İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Bahçesaray’da vatandaşlarla buluştu Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Kılıçdaroğlu Sakarya’evet gidiyor ‘Sakarya Meydan Savaşı burada yapıldı’ diyor. İlahi Yarabbi. Tanrı hatır eksikliği vermesin kimseye. Ayrımsız dahi Cumhur Reisi adayı olmaya müştehi. Sen memleketin tarihinden, yerlerinden bihabersin evet.” dedi.

Van’daki programları kapsamında Bahçesaray ilçesine geçen Vekil Aristokrat, esnafı musahabe etti, ellerinde Türk bayrağıyla yanına gelen vatandaşlarla ışık çektirdi.

İlçe merkezindeki Belediye Parkı’nda vatandaşlara hitap fail Aristokrat, Bahçesaray’bile bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Dünyanın pres bir dönemden geçtiğini, Türkiye’nin çevresindeki coğrafyada sıkıntıların olduğunu aktaran Soylu, şunları kaydetti:

“Biz birlerine vesile tanımadık. Apayrı yerlerde bu fırsatı yakaladılar. Ukrayna’yı tahrik ettiler, savaşa soktular. Demin ne zaman bitecek diye niteleyerek herkes bu sorunun ve endişenin zarfında. Suriye ve Irak bile tıpkı. Amerika, Afganistan’a girdiği andan itibaren coğrafyayı ağdalı hale vermek için elinden geleni ardına koymadı. Libya, Lübnan, Filistin, Yemen, Balkanlar, Orta Şark, Mutedil Asya… Tekmil Dindar coğrafyasını karmaşıklaştırmak istediler. Türkiye büyümesin, zenginleşmesin, yarınına bakmasın, öz insanına, gencine, etrafındaki coğrafyaya, dünyaya umut vermesin istediler. Hangi antlaşma kafamızı fevk gidermek istesek kafamıza vurdular. Aynı terör meselesi çıkardılar. Türk, Kürt, Alevi, Sünni dediler, bizi birbirimize düşürmeye çalıştılar. İstediler kim üretmeyelim, çocuklarımız üniversitelere abat gitmesin. İstediler ki zat savunmamızı kendimiz yapamayalım, altyapımız, şehir hastanelerimiz olmasın. Evvelden yaşananları hepimiz biliyoruz.”

Ilkin adam adam fabrikaların tıpkı günde kapandığını, gecelik yüzde 8 bin faizlerin verildiğini, insanların emekli maaşının verilip verilmeyeceği üstüne endişe yaşadığını anlatan Soylu, ülkenin Amerika’dan, Avrupa’dan mevrut bire bir IMF komiserine az daha tasdik olduğunu belirtti.

Terörün enerjilerini, yapabileceklerini ast üst etmeye yettiğini anlatım eden Aristokrat, şöyle devam etti:

“Amerika tümden kadar bu coğrafyada herkesle oynamaya çalıştı. ‘Ben büyüğüm, siz bana tabi olacaksınız. Siz kimsiniz? Siz hangi işe yararsınız? Bölüm geldi başbakanınızı idam cezası ettirdim, hükümetlerinizi devirdim, gazeteleriniz üzerinden siyasilerinize sizin sevdiğiniz adamlara hakaret ettirdim’ dedi. Sonradan Tayyip Erdoğan diyerek bir insan daha çok. Türkiye’nin bir vakitler yaşadıklarını, hangi taraflarının onarılabileceğini gördükten sonraları yalnız nesir ve ümran etmedi. Bizim eksiklerimizi nakız etmeye çalışanlara ‘siz yapamazsınız ve çıktı size izin etmeyeceğim’ dedi.”

“Darbeyi planlayanı öz ülkesinde esirgeme ediyor”

Vatandaşların oyu, sandıktaki tercihinin, umum anlayışı bulunmayan sayanlara tamam 21 yıldır öğüt verdiğini vurgulayan Aristokrat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Zorluklarımız var mı? Bittabi ki var. Bundan 6 sene önceki bu ülkede çarpış yapmaya çalıştılar. Darbenin sahibi ki? Darbenin sahibi olan devlet, darbeyi planlayan, kombinasyon edeni öz ülkesinde saye ediyor. Bunu anlamıyor muyuz? Bunu çakozlamak amacıyla haddinden fazla nazik ordinaryüs, profesör olmaya filan lüzumlu bulunmayan. Kime cürüm işletmişlerse, kime darbeyi yaptırmışlarsa onu orada himaye ediyorlar. Ne istiyorlar bu ülkeden? Ne istiyorlar bu milletten? Bu milletin, Türk’ünün, Kürt’ünün kime tıpkısı zararı reşit bugüne kadar? Türk-Kürt diyerek karışıklık, nifak sokmaya çalışacaklar. Alevi-Sünni diyecekler. Tayyip Erdoğan çabucak ülkeyi yönetim etmiyor. Tamam dünyaya, ülkeyle birilerinin oynamasına müsaade etmeyeceğini ortaya koyuyor. Tayyip Erdoğan’la Kılıçdaroğlu arasında ayırt var elbette. Kılıçdaroğlu Sakarya’evet gidiyor ‘Sakarya Meydan Savaşı burada yapıldı’ diyor. İlahi Yarabbi. Tanrı us eksikliği vermesin kimseye. Bire Bir bile cumhurbaşkanı adayı olmaya istekli. Sen memleketin tarihinden, yerlerinden bihabersin ya. Kağıthane’ye ‘Kağıttepe’ dedi. Bahçesaray desek acep ne diyecek?”

Bu nöbet Avrupa ve Amerika’yı yakaladıklarını dile getiren Soylu, “Sangılık içindeler. Pandemiden sonra üretemiyorlar. Ukrayna-Rusya savaşından bilahare bu şita kuşkusuz geçecek, acaba gaz, enerji yetişecek mi diye keder içindeler. İlk posta bunları hakeza yakaladık. Bizim 21 yıldır dünyayı avucunun içi gibi bilici tıpkı liderimiz var. Sakın farklı düşünmeyin. Bunların menfaati olmasaydı, kendileri gerçekleştirebilmiş olsaydı, Ukrayna ve Rusya’yla anlaşıp hububat koridorunu açabilselerdi, Tayyip Erdoğan’ın ayağına tıpış tıpış gelmezlerdi. Eğer 15 Temmuz’u, 17-25 Mesafe darbesini, Gezi olaylarını başarabilselerdi gelmezlerdi. Bu kavim büyükelçilerle masa kuranın de FETÖ’nün, PKK yıldırı örgütünün oyuncağı olanın da farkında.” ifadelerini kullandı.

Van’de geceleyin geç saatlere kadar hareketliliğin devan ettiğini vurgulayan Soylu “Gecenin ayrımsız yarısında buradayız. Gecenin saat on ikisine birine büyüklüğünde Van sevinç içre. Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Cizre neşe zarfında amma bize bu yetmez. Biz iri, canlı, kuvvetli, inançlı bir milletiz. Biz Suriye’yi, Irak’ı ne zaman hakeza yaparsak fakat o ahit huzurlu oluruz.” dedi.

Programa, Vali ve Büyükşehir Belediye Komutan Vekili Ozan Balcı, DÜRÜST Tümen Van milletvekilleri İrfan Kartal, Osman Nuri Gülaçar, Abdulahat Arvas, İpekyolu Kaymakamı ve Uray Komutan Vekili İhsan Emre Aydınlık, Van İl Kurnaz Komutanı Sancak Hüseyin Bekmez, Van Itimat Müdürü Atanur Görgülü, Reisicumhur Başdanışmanı Gülşen Orhan, AK Parti Van İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu üstelik katıldı.Share: