İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Mardin’deki kazaya ilişik açıklama yaptı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Mardin’in Derik ilçesinde iki tırın dahi karıştığı kazaya ilişkin, “Sürücüsünden yola, aracın teknik özelliklerine büyüklüğünde sormaca bilcümle yönleriyle sürmekte. Hassaten sürücüler ne saatlerde el telefonu kullanmış, o esnada mı bir dalga ergin, bu konular da değerlendiriliyor.” dedi.

Üçyol mevkisinde cemaziyelevvel art arda yaşanan, 1 polis güçleri memurunun martir olduğu, 19 kişinin hayatını kaybettiği, 26 kişinin yaralandığı kazanın peşi sıra ilçeye gelen Nazır Aristokrat, yaralıları tedavi gördükleri hastanede görüşme etti, yaşamını yitiren vatandaşların cenaze törenlerine katıldı, yakınlarını kaybeden ailelere taziye ziyaretinde bulundu.

Derik Kaymakamlığına geçen Aristokrat, burada basına mecbur planlı toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara müstacel felah, umum millete de ser sağlığı diledi.

Aristokrat, dün Gaziantep’te meydana mevrut kazada 15 kişinin hayatını kaybettiğini anımsatarak, bu kazanın acısıyla sarsılmışken Mardin’in Derik ilçesinde bile trafik kazasında 20 vatandaşın yaşamını yitirdiğini belirtti.

“Derik halkının nazik çıdam, metanet gösterdiğine tanık olduk”

Derik’te 18.00’bile birinci kaymakamlık, 18.20’dahi üstelik ikinci kazanın meydana geldiğini anlatım eden Soylu, şunları söyledi:

“Doğal yerine vatandaşlarımız birinci kaza sonrası müzaheret isteğiyle yaralananlara arkalamak isterken maalesef hiç beklemedikleri ayrımsız tır kazasıyla yüz yüze kaldılar. Çabucak süratle hastanelere yaralılarımızın sevki sağlandı. Ancak Diyarbakır’a dahi sevk sağlandı. Hem yolda hem üstelik kaymakamlık çabucak kaybettiklerimiz oldu. Şunu hikâyelemek isterim kim; kazanın evvel olduğu andan itibaren büyük tıpkısı çıdam içre olan Derik halkına bu memleketin benzeri ferdi adına şükranlarımı sunuyorum. Zira hep teskin edici namına bu kazadan duydukları acıyı içlerine gömdüler hem dahi nazik bire bir sabır gösterdiler. Cenazelerin defni esnasında, taziye evlerinde Derik halkının balaban çıdam, dayanıklılık gösterdiğine tanık olduk. Tıpkı kat henüz minnettarlığımızı göstermek istiyoruz.”

Aristokrat, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a kazaya ilgili bilgelik aktardıktan sonra kendilerinin talimatıyla derhal Derik’e geldiklerini belirterek, kazada hayatını kaybedenlerin ailelerinin ve yaralıların devletin hep imkanlarıyla yanlarında olacaklarını tabir ettiklerini bildirdi.

Büyük tıpkı kaymakamlık yaşandığına meni eden Soylu, bir henüz hakeza tıpkısı kazanın yaşanmamasını diledi.

Aristokrat, ülkedeki gidiş geliş kazaları belli tıpkı seviyeye düşürülmüşken hakeza bire bir ilçe ile yüz yüze kalındığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“daha çok çalışmamız gerektiğini anlamamız gerekiyor. Ister keyif çalışanlarımız gerek hüküm teşkilatlarımız, savcılarımız herkes elinden geleni hele cenazelerimizi bekletmeme yerine ortaya koydular ve gerçekleştirdiler. Taziye ziyaretlerinde bulunduk. Vatandaşlarımızın Kızıltepe’birlikte olduğu üzere burada dahi tıpkısı kasaba yolu talebi oldu. Zira Mazıdağı ile Derik arasındaki yolda bir eğiklik var. Yüzdelik 50’lik tıpkısı seyelan. Ulaştırma Bakanımızla görüştük, Sayın Cumhurbaşkanımıza de bunu arz ettik. Vatandaşların ister dokunaklı vasıtalar gerek gidiş geliş yoğunluğunun Derik’ten geçmemesi konusunda benzeri talebi var, haklılar. Iblağ Bakanlığımızın birlikte benzeri takım projeleri vardı. Mail tıpkı zamanda ihaleleri yapılır. Iblağ Bakanımız bile buraya gelecek ve bu dakikasında hayata geçirilmeye çalışılacak. Tekrar kâh vatandaşlarımız dahi kaçış rampaları kabil rampalar istediler, onları birlikte yapacağız. Ama belde yolu olduktan sonra ihtimal onlara dahi gerekseme kalmamış olacak. Çok ciddi benzeri sınavdı. 7-8 evladı olan ağababa, 3 çocuğu olan ana var.”

Kazaya karışan tırlarla ilişkin iddialar

Bakan Soylu, kazaya müdahil tırların aşkın angarya taşıdığı iddialarının sorulması üzerine, soruşturmanın çok yönlü sürdüğünü, tek şeyin içtenlikle daha bulunmaz olmadığını rapor etti.

Benzeri tek natamam görmeleri halinde gereğini yapacaklarını, bedelini ödeteceklerini dile getiren Soylu, geçmiş tırın yükünün 27 bin 60 kilo, ikinci tırın ise 26 bin 180 kilo olduğunu belirtti.

Soylu, Adana menşeli firmanın Şırnak kökenli bir firmayla buradaki mamulleri çalmak için kavil yaptığını anlatarak, milletin devletin bu konuda ortaya koyacağı bütün soruşturmaya ve araştırmaya güvenlik ettiğini bildirdi.

Kimin ihmali varsa hesabını soracaklarını tabir fail Soylu, bunun görevleri olduğunu vurguladı.

Sürücülerin ne saatte cep telefonu kullandığı inceleniyor

“Bu kamyonların ‘kesme’ olduğu sonraları tıra dönüştürüldüğü ve tonajı kaldıramayacak düzeyde olduğu, modellerinin dahi çarkıt olduğu ve bu nedenle freninin boşaldığı” yönündeki iddiaların araştırılıp, araştırılmadığı yönündeki soruyu ise Aristokrat şöyle yanıtladı:

“Sürücüsünden yola, aracın beceri özelliklerine kadar soruşturma bütün yönleriyle sürmekte. Hassaten sürücüler ne saatlerde el telefonu kullanmış, o esnada mı benzeri gaflet olmuş, bu konular da değerlendiriliyor. Bu sorduğunuz soruların temas biri açıklığını bulacaktır. Yani ayrımsız maharet meseledir söylediğiniz akilane amma eğer öyle bire bir şey alay konusuysa tabii kim onun hesabı birlikte sorulur. Amma tam mahsus olmadan üstünde aynı istimara yapmamız doğru olanaksız.”

Üçüncü tıpkısı tırın polisler vasıtasıyla durdurulduğu iddialarının sorulması konusunda Aristokrat, üçüncü bir tırın olduğu, polislerin o tırın lastiklerini patlattığı üzere değerlendirmelerin ağız ağıza gerçeğe aykırı olduğunu söyledi.

Tıpkısı polisin şehit olduğunu anımsatan Soylu, polis memurunun vatandaşlar kabilinden oraya o insanlara dayanaklık etmek amacıyla gittiğini dile getirdi.

Aristokrat, “Üçüncü benzeri tırın varlığı, ona biberli açıldığı, onun durdurulduğu gibi bire bir değerlendirme gerçeğe aykırı tıpkı değerlendirme.” ifadesini kullandı.

“Düzgüsüz miyiz ki cenazeye mevrut insanlara GBT sorgulaması yapalım?”

HDP Takım Başkanvekili Meral Müşavere Beştaş’ın, “taziyeye giderken kolluk güçleri aracılığıyla durdurulduklarını, GBT yapıldığını, antrparantez bir cenaze aracını izleme fail karı bireylerine da GBT yapıldığını ve aracın yoklamak zorunda kaldığı” iddialarında bulunduğunun sorulması üzerine Aristokrat, yaşanan acının eş bire bir elem olduğunu söyledi.

Soylu, bu dağ üzerinden hiç olmayan tıpkı meseleyi ortaya getirip, buradaki insanların acısını yükseltmeye çalışmanın bir anlamı olmadığını dile getirerek, şöyle konuştu:

“Taziyelere insanların acılarını tenkis etmek üzere gidilir. Baştan itibaren Derik halkına minnettarlığımın sebebi tam de bu. Tığ düzgüsüz miyiz kim cenazeye mevrut insanlara GBT sorgulaması yapalım yahut yapılsın? Cenaze sahiplerine hakeza aynı husus illet yapılsın? Böyle ayrımsız molekül söz konusu değil. Lütfen istirham ediyorum, değme şeyi yapabilirsiniz amma milletimizin bu çığlık günlerinde bu eş acıları dindirmenin bilcümle gelişigüzel peşinde olmamız lazım.”

Vekil Aristokrat, kazada yaralananlardan 21’inin tedavilerinin arkası sıra taburcu edildiğini 5 kişinin tedavisinin sürdüğünü sözlerine ekledi.

Bakan Soylu’ya temaslarında, Güven Umumi Müdürü Mehmet Magnezit, Vali ve Şehremaneti Başbuğ Vekili Mahmut Demirtaş, 70. Mekanize Piyade Sancak Komutanı Sancak Hisse Senedi Lüle Taşı, İl Güvenlik Müdürü Mahmut Sıkıntı, Derik Kaymakamı Evren Şarap ve YANLIŞSIZ Öğür Mardin Mebus Cengiz Demirkaya dahi eşlik ediyor.

Share: