Icra Vekili Aristokrat: “Eroinin rotası artık Akdeniz’e indi”

Icra Vekili Soylu: “Eroinin rotası daha çok Akdeniz’e indi”

“Metal satıcısını gördüğünüzde ayağını kırın, bu büyüklüğünde olağan”

VAN – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, eskiden Afganistan ve İran üzerinden gelen eroinin rotasının değiştiğini belirterek, “Eroinin rotası çıktı Akdeniz’e indi” dedi.

Öğle saatlerinde Van’a mevrut ve 136 aracın güvenlik ve jandarmaya doğrulama törenine katılan Nazır Soylu, daha sonra Edremit ilçesindeki Uygulama Oteli’nde düzenlenen ‘Sunu İyi Uyuşturucu Polisi: Anne’ programına katıldı. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ileterek konuşmasına başlayan Bakan Aristokrat, “Hepimizin hayatında duygularımızı ve motivasyonumuzu etkileyen, üste ağız ağıza belirleyen anlar evet. Bire Bir dakika sağlık ayrımsız küçümseme duyarsınız, o andan ayrıksı benzeri noktaya evrilirsiniz. Uyuşturucuyla mücadelede benim birlikte hususi bire bir anım var ve sık sık tabir ederim. Aynı seçme çalışması esnasında vatandaşların beyninde iken kalabalıkta bire bir eş kolumu tuttu, sıktı ve dedi ki: “Ne olursun benim evladımı kurtar.” O yadigâr tek unutmuyorum. ‘Hangi oldu’ dedim. ‘Sen devletin adamısın, sen kıpırdak adamsın, sen benim evladımı kurtarabilirsin. Ne evet evladımı kurtar’ dedi. Sonra dinledim ve kalabalıkta olmasına rağmen ‘Anlat bakalım’ dedim. Evladı uyuşturucu bağımlısı ve haddinden fazla tafsilatlı yıllar annesine, kardeşlerine takat uyguluyor, şeklindeki can alıcı dramı anlattı. Ondan sonra bu mücadeleyi arkadaşlarımızla alay malay henüz arka bire bir noktaya taşıyabilmek için bulunmaz Cumhurbaşkanımıza anlattım. Tanrı razı olsun. O günden itibaren balaban bire bir mücadele ortaya koyuyoruz” dedi.

“Eroinin rotası bundan sonra Akdeniz’e indi”

2017 yılında Türkiye’üstelik 941 kişinin uyuşturucudan öldüğünü hatırlatan Bakan Aristokrat, bu oranın 1/3 oranında düştüğünü söyledi. Avrupa’üstelik esrarın istenildiği gibi ferah ferah kullanıldığını dile getiren Aristokrat, “Avrupa’dahi aksata merkezlerinde artık narko şoklar açılıyor. Yani istediğiniz uyuşturucuyu, istediğiniz şekilde alabiliyorsunuz. Avrupa’nın gâh ülkelerinde eroinin şırıngasını parasız veriyorlar. Devletler katkıda bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde Almanya Keyif Bakanlığı tıpkısı izah yaptı. Imdi mahsus tıpkı miktarda esrarın kullanılmasına müsaade edileceğini açıkladılar. Amerika’de bir kasabayı tamamen esrar kullanımına bıraktılar. Dünyanın metal üzerine tasdik olduğu ayrımsız dönemde tığ mücadele ediyoruz. Eroinin, captagonun ve bonzainin rotası Türkiye değildir. Bir Vakitler Afganistan ve İran üzerinden gelen eroinin rotası bundan sonra Akdeniz’e indi. Akdeniz’den akıllıcasına Avrupa’ya gidiyor. Eskide yakalanan 4 kilogram eroinin 1 kilogramı Hakkari, Van ve Ağrı’birlikte yakalanırdı. Demin 4’te 3’ü çizik hattında yakalanıyor. 4’te biri özge tarafa gidiyor. Sahadaki tedbirler ve yakalamalar artınca sınırlı rotayı yürümek zorunda kaldılar” ifadelerini kullandı.

“Balaban mücadele gerçekleştiriliyor”

Uyuşturucuya teyit olan tıpkısı millet olunmaması gerektiğinin altını çizen Soylu, “Çocuklarımızı bu maden maddeye konfirmasyon etmemeliyiz. Yeryüzü iyi şekilde mücadeleyle değerlendirmeliyiz. ‘Genişlik İyi Uyuşturucu Polisi Anne’ projesi bittabi çıktı. Bizim ‘Narkolog Projesi’ var. Yakaladığımız seçkin esrar kullanıcısı ile satıcısına sorduğumuz benzeri sormaca formu var. Bilcümle bunlarla bizim için ayrımsız öğün haritası oluşturdu. Bu projede uyuşturucunun sunma çok nerede kullanıldığını sorduğumuzda yüzde 48’i evde kullanıyor. Sunma çokça beğenilen ikinci meydan metruk binalardır. Kullanılmayan binalarda yüzdelik 30 ile başladık. Türkiye’da 122 bin kullanılmayan binanın 90 binini yıktık. 18 bin binanın dahi rehabilitasyonunu yaptık. Kafasız mütezayit 14 bin 515 binayı de yıkmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Avrupa ve Amerika pes ederken biz pes etmeyeceğiz”

Milli Terbiye Bakanlığıyla tıpkısı değişmeyen aldıklarını ve “En İyi Narkotik Polisi Anne’ projesi çerçevesinde April ayının sonuna büyüklüğünde 25 milyon insana ulaşacaklarını söyleyen Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu maden illetinin kökünü kazıyacağız. Uyuşturucuda gerçek kazıma operasyonları yapıyoruz. 2016 yılında 15 Orak Ayı yapıldıktan sonradan cezaevinde bulunan metal satıcısı 30 bindi. Şu anda bu suret 121 bin. Iri aynı uğraş ortaya koyuyoruz. Bazı Bazı projeli çalışmalar yapıyoruz. 4-5 kamer izliyoruz. Bu çalışmalarla onun bir elan bu işi yapmamasını realizasyon fail tıpkı adımı ortaya koymaya çalışıyoruz. Dünyada hiç olmayan tıpkısı program yaptık. Adı ‘Asena’. Sabık mart ayından beri tek ihbar, duyum almadan, milyonlarca veriyi kendi içre bileşimli zeka programıyla gerçekleştirerek şu ana kadar 6 bin 400 yakalamayı gerçekleştirdik. Durmuyoruz, büyük tıpkı mücadeleyi ortaya koymaya çalışıyor ve buna bitmeme ediyoruz. Kökünü kurutma operasyonları yapıyoruz. Esbak Mardin’üstelik yapıldı. Burada projeli operasyonlarla bu arada birçok yerde bunu sağlamaya çalışıyoruz. 2022 yılı Avrupa’daki rapora bakarak 1 milyon kişi başına uyuşturucu bağlantılı fert kaybı sayısı acun genelinde 35, Avrupa genelinde 17, ABD’da milyonda 324, Norveç’te 89, Almanya’de 29, Türkiye’birlikte milyonda 4,7. Yani biz neredeyse ABD’nin milyonda 1’iyiz. Avrupa’nın de neredeyse 7’de1’iyiz. Hep bunlarla birlikte bu mücadelemizi devam ettirdiğimiz inandırmak istiyorum. Uyuşturucuya sınırlı doğrudan ölenlerin sayısının 2017’de 941 olan sayının 270’e bu sene birlikte onuncu ayda vesilesiyle 146’ya düştüğünü ifham etmek isterim. Yine yüzdelik 10, 15 henüz bağan bire bir seviyeyle mücadelemizi devam ettiriyoruz. Özellik kullanma oranı Avrupa’de yüzde 29, yani 100 kişiden 29 kişisi bap kullanıyor. Avrupa uçuk gidiyor. Bizde ise yüzde 3.1. Yani husus kullanım oranımızda da adilik söz konusu. Yaptığımız yer mehabetli meselelerden bire bir tanesi da ilk kez Adana’üstelik başladık. 62 ilde kanalizasyonlardan atık husus alıyoruz. Üniversiteye ve Yeşilay yapıyordu. Demincek Yeşilay yapıyor. 62 ilde kanalizasyonlarda atık bap alıyorlar ve gelişigüzel 3 ayda bir hangi büyüklüğünde maden özellik kullanıldığı, ne büyüklüğünde arttı, ne kadar azaldı, ne özellik kullanıldı, bunları öğreniyoruz. Buna göre bile illerimizde tedarik alıyoruz. bununla birlikte temas ilin 42 ile riskini ölçüyoruz. Gelişigüzel ilçeyi 32 kriterle ölçüyoruz. Bunu, ilgili kurumlarımızın tamamına gönderiyoruz. Ayrıca Bağımlıkla Uğraş Faziletkâr Kurulumumuzun devlet ve ilçelerde yansımaları var. Bunları değerlendiriyoruz. Riziko haritaları yapılıyor ve bu riziko haritaları üzerinden dahi nazik tıpkısı savaşım ortaya konulmaya çalışılıyor.”

“50 bin ihbar geldi”

Serencam 6 yılda 100 olan AMATEM ve ÇEMATEM sayısını 136’ya çıkardıklarını belirten Vekil Aristokrat, “Uyuma aplikasyonu tahminî 600 bin sayısına yaklaştı. Esasen 50 bin ihbar geldi. Kimsenin adını, soyadını almıyoruz. İhbara gideriz, kâfi ki ihbar gönderilsin. Bire Bir kadına hızlı mücadelede yaptığımız üzere. KADES diye niteleyerek aynı telefon programı yaptık. Şu an 4 milyon 800 bin avrat bu telefon programını indirdi, 500 binin üstünde ihbara gittik. Aile içi ve kadına seri savaşım alanında birlikte ölüm sayısı geçen senden bu seneye kadar yine topyekün benzeri mücadeleyle düşürdük. Hem bildirişim kanalarını açtık hem bile burada kadına yönelik ölüm sayılarını de yüzde 12, 13 civarında düşürdük. Bu işi sıfıra getirene büyüklüğünde tıpkısı şekilde mücadelemizi gerçekleştireceğiz. Türkiye’nin 20 ilinde kayran denetimleri yapıyoruz. Bu işe başımızı koyduk. Bu uyuşturucuyu Türkiye sınırlarına sokmayacağız. Bu illetin kökünü kurutup kazıyacağız” dedi.

“Mızrap satıcısını gördüğünüzde ayağını kırın, bu büyüklüğünde görgüsüz”

Konuşmasında ‘Maden satıcısının bacaklarını kırın’ sözünü hatırlatan İçişleri Bakanı Soylu, “Okulların uğrunda eroin satılıyordu. Bu söylediğim devir ölüm sayıları 941’e gelmişti. Aynen Avrupa, Amerika şüphesiz doğrulama olduysa, bu dahi FETÖ’nün ortaya koyduğu tıpkısı oyundur. Bunu dahi anlatım etmem geçişsiz. Bilcümle bunları olurken bittabi peyrev kalamazdık. Bizim irademiz ve kararlılığımız. Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu talimatlar kapasitemizi ihya noktasında narko timlerimiz, 12 vilayette vardı. 81 vilayette 2-3 yıl içerisinde seçme tarafa narko timlerimizi kurduk. Yani mücadelemizi Türkiye’nin rastgele tarafına ayrımsız şekilde yaymaya çalıştık. Orada ‘ayakların kırın” dediğimiz noktada hakeza ayrımsız safiha ve durumla karşı karşıyaydık. Demincek 941 sayısı 271’e düştü. Henüz dahi düşecek. Gençlerimizi, insanlarımızı bu tehlikeden kurtarmaya yemin ettik, bayram verdik. Bu konudaki irademizi ortaya koyacağız. Bana hangi kadar kızarsa üstelik kızsınlar,maden satıcısını gördüğünüzde ayağını kırın, bu büyüklüğünde gösterişsiz. Çocuklarımıza halel, musallat olmasın. Çocuklarımız, mühendis, hekim, hoca olsun. Annelerin, babaların dizine dibinde leziz bala olsunlar. Onlar dahi asıl ata oldukları antlaşma bu millete güzel amal yapabilsinler. Nesillerimiz zinde olsun. Acun uyusa birlikte biz bu mücadeleye her ahit devam edeceğiz” diye niteleyerek konuştu.

Share: