IAEA ekipleri, Zaporijya’da incelemelerde bulunacak

Arsıulusal Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) marifetiyle yapılana açıklamada, tıpkısı ekibin tıfıl saldırılar dolayısıyla zaman Ukrayna’daki Zaporijya nükleer santralinde incelemelerde bulunacağı rapor edildi. IAEA Genel Müdürü Rafael Grossi, “Saldırılar, santraldeki kilit çekirdeksel güvenlik sistemleri üzerinde doğrudan benzeri güçlük yapmadı amma dokunaklı benzeri şekilde yakındı. Kilometrelerden değil metrelerden bahsediyoruz” dedi.

IAEA marifetiyle geri yapılan yazılmış açıklamada, Genel Müdür Rafael Mariano Grossi’nin, Ukrayna’nın Zaporijya Nükleer Santrali (ZNPP) sahasına yapılan saldırılarla ilgilendiren açıklamalarına saha verildi. Grossi, tekrarlanan bombardımanın binalara, sistemlere ve ekipmanlara uymazlık verdiğini bunun yanı sıra kâh patlamaların dahi reaktörlerin yakınında meydana geldiğini belirtti. Grossi, idmansız bombardımanı, şu anda bire bir savaş bölgesinin ortasında kâin Avrupa’nın genişlik şişman çekirdeksel santrali için bire bir eksantrik ‘kıl payı kurtulma’ adına nitelendirdi.

“ATI SEFERE BU BÜYÜKLÜĞÜNDE ŞANSLI OLMAYABİLİRİZ”

Grossi, ZNPP’yi müzaheret etmek ve Ukrayna’daki mevcut savaş sırasında ayrımsız nükleer kazayı gölge etmek için ivedi önlemler alınması çağrısını yineleyerek, “Gizil kendisine gösterişli ayrımsız çekirdeksel fenomen olmadığı için benzeri nöbet elan şanslıydık. Ati sefere bu kadar bahtlı olmayabiliriz. Ati seferin olmamasını çıkarmak için elimizden gelen değme şeyi yapmalıyız. Tesisteki kilit nükleer güvenlik sistemleri üstünde aracısız aynı ağırlık olmamasına rağmen bombalama çetin ayrımsız şekilde onlara yakındı. Kilometrelerden değil metrelerden bahsediyoruz. ZNPP’yi ki bombalıyorsa, büyük riskler alıyor ve birçok insanın hayatıyla çirkef oynuyor” ifadelerini kullandı.

CAN KAYBI BİLDİRİLMEDİ

Radyoaktif atık ve depolama binası, reaktörlerden birine giden aynı ruh kablosu dahi karışma kalkmak için yönetimin biraz yerde hasar bildirdiği rapor edilen açıklamada, sahadaki ışıma seviyelerinin normal kaldığı, bombalama sırasında biraz öğün köprüleme bırakılan ZNPP’nin harici ciddi kaynaklarının etkilenmediği ve duygusal kaybı bildirilmediği belirtildi.

Açıklamada, IAEA uzmanlarından oluşan bire bir ekibin idmansız saldırılar nedeniyle zaman santralde incelemelerde bulunacağı belirtildi.

Share: