İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Van’da gazetecilerin sorularını yanıtladı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, devlet genelinde başlatılan habersizce ve düzme içki operasyonuna ilgili, “Ekiplerimiz sabahtan itibaren şu asıl kadar 70’in üstünde denetleme yaptılar ve 300’ün üzerindeki yere birlikte baskın gerçekleştirdiler.” dedi.

” Van, Hakkari, Şırnak ve Ağrı İl Asayiş Toplantısı”na katılmak üzere Van’a mevrut Icra Vekili Aristokrat, Valiliği musahabe ederek, Vali ve Büyükşehir Uray Başkan Vekili Âşık Balcı’dan kentteki yatırımlar ve çalışmalar üzerine vukuf aldı.

Toplantı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Aristokrat, talih genelinde başlatılan gizlice ve düzme içki operasyonuna ilgilendiren, dünyanın bir nice yerinde olduğu üzere Türkiye’bile bile sinsice ve cali etil alkol üretiminin olduğunu, bunlarla ilişkin Güven Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Birleştirme Suçlarla Mücadele Kat Başkanlığının çalışma yaptığını söyledi.

Bu kapsamda 7 ilde 9 cürüm grubunun belirleme edildiğini belirten Aristokrat, 641 adreste 175 kişinin gözaltına alınması, 641 üretim adresine ve bu konulardaki yasa dışı üretimi sağlayan adreslere üstelik savcılıkların kararıyla baskın düzenlenmesinin operasyon çerçevesinde programa alındığı bilgisini paylaştı.

Etil ve metil alkollere hem kimyasallar hem bire bir bando aromalar katarak damıtma vasıtasıyla şişeleme yapıldığını anlatan Aristokrat, şunları kaydetti:

“Asıl bakımından elhak olayın yakalanma ve takibi mufassal süredir noktası orası, bunları dezenfektan ve temizleyici etiketi ve şişesiyle bu arada kargo eliyle adreslere ulaştırıyordular. Yılbaşından bu yana bu konularda bir nice ameliyat yapıldı ve bu operasyonları tığ yaptıkça bu konudaki, bunu sinsice kendisine üretip hem insanların hayatıyla oynayan hem birlikte tıpkı taraftan rüşvet kaybına da yavaş tıpkısı şekilde defa açan bir finansal suç üstelik içeren, bir zamanda bu konuda gayrikanuni bire bir işlemi gerçekleştirenlere yönelik ameliyat gerçekleşti. Ekiplerimiz sabahtan itibaren şu temel kadar 70’in üstünde murakabe yaptılar ve 300’ün üzerindeki yerlere de yeğin gerçekleştirdiler. Hepsi planlandı ve bitmeme ediyor. gayrikanuni kim bire bir üretim, satma ve tıpkısı zamanda vatandaşımızın fert ve mülk güvenliğini zılgıt fail bir anlayışı ortaya koyarsa güvenlik güçlerimiz yaptıkları operasyonlarla, savcılıklarımızla beraber şişman benzeri mücadeleyi sürdüreceklerdir.”

Icra Vekili Soylu, Galibiyet Partisi Genel Başkanı Beklenti Özdağ’ın açıklamalarına ilişik soruya bile, ” Nurlu Rabıtalı’nın haddinden fazla pir tıpkısı terkibi bendi var. Ziyalı Vakarlı der ki, asude olam dersen eğer yetişme cihana. Arkası Sıra Vazıh Paşa bunu devam ettirir, der kim, meydana sakıt kurtulamaz seng-i kazadan. Yani şayet başıma aynı madde gelecek diye niteleyerek düşünürsen tek cihana yetişme eğer meydandaysan muhakkak ki kazalarla karşı karşıya kalırsın. Bizim işimiz budur. Birçok iftirayla yalanla ve birçok tacizle, tehditle karşı karşıya kalabiliriz. İkincisi, bizim ağzımıza küfür yakışmaz, akla yatkın üstelik değil. Biz sadece ülkemizi yöneltmek üzere çaba sarf fail insanlar değiliz. Tıpkısı zamanda bizden sonraları ati nesillere dahi bire bir nazir tutmak durumundayız. Üçüncüsü, velev kim böyle benzeri hata işlemiş olalım. Hayat hangi kadar hain olursa olsun, hangi kadar adi olursa olsun velev ki böyle tıpkı vebal işlemiş olalım, ego kusur dilerim ama böyle bir madde bahis konusu değil.” yanıtını verdi.

İçişleri Bakanı Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şöyle tıpkı buut. Belki size dahi geliyordur telefonlarınıza. İsimsiz, bilmediğim telefondan geçen hafta Mardin’birlikte Dün Dağı’na giderken arabada 6-7 arkadaşla alay malay, işte Valimiz, ilişkin arkadaşlarımız, milletvekillerimiz var. Aynı idea geldi. Mesajda tehdit var, taciz ve iftira var. Ki olduğunu birlikte bilmiyorum. Telefon açtım, ‘siz kimsiniz’ dedim, kendini tanıttı. ‘Bu mesajlar ayıp değil mi, yakışıyor mu?’ Ondan sonradan müşavere tonunu değiştirdi, değiştirince ben de daha önce televizyonlarda kamuoyuna söylediğim sözleri söyledim. Onun dışında ayrıksı aynı alay söylemedim ve telefonu kapattım. Tekmil Zipa Paşa’nın terkibi bendine mevrut oldu. Rahat olam dersen şayet yetişme cihana. Meydana sakıt kurtulamaz seng-i kazadan. Gündeme katılmak için dalavere, iftira, dezenformasyon bitmeme ediyor. Gene bozacı, şıracı birbirini bulmuş. Yani hem haberi yazan hem onu söylemeye çalışan hepsi birbirini bulmuşlar. Bunlar öz saygı edilmemesi müstelzim işlerdir. Şunu dahi söyleyeyim, şu yanağımıza vuracaklar bu yanağımızı çevireceğiz. Tığ de ne söylenmesi gerekiyorsa ölçüler zarfında onları söyleriz ve söylemeye da bitmeme ederiz. Bunlar dikkat ederseniz ABD’nin aparatıdır. Ego faaliyetler çocuğu derken kimin operasyon çocuğu olduğu apaçık ortadadır. Amerika’nın aparatıdır bunlar ve bu aparatlıklarına çokça kemiksiz benzeri şekilde devam etmektedirler. Illet meydana çıktıkları, hangi köşeyi tuttukları, ne pozisyonu aldıkları ortadadır. Milletimizin bunlara haysiyet etmemesini istirham ederiz. Tığ işimize bakacağız amma yanağımıza vurulduğu devir başka yanağımızı isnat etmek üstelik söz konusu değil bağımlı ki.”

Share: