Icra Vekili Çekicilik: Içtimai bölük projesindeki taksit artışı yüzdelik 25’i geçmemelidir

Bakan Alım, katılığı bir göstergeç programında sosyal ev projesine yönelik mehabetli detaylar verdi. Çalım, “İlk Evim İlk İş Yerim” projesi kapsamındaki önce temellerin17 ilde atılacağını anlattı. Gelgel ” Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Entelektüel, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 bin konutun temelini atıyoruz.” sözlerini kullandı.

5 MİLYON BAŞVURUNUN 1 MİLYON 714 BİNİ GENÇLERE AİT

Kurum, “Gençlerimizin bu projeye güvenini başvuruyla gelişigüzel görüyoruz. 5 milyona mail başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz. Bu şanlı tıpkı miktar.” sözlerini kullandı.Vekil Çalım “Gençlerimize, ‘2 bin 280 liradan başlayan taksitle isterseniz familya alabilirsiniz.’ diyoruz. Eğer 2 bin 280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurabilirsin. 1100 liralık, 1200 liralık taksitle 10 sene faizsiz yer taksiti. Yani bugün ne ödüyorsanız, 10 sene bire bir taksiti ödemeye bitmeme edeceksiniz. Bu çerçevede gençlerimiz, kendi gelirlerine projede hangisi uyuyorsa ona başvurabilirler.” ifadelerini kullandı.

TAKSİTLER YÜZDELIK 25’İ GEÇMEYECEK

Bir süredir projedeki taksitlerin artışlarında yaşanacak olan yükselmeler hakkındaki endişeler dile getiriliyordu. Hava, konuyla ilişik yaptığı açıklamada, “Bunun cevabı yaptıklarımızda haddizatında. Güzeşte sene görevli maaşına yaklaşık yüzde 80 artım geldi. Tığ TOKİ’den ev almış 1 milyon 170 bin vatandaşımıza dedik kim: ‘Tığ kirada ayrımsız düzenleme yaptık, icar artışı yüzdelik 25’i geçemez. Dolayısıyla hane icar artışı yüzde 25 ise bizim taksitlerimizdeki çoğalma üstelik yüzdelik 25’i geçmemelidir ve aynı yıl içerisinde medyun vatandaşlarımıza yüzdelik 25 artma yaptık.” dedi.Share: