İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kırklareli’nde muhtarlarla benzeri araya geldi: (1)

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Hars ve Turizm Bakanlığımızdan temenni ettik. Müze ve ören yerlerine köy ve mahalle muhtarlarımız artık muhtarlık etiket kartlarıyla ücretsiz olarak girebilecekler.” dedi.

Soylu, Umum Yetişek Merkezi’nde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, muhtarlık kurumunu yeniden kamu yönetiminin merkezine kayran lazım kurumsal ihtiyaçlarıyla gerekse işlevselliği ile muhtarlık kurumunu haddinden fazla elan ayrımlı aynı noktaya haiz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını, muhabbetlerini ve sükse dileklerini ilettiğini söyledi.

Dün akşam Van Bahçesaray’da olduğunu anlatan Aristokrat, “Van’da bir düzenlilik toplantısı yaptık. Hem Şırnak hem Hakkari hem üstelik Dert tahril illerimizi alelhusus özlük çerçevesine kayran ayrımsız asayiş toplantısı yaptık. Peşi Sıra STK’ler ile gelişigüzel olduk, hem esnafımızı mülakat ettik hem üstelik akşam Bahçesaray’a gittik. Onların birlikte selamlarını hürmetlerini sizlere aktarma etmek istiyorum.” diye konuştu.

Bu tuhaf toplantıların, yerelde fariza yapanlarla tıpkısı araya gelmenin, emek alanlarıyla ait enformasyon etmenin Reisicumhur Erdoğan’dan kendilerine geçtiğini, bunun benzeri zamanda aynı say modeli olduğunu vurgulayan Aristokrat, “Aile İçi Kadına Çapkın Mücadele Koordinasyon Toplantılarımız var. Uyuşturucuyla Mücadele Koordinasyon Toplantılarımız var ve afetle üstelik ilişkin eş güdüm toplantılarımız var. Ayrımsız bunun kabil muhtarlar buluşması yapıyoruz. Valiler ve kaymakamlar özlük fariza alanlarında yapıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Nazır Soylu, şöyle bitmeme etti:

“Sizlerin üstelik izleme ettiğiniz üzere akıbet yıllarda Sayın Cumhurbaşkanı’mızın şahsen yönlendirmesi ve talimatlarıyla muhtarlık kurumuna yeni benzeri akım getirdik. Hele kurumsal ve aidiyet anlamında adımlar attık. Özlük haklarında ve özge konularda düzenlemelere gittik ve bunları dahi sürekli geliştiriyor, yeni adımların planlamasını yapıyoruz. Sigorta primlerinin fehamet marifetiyle karşılanması, cebe icazet harcı alınmaması kabilinden birçok adımı gerçekleştirdik. Son namına muhtar ödenekleri bir katsayıya bağlıydı ama netice bakımından o katsayı ile ana ücretler arasında benzeri farklılık söz konusu oluyor, bilcümle beraber bu iyileştirmeyi ayırmak amacıyla bile çabalama sarf ediyoruz. Demincek onu dahi ince zamandır bizim da istek ettiğimiz şekilde minimal ecir seviyesine, TBMM’bile milletvekillerimizle Sayın Reisicumhur’mızın talimatıyla birlikte sâdır kanunla minimum ecir seviyesine endekslendi. Şu anda asgari ecir arttıkça değme ayarlamaya icap kalmadan minimal sevap seviyesiyle bitmeme edecek.”

Muhtarlıkla ait kurumsallık anlamında adımlar atıldığına belen fail Icra Vekili Soylu, şunları söyledi:

“19 Ekim Muhtarlar Günü ilan etti bulunmaz Reisicumhur’mız. Muhtarlarımıza Özlük ve Vatandaşlık İşleri Umumi Müdürlüğümüzden muhtar seçilir seçilmez tıpkısı ay içerisinde kendilerine gönderdiğimiz kimlik belgesi da İçişleri Bakanlığında Muhtarlar Daire Başkanlığı bünyesinde kendilerine gönderiliyor. Bu esnada gene bu devir içerisinde esasen nadir Cumhurbaşkanı’mızın talimatıyla Muhtarlar Daire Başkanlığı kuruldu. Muhtarlarımızın temenni ve şikayetlerini takip edebilen merkezle ilişkilerini pekitmek için Muhtar Hikmet Sistemi’ni dayamak bu dönemin eke adımlarından birisi oldu. Bu anlamda attığımız sonuç etap dahi şu oldu, Muhtarlar Konfederasyonu Sayın Cumhurbaşkanı’mızın kararıyla amme yararına müteharrik toplum örgütü statüsü kazandı. Bunun dahi önümüzdeki günlerde muhtarlarımıza tabiatıyla çok şişman katkısı olacağını düşünüyoruz. Diğer taraftan Ankara’daki Kocabaşı Evi inşaatımız birlikte devam ediyor. Sabık ocak ya da gücük ay ayında bu konuyla ilgilendiren tıpkı adım atmıştık. Tanrı talih ediyor, 140 gün içerisinde, neredeyse 4-5 ayda bozuk binayı yıktık, bakir aynı binayı tanzim ettik. İçinde tefrişatı de dahil koyulmak amacıyla bu ayın sonuna kadar yani 19 Ekim’den ilk eylül sonuna büyüklüğünde Ankara’nın merkezinde, Akay Caddesi’nde ağız ağıza muhtarlarımızın hizmetine müteveccih aynı Muhtarlar Evi binasını, Tanrı nasip ederse Sayın Cumhur Reisi’mız bizimle alay malay olacak. İnşallah bu binanın açılışı dahi orada bire bir vesileyle gerçekleştirilmiş tamam.”

Icra Vekili Aristokrat, muhtarlık binalarının saha tahsisi sorununu Cumhur Reisi Erdoğan’ın talimatıyla çözmek amacıyla hazırlıklar yaptıklarını ve çalışmalarda sona geldiklerini rapor etti. Muhtarlık binası isteyen muhtarların taleplerini almaya devam ettiklerini, maliyetlendirme planlarının gerçekleştirildiğini belirten Aristokrat, binaların yerel mimariye makul şekilde yapılması amacıyla proje çalışmalarının bitirildiğini dile getirdi.

Soylu, 19 Ilk Teşrin’da 100 muhtarlık binasının asıl atma töreniyle bu adımı gerçekleştirmiş olacaklarını anlatım ederek, “Bize talepte kâin muhtarlarımızdan yeri amade olanların veya yerini bizim hazır edebildiklerimiz, yerini bulabildiklerimizin 100 muhtarlık binasının başlangıcını dahi gene Sayın Cumhur Reisi’mızın ortaya koyduğu irade ile birlikte başlatmış olacağız. Bunu hep Türkiye geneline yaymış olacağız. İlk adımımızı atıyoruz. Kırklareli’nde hizmet binası sıfır muhtarlık sayımız dahi 39. İnşallah bunu de bir cazibe dahilinde haddinden fazla çabuk ayrımsız şekilde 19 Teşrinievvel’den bilahare ortaya koyacağımız bire bir planlamaya de bunu gerçekleştirmeye çalışacağız.” diye konuştu.

Muhtarlar kimlik kartıyla müze ve örenlik yerlerine girebilecek

Muhtarlar için bir yeniliği henüz hayata geçirdiklerini dile getiren Aristokrat, “Firez ve Turizm Bakanlığımızdan irade ettik. Müze ve örenlik yerlerine karye ve mahalle muhtarlarımız imdi muhtarlık kimlik kartlarıyla ücretsiz olarak girebilecekler.” dedi.

Icra Vekili Aristokrat, hele karı muhtarların binaları için düzenlilik kamerası beklentileri olduğunu, bunun üzere faaliyet yapıldığına bel etti. Çalışmaları tamamladıklarını rapor fail Soylu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu proje hep eş muhtarlıklarımızı kapsayacak. Eş, erkek, hep muhtarlarımızı kapsayacak ayrımsız şekilde planlandı. Burada bire bir öncelik sırası takip ettik. Sağ olsun erkek muhtarlarımız birlikte öncelik ortaya koydular. Bu öncelik sırasını gerçekleştirdik. Karı muhtarlarımızın de hele bu almaç sistemlerini tamamlamış olduk. Kırklareli’mizde üstelik 16 kadın muhtarımız var. Dilek eden eş muhtarlarımıza bu kurulum tamamlanmıştır. Belli 12 avrat muhtarımız talep etti 4’ü istek etmedi. Tığ dahi 12’sini bunun derhâl tamamlamış olduk.”

Mekansal Adrese Vasıta Sistemi’ni (MAKS) muhtarların kullanımına açtıklarını anımsatan Bakan Aristokrat, şöyle konuştu:

“Bu modül tabir yerindeyse dijital alanda hepimizin eli kolu oldu. 50 bin muhtarımızın 45 bin 115’i MAKS projesini aktif kendisine kullanmaktadır. Kırklareli’nde ise bu sistemi 287 muhtarımızın tümü kullanmaktadır. Az Buçuk geçmiş söylediğim 50 bine yakın muhtarımıza üstelik Mekansal Adrese Dayalı Taşıt Sistemi projesiyle ilgilendiren eğitimimizi da benzeri açar ile verdik. Buna kaka adres bildirimi sorgulama yöntemini dahi ekledik. Bu şu gitmek. Yani bire bir vatandaşla ilişik. Siz yazıyorsunuz, erkek idaresi, kaza, karakol gelene kadar 3, 3,5 kocaoğlan geçiyor. Hatalı mı söylüyorum? veya gelmiyor yani. Anca bile oluyor. Sonra bunu bire bir muhtarlar toplantısına arkadaşlarımızla beraber değerlendirdiğimizde birden bunu bir parça içerisine atalım ve bilcümle kurumlara, kaymakamlığa, emniyete, karakola ve nüfusa 15 gün müddet versinler. Yani muhtarımızı aynı tartışmanın içerisinde bulundurmayalım, tıpkı tartışmanın içerisine çekmeyelim. Yarın olabilecek her hepimizi üzebilecek tıpkısı olayda bile hem mesul tutmayalım hem vicdan azabıyla, değme birimizi yüz yüze bırakmayalım.”

-“118 bin kullanılmayan binadan 90 bini yıkıldı”

Soylu, geçen son teşrin ayında valilik ve belediyelerce tespiti yapılan kullanılmayan binaların MAS’a eklenmesine üstelik imkan tanındığını vurguladı.

Güvenliğin sadece muhtarın işi olmadığını ancak böyle bir durumda muhtarın düzenlilik problemiyle karşı karşıya kalacağı tıpkısı düzlük olduğunu tabir fail Aristokrat, “Tığ uyuşturucuyla ilişik tıpkı uğraş ortaya koyuyoruz. Kimi Vakit bana söylediğim sözler dolayısıyla kızıyorlar, varsın kızsınlar. Türkiye’üstelik 118 bin kullanılmayan bina tayin ettik, süssüz dahi tayin etmedik, geçmiş 60 bin 70 bin oldu ego biraz zorlayınca 100 bin oldu, 118 bin oldu. Türkiye’da mevcut 118 bin kullanılmayan binanın 90 binini yıktık, 15 binini restore ettik, 15 bini üstelik şu zaman yıkılmayı bekliyor yani 103 bin kullanılmayan binayı kullanılmayan bina olmaktan çıkardık.” dedi.

Aristokrat bu yapıların mahalle sakinlerini tedirgin fail alanlar namına kullanıldığını belirtti.

-117 bin gönül uyuşturucudan tutuklu bulunuyor

Aristokrat Türkiye’deki uyuşturucuyla mücadele konusuna de değindi. Salondakilere “Türkiye’dahi mızrap suçundan cezaevinde kaç kişi var, biliyor musunuz?” diye niteleyerek soran Soylu, “117 bin dirilik” dedi.

Sahada uyuşturucuyla şişman bir savaşım verildiğinin altını çizen Aristokrat, şöyle sürdürdü:

“Şu dakika cezaevinde uyuşturucudan yatanların sayısı 117 bin, 15 Orak Ayı tarihinde bu ölçü 35 bindi, sahada çok ağır sıklet tıpkısı uğraş ortaya koyuyoruz. Sabık aktarılma Amerika’dan bire bir arkadaşımız geldi, tıpkısı süre orada etkili biri şu dakika Amerika’nın temas yerinden maden kullanmak başıboş, kafelerde kafeteryalarda metal kokusundan ayrıksı tıpkı kokuya rastlanılmıyor. Benzeri da bu cinsiyetsizlik denen tıpkısı kavram var ya LGBT denen şeyler ayrımsız dahi o değme tarafta yaygınlaştı, karşı geçmek da hata, kimse benzeri husus söyleyemiyor, anca tıpkı takı altına almışlar. Kullanılmayan binalarla mücadelemizi ortaya koymamızın sebebi biz uyuşturucudan yakaladığımız seçkin kişiye soruşturma yapıyoruz. ‘Başladıysan nerede başladın?’, ‘Neyle birçok yaşında başladın?’, ‘Ailen var mı?’, ‘Nerede kullanıyorsun, sana kim başlattı?’ kabilinden sorularla ana itibarıyla yüz yüze kaldığımız problemin şüphesiz çözüleceğini ortaya koyan bir süreci değerlendiriyor ve politikalarımızı birlikte buna göre ortaya koyuyoruz.”

Uyuşturucunun kullanılmayan binalar dışında otopark ve arabalarda kullanıldığına dikkati calip Soylu, bunlarla ilişkin da parkları aydınlatma, polis ve kurnaz denetimi kabil mukavim çok tedbir alındığını kaydetti.

(Sürecek)Share: