ancak içi varlıkların ihbariye ve beyanla kayda alınması imkanı getirilmişti. Düzenlemeden takip etmek için serencam ahit 31 Mart 2023 adına belirlendi.

31 MART 2023′ E KADAR BEYANDA BULUNULACAK

Buna göre kaynak ve tüzel kişiler, kurumlar vergisi kanununa eklenen ilişkin hükümlere paralel yerine yurt dışı ve sıkıntılı içi Dirlik Barışı uygulamasından 31 Mart 2023’e kadar Türkiye’deki banka veya uzlaştırıcı kurumlara ihbarname veya beyanda olmak vasıtasıyla yararlanabilecekler. Sözcü’üstelik düz düzlük habere bakarak, bu varlıklara ait kendisine algı dairelerine her beyanda bulunulmayacak. Bildirimler, çıkışlı kılınmış vekiller veya kanuncu temsilciler eliyle de yapılabilecek.

Tebliğe göre bankalar, kendilerine bildirilen varlıklara ilgili kendisine bu varlıkların değeri üzerinden 30 Eylül 2022 tarihine kadar yapılan bildirimler üzere yüzde 1, 1 Ekim 2022 tarihi ila 31 Mabeyin 2022 tarihi arasında yapılan bildirimler için yüzdelik 2, 31 Mart 2023 tarihine büyüklüğünde yapılan bildirimler amacıyla yüzdelik 3 oranında vergiyi evvelden yerine öğrenim edecek. Antrparantez bildirimi izleyen ayın on beşinci günü akşamına kadar alacak sorumlusu sıfatıyla kapalı bulundukları algı dairesine ödenecek.

Buna göre, 2022 Ağustos ayında 5 milyon TL karşılığı döviz bildiriminde mevcut ana aynı kişinin, benzeri kamer içerisinde bildirdiği tutarı 2,5 milyon TL’ye düşürmek evet bile 7,5 milyon TL’ye yakalamak istemesi halinde önceki bildirimine ilgili düzelti bildirimi vermesi gerekecek.

VERGİ ORANI YÜZDE 0

Ihbarname süresi sona erdikten sonradan bildirimlere ilişik yapılan düzeltme talepleri dikkate alınmayacak. 31 Mart 2023 tarihine büyüklüğünde yapılan bildirimlerin bu tarihten sonraları düzeltilmesi tür olamaz.

Mikro dışında bulunan ve husus kapsamında bildirime konu edilen varlıkların, Türkiye’deki vezneci evet üstelik ara bulucu kurumlardaki hesaplara alıntı edildiği veya az dışından getirilerek bu hesaplara yatırıldığı tarihten itibaren bildirme az aynı yıl süreyle bu hesaplarda tutulması halinde, bildirilen varlıkların değeri üzerinden yön kapsamında uygulanması gereken rüşvet oranı yüzde 0 olarak dikkate alınacak.

Bildirime laf varlıkların; bildirimin yapıldığı tarihten itibaren üç ay içre Türkiye’ye getirilmesi yada para aktarımı edilmesi, emisyon edilen verginin süresinde ödenmesi, varlıkların defter tutan mükelleflerce kanuncu defterlere kaydedilmesi ve bu kıymetler için pasifte özel fon hesabı açılması, bu fon hesabının ve varlıkların 2 yıldan ilk işletmeden çekilmemesi ve fon hesabının sermayeye ilave dışında eksantrik bir amaçla kullanılmaması halinde beyana bahis tutarlara ilgilendiren hiçbir suretle algı incelemesi ve tarhiyatı yapılmayacak.

Daraç dışındaki taşınmazlara ‘Erinç Barışı’ süresi

 

Benzeri kere henüz erinç barışı, amma bu el kuralları daha açık ve iyiliksever!

 

Share: