İçişleri Bakanı Soylu, Kırklareli’nde gençlerle buluştu: (2)

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, ” Şarki Akdeniz’de doğal gaz var ‘giremezsiniz’. Münasebet giremeyiz? Yani Maşrık Akdeniz sizin olduğu kadar bizim de denizimiz. Bizim da orada alanımız var. Sen hangi hukuku kullanıyorsan ego üstelik kullanıyorum.” dedi.

Nazır Soylu, Meydanda Basket Sahası’nda planlı cahillik buluşmasında, Türkiye’nin halas mücadelesini kazanmasının ve cumhuriyeti car etmesinin hazmedilemediğini söyledi.

“O günden itibaren kafamıza yansımak amacıyla ellerinden mevrut herhangi bir şeyi yaptılar.” diyen Aristokrat, “Ne zaman kafamızı kaldırdık, o zaman bizi kavrayışsız düşürebilmek üzere birçok problemleri ortaya çıkarttılar. ‘Kürt, Türk’ dediler, bizi birbirimize bölmeye çalıştılar. ‘Alevi, Sünni’ dediler, bizi birbirimize bölmeye çalıştılar. Başı belirgin, başı ilişkin dediler, insanların ayrımsız bölümünü ötekileştirdiler, bizi bölmeye çalıştılar.” diye niteleyerek konuştu.

Aristokrat, Türkiye’nin kendine ilgilendiren nazik ayrımsız medeniyeti ve zenginliği olduğunu anlatım etti.

Türkiye’nin tarihten gelen gücüyle var olduğunu anlatan Soylu, “Bu ülkenin sosyolojisi var, nazik bir geçmişi var, bu ülkenin komşuları var, bu ülkenin dostlukları var, bu ülkenin yakınlıkları var. Hepsi bizim üzerimizde bunlar. Elbet anneniz, babanız, teyzeniz, amcanızın oğlu, amcanızın kızı sizi zahir etkiliyorsa, motamot ülkeleri, devletleri, milletleri benzeri şekilde etkilenir. Şu dikme tek başına yeşermedi. Allah yarattı onu ve onun yarattığının zat üzerinde yarattığı duman var.” dedi.

Soylu, Türkiye’nin sağlıktan eğitime güçlü çokça alanda son 20 yılda feyiz yaşadığını anlattı.

Vekil Soylu, acun sıkıntıya girerken Türkiye’nin özgürlükler noktasında heybetli çalışmalar yaptığını, gelir farklılıklarını birbirine yaklaştırdığını ifade etti.

Recep Tayyip Erdoğan’ın 21 yıldır Türkiye’yi sıkıntıya sokmaya çalışan gelişigüzel durumu düzeltmeye çalıştığını anlatan Soylu, şöyle bitmeme etti:

“her bir kırık hattını, o tetiklemeyi engellemeye çalıştı ve bunu başardı. Bu ülkenin başörtülü kızları sebep üniversiteye gidemesin evet? Tığ hakeza yaşadık. 1986 ben üniversiteye girdim. Tek böyle aynı öz bilmiyordum. Sınava girmeye çalıştım. Ayrımsız öğretmen geldi. Yanımızdaki başörtülü kıza ‘Sen bununla giremezsin’ dedi. İkinci dershane kayırıcı muamelesi. Bu ülkede askeri kışlaların içerisinde şayet bire bir başörtülü varsa oğlunu askeri gönderiyor. Oğlunu subay yapmış. Esas, onun düğünü var. Orduevinde yapacak düğününü. ‘Sen buraya giremezsin’ diyor. Bunu böyle tanımlamışlar. Tayyip Erdoğan bunların hepsini ters yüzü etti. Bunlar kolay işlemler değil rüfeka.”

Icra Vekili Aristokrat, Türkiye’bile son 20 yılda beyin değiştiğini, gençlerin dünyayla rakiplik etmesi üzere bir nice say yapıldığını vurguladı.

Türkiye’de eğitimi bir numara mesele adına gördüklerini dile getiren Aristokrat, 81 ilde üniversiteler açıldığını, gençlerin salt çekinmezlik kaybı yaşamaması amacıyla dünyada hangi varsa sunmaya çalıştıklarını söyledi.

Soylu, pandemi döneminde Türkiye’nin dünyadaki ayrımlı ülkelere destekte bulunduğunu, sağlık sistemiyle dünyaya örnek olduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Amerika’üstelik insanları hastanelere almadılar. Bizim şehir hastanelerimiz yapılırken itiraz edenler ‘bunları ne yapıyorsunuz’ diyenler mahcup oldular. Tığ birinci sınıf otellerde tek kimseye utangaç olmadan Tanrı’a şükürler olsun yaşlımıza baktık. Avrupa yaşlarını ölüme ayrılma etti. Tığ burada bu sivil cemiyet örgütleriyle, devletle, polisle, jandarmayla, doktorlarla hep bu arada sağlık çalışanlarıyla nazik bire bir kalaba oluşturduk. Yaşlılarımızı boydak bırakmadık. Dünyada yaşlısı en birkaç ölen mevki Türkiye’dir. Çünkü biz yaşlılarımıza baktık.”

“Şarki Akdeniz sizin olduğu kadar bizim de denizimiz”

Icra Vekili Soylu, yapılan çalışmalarla gençlere 21. yüzyılın altyapısını kurduklarını tabir ederek, şunları kaydetti:

“Altyapınız dallı güllü olursa düşmezsiniz rüfeka, düşmeyin. Zaman ayakta kalmamızın anne sebebi budur. Ayasofya’yı açtırmıyorlardı. Fatih Şehriyâr Mehmet gelmiş açmış. İstanbul’u fethetmiş. Biz buna vasilik diyoruz. Diyorlar ki ‘açamazsınız’. Münasebet açamayız? Tığ anca istiyoruz. Tayyip Erdoğan zamanını buldu, fırsatını buldu. Türkiye’nin altyapısını kuvvetlendirdi. Zaman Ayasofya’yı açtı. Bu kadar niteliksiz. Şarki Akdeniz’de gaz var ‘giremezsiniz’. Illet giremeyiz? Yani Maşrık Akdeniz sizin olduğu büyüklüğünde bizim üstelik denizimiz. Bizim dahi orada alanımız var. Sen hangi hukuku kullanıyorsan ego üstelik kullanıyorum. Fırsatını bulduk, Alpaslan’ı bile gönderdik, Abdülhamit’i bile gönderdik. Demin orada arıyoruz. Bulacağız. Onlar başından tıpış tıpış bize gelecekler ve bizden doğal gaz alacaklar.”

Nazır Aristokrat, programa katılan gençlerin sorularını üstelik cevapladı.

Kadına cebin şiddetli savaş üzerine yapılan çalışmalara ilişkin soruya Aristokrat, şu yanıtı verdi:

“Bu ülkede Tayyip Erdoğan eşiyle beraber televizyonlara bundan sonra. Kadına karşı gayret ve aile içi şiddete yönelik kamu spotu çekti ve içtimai tıpkı bilinçlendirmeye akilane gidiyor. Henüz güzeşte dönem 2-3 saat karı, sivil cemiyet örgütleriyle tıpkısı araya geldik ve çözüm üretmeye çalıştık. 1120 hem polis hem jandarmada ocak içi momentum ve kadına yönelik takat önleme bürosu kurduk. KADES’i oluşturduk. Yani ocak içi şiddetle, kadına şiddette benzeri medet butonu. Düşüncesiz telefonlarda var. Bastığın andan itibaren sunu fazla beş an içerisinde polis güçleri görüngü yerinde. Bütün 4 milyon karı kaydoldu buna. Bugüne büyüklüğünde 420 binin üzerinde ihbar geldi. Bu 420 bin ihbara gidildi. Bunun 260 bini asıllı ihbar. Yani takkadak olaya engelleme etmeye yönelik bire bir zekâ var. Yılda Türkiye’birlikte 2 bin cinayet işleniyor averaj. Yani bu 4-5 destek, yukarıdan aşağıya adım adım inmeye başladı. Bunun bile averaj 400-500’ü kadın. Yani dörtte biri kadın. Bunların hepsi ev içi şiddetten olmuyor. Aile içi hovarda 270-320 ortada. Bize dediler kim ‘İstanbul Sözleşmesi’nden çıktınız, karı cinayetleri arttı.’ Güzeşte yılın şu anda yüzdelik 8’in altında. Biz bire bir tanesine birlikte tahammül edemeyiz. Ama bunun İstanbul Sözleşmesi’yle ilgisi namevcut.”

Soylu, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için talih genelinde yetişek ve farkındalık çalışmalarının sürdüğünü ve sene sonuna kadar 5 milyon erkeğe eğitim bilimi vermeyi hedeflediklerini kaydetti.

(Bitti)

Share: