Icra Vekili Dönmez: “Trakya’da yeni nükleer sakil santrali amacıyla meydan tayin çalışmaları bitmeme ediyor”

Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Çekirdeksel önümüzdeki dönemde elden bizim değil hem Avrupa’nın hem üstelik gelişmiş bir nice ülkenin bakir almaşık temiz güç kaynağı olarak gündeme geliyor. Bizim da Akkuyu ile başlayan bu sürecimiz Sinop’la ihtimal üçüncüsü amacıyla Trakya kabil. Trakya’dahi saha tayin çalışmaları bitmeme ediyor” dedi.

Erke ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TRT Haber’üstelik gazeteci Gülçin Üstün’ün sorularını yanıtladı.

Bakan Dönmez burada yaptığı konuşmasında, Türkiye’nin son yıllarda hem ulusal ısı yayımı şebekesini hem birlikte Avrupa’nın en güvenliğini perçinlemek amacıyla cesim roller üstlendiğini savunarak, “Bunlar TANAP ve Türk Akımı kabil projeler. Biz altyapımızı güçlendirirken bakir soy girişlerini sağladık. Biliyorsunuz borazan hatları ile Rusya’dan, Azerbaycan’dan İran’dan gaz alıyoruz. Amma bunlar birer format adına gelmişti. Demin bunların sayılarını ve kapasitelerini artırdık. İran’dan bir tane boru yolu ile geliyor. Azerbaycan’dan yalnız Bakü-Tiflis- Erzurum hattı vardı. Buna en son TANAP bile ilave oldu. TANAP hem Türkiye’ye doğal gaz taşıyor hem da İtalya’ya kadar revan ayrımsız botu hattı sisteminden bahsediyoruz. Rusya’dan tığ bir vakitler Garp Hattı dediğimiz Ukrayna-Romanya- Bulgaristan üzerinden aldığımız bire bir boru hattı vardı. Akabinde Semavi Cereyan devreye girmişti Samsun’üstelik. Demin Türk Cereyan 2, Şekil 1’den devreye girmiş oldu. Bunlardan biri doğrudan ulusal konveksiyon sistemimize ilişkin. Türk Akıntı 2 adını verdiğimiz farklı boru yolu bile Bulgaristan üzerinden Avrupa’ya doğal gaz tedariki sağlayıcı tıpkı başka proje” ifadelerini kullandı.

Sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) işleme kapasitesini artırdıklarını tabir fail Nazır Dönmez, “Elden iki şerha LNG karaca terminali varken birisi İzmir’dahi ayrıksı Marmara Ereğlisi’nde. Bunları tığ iki modül dahi yüzer ambarlama ve gazlaştırma ünitesi (FSRU) adını verdiğimiz sefine üzerinde gazlaştırma imkanı olan iki tane ünitemizi üstelik devreye aldık. Biri Hatay Dörtyol’da gayr da İzmir Aliağa’bile. Üçüncüsü üstelik bu yılın sonuna kadar tamamlanacak Saroz’da. Terminal işlemleri bitti. Elbette gemi FSRU ile ilişkin görüşmelerimiz devam ediyor” diyerek konuştu.

Ülkelerin meydan şeş gaz depolama tesisleri olmadığı takdirde şita aylarında kilolu tüketimin olduğu anlarda sistemin dengesini himaye imkanını olmayacağını dile getiren Nazır Dönmez, “Bunun için bile şurası yaptık: Tuz gölü bakir devreye girmiş oldu bundan 4 sene önceki. 1 milyar 200 milyon metreküplük doğal gaz depolama kapasitemiz var. Orada sığa artırma çalışmalarımız devam ediyor. İki yıl içerisinde oradaki kapasitemizi 5 milyar 400 milyon metreküpe çıkaracağız. Silivri’bile bizim vadi şeş depomuz vardı. Tahminî 3 bilyon metreküplük. Oradaki çalışmalarımız bile tamamlanmak amacıyla. Bu sene sonuna büyüklüğünde oradaki kapasitemiz birlikte 4 milyar 600 milyon metreküpe çıkaracağız” diye niteleyerek konuştu.

“Türkiye gazın ticaretinin bölge ve gestalt olamaz. Aynı zamanda dağıtımın birlikte yapılacağı bire bir gestalt olacak”

Türkiye’nin Rusya ile anlaşmasının arından doğal gaz merkezi haline gelip gelmeyeceğini değerlendiren Nazır Dönmez, “Tığ bu altyapımızı güçlendirirken yalnız Türkiye’deki talebi karşılamak amacıyla değil Türkiye jeopolitik pozisyonu ve coğrafyası itibarıyla üs ülkelere yakınlığı ve irade ülkelere -istihlak noktalarına- yakınlığı itibarıyla sonraları merhale stratejik bire bir yerde bulunuyor. Çıktı bunu çabucak tığ söylemiyoruz. Hem talep tarafında ülkeler -bitişik ülkeler ilkin kalkmak amacıyla- hem de bize gaz tedariki eden esas ülkeler bundan sonra Türkiye’nin bu stratejisinin bire bir dakika geçmiş hayata geçirilmesi noktasında da niyetlerini anlatım ediyorlar. Doğal Gaz merkezi ifadesi de burada akla yatkın. Türkiye gazın ticaretinin kesim ve form olamaz. Benzeri zamanda dağıtımın üstelik yapılacağı ayrımsız eşkâl olacak. Bu durumda fiyatın de belirlendiği ayrımsız minval olacağız. Denk mekanizmasında bile varız. İstanbul’de bizim millî enerji piyasasını işleten ayrımsız borsamız var. Günlük hareketlilik ve doğal gaz tarafında. Toptan doğal gaz piyasası bile orada çalışıyor. Biz oradaki teknolojik altyapımızı bu yeni merkez amacıyla dahi kullanacağız. Tevzi merkezi ağırlıklı olarak Trakya’bile olacak. Zira bir nice boru hattının girdiği nokta ora. Doğudan mevrut boru hatlarının şişman bire bir kısmı batıda termine oluyor. Bu yönleri bakımından baktığımızda pahal ayrımsız gizil olduğunu söyleyebiliriz.”

“Karadeniz gazının ihtiyaçlara bakarak ihracatı dahi gündeme gelecek”

Töz ülkelere yakınlığın birlikte Türkiye’nin ana büyüklük olma noktasında ilerlediğini savunan Bakan Dönmez, “Karadeniz gazı ile zat gazımızı bile sisteme dahil etmiş olacağız. Oradaki ihtiyaçlara bakarak belki bu gazın ihracatı bile gündeme ati. Burada kebir olan şu: Hamur çeşitliliğinin az çok aşkın olması ve gazın gazla rekabetine düz oluşturulması. Bugün Avrupa’daki bir nice hub (form) noktalarına baktığımızda dahi bizim büyüklüğünde hamur girişi olan bir nice ülkede gerçekte çok sadık sayıda kaynak girişi ile bu hub’ları işletmeye çalışıyorlar. Tığ bir nice ülkeden soy girişi yapacağız ve haddinden fazla daha avantajlı çokça daha kompetitif benzeri değer belirlemiş olacağız” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’ye 15 değişik ülkeden gaz girişi var”

Türkiye’nin sadece Rusya’yı cins mutluluk görüp görmediği sorusu yöneltilen Nazır Dönmez, şunları söyledi:

“Rusya oylumlu tıpkısı oyuncu ve muhteşem bire bir nesep ülkesi. Henüz düne büyüklüğünde Avrupa’nın kullandığı gazın üçte birini Rusya sağlıyordu. Bizim bile baktığımızda tüketimimizin zarfında yüzdelik 40’lar mertebesinde Moskof gazının ağırlığı var. Amma biricik kaynak ile bu merkezleri işletmeniz olanaklı değil. (Rusya) Şanlı bir oyuncu, olması lazım ama bunun yanı sıra Sulh bölgesindeki -özellikle Azerbaycan doğmak üzere- gazların Türkiye’ye getirilmesi lazım. İran gazı geliyor. Irak’ta birtakım çalışmalar var. Haddizatında bizim Irak’ta sınıra büyüklüğünde revan bir boru hattımız var. Orası yıpranmamış tıpkısı mütenavip olanaklı. LNG namına baktığımızda birlikte bir nice esnekliğe sahibiz. Koy ülkelerini ele alırsak: Müttehit Gündüz Feneri Emirlikleri, Katar, Umman buraya doğal gaz gönderebilir. Fiilen görüşmelerini yapıyoruz. Gelelim Akdeniz’e: Cezayir’den elhak alıyoruz. Libya ile bazı temaslarımız var. Akdarı ve İsrail’in gazı üstelik gelebilir akla yatkın şerait sağlanırsa. Hassaten Türkiye Afrika’da Nijerya’dan doğal gaz alabiliyor. Yeniden birçoğumuzun bilmediği tıpkısı vukuf birlikte vereyim: Amerika’dan da LNG alabiliyoruz. zaman zaman Asya Pasifik pazarlarından gaz alternatifleri ve teklifleri alabiliyoruz. Bu yönüyle baktığımızda dünyadaki bir merkezlere göre kaynak girişi ve çeşitliliği sunu zengin olan ülkelerden biriyiz. Nerdeyse 15’e andıran ülkeden gaz girişi var. Bu bire bir üstünlük.”

“Ocak evet birlikte küçük ay kabil Uluslararası Gaz Konferansı düzenleyeceğiz”

Laf hemen sunu tarafıyla bile vabeste değil. Bu getirdiğimiz gazın kullanılması ve satın alınması da lazım. Bu yönü itibarıyla baktığımızda başta Balkanlar almak üzere onların bile ara sıra bizimle temasa geçtiğini ve Türkiye’den doğal gaz kabul etme talepleri var. Onları üstelik gine tıpkısı masa etrafında toplayacağız. Burada kulaklı-kulaklı mantığı ile herkesin anlaşabildiği uzlaşabildiği, saydam ve emniyetli benzeri muamele ve etraf oluşturma çabasındayız. Bununla ilgili hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bu yılın sonuna büyüklüğünde önceki zat defa haritamızı çıkaracağız. Muhtemelen karı evet da küçük ay kadar Arsıulusal Doğal Gaz Konferansı yapmak kanalıyla hem asıl ülkelerini hem üstelik kullanıcı ülkeleri bire bir araya deklare etmek yoluyla bu pazarın işletilmesi amacıyla gerekil olan fikir ve fikirleri alacağız. Sonrasında hızlıca bunu devreye koyacağız.

“Rusya ile Ruble üzerinden tecim başladı”

Rusya-Türkiye ortada domestik para birimleri ile tecim konusunu ele kayran Bakan Dönmez, “Rusya ile bizim ticaretimiz çokça cepheli adına devam ediyor. Erke genişlik büyük kalemlerden biri. Turizm var, gıda var, ayrıksı mal fiyatları var. Öteden beri -neredeyse 5-6 yıldır- rastgele iki lider de milli paralarla ticaretin önünü açım yönünde niyetlerini tabir etmişlerdi. Gelinen noktada aslında süreci biraz henüz hızlandırmış olduk. Akıbet görüşmelerimizde dahi bir uzlaşma söz konusu. Bununla müntesip yerine ustalık kimi çalışmaların tamamlanması gerekiyor. Kısmen Ruble üzerinden tecim başladı. Bunu önümüzdeki aylarda az buçuk daha kısık tıpkısı şekilde göreceğiz. Bunun milli paralarla olması döviz cinsinden ihtiyaçları bile azaltmış olacak.

“(Libya ile hidrokarbür anlaşmaları) Bu durumdan mutlu olan ve olmayan ülkeler var”

Libya’nın coğrafyasında en iri petrol ve doğal gaz rezervlerinde erbap ülkelerden biri olduğunu tamlayan Vekil Dönmez, “Maatteessüf uzunca tıpkı süredir bağırsak savaştan kıran bu imkan ve potansiyelini mebzul değerlendiremeyen ülkelerden biri. Türkiye orada barışın ve istikrarın tesisi namına koca roller üstlendi. Şu anda hamdolsun benzeri uzlaşı bahis konusu. Biz aslında Libya’üstelik bağırsak savaştan evvel dahi taharri-üretim faaliyetlerine devam fail aynı ülkeydik. Türkiye Petrolleri Laedri Ortaklığı (TPAO) orada ara sıra istihsal sahalarında bu çalışmalarını yürütüyordu. İç savaşla bu duruma meydanlık vermişti. Yeniden danışmalar başladı. Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla hareketli aynı yıldız bilimi şeklinde geçtiğimiz aylarda oraya tıpkısı mülakat gerçekleştirdik ve orada tıpkı anlaşma zaptı imzaladık. Anlaşma zaptı yer yağı ve gaz alanlarında gelişim birliğini, kontrol-üretim faaliyetlerinde beraberinde çalışmayı içeriyor. Tığ TPAO’dan aynı ekibi oraya gönderdik. Orada hem esmer hem dahi bahir alanlarında yer yağı taharri istihsal faaliyetlerinde eş çalışmayı öngörüyoruz. Bu durumdan kıvançlı olan ve olmayan ülkeler var. O onların bileceği aynı şey. İki müstakil, hükümran talih aykırı iş birliği üstüne bir inikat yaptıysa bundan ayrıksı ülkelerin bence çekinmemesi lazım. Sonuçta oradan çıkarılacak yer yağı ve gaz (hidrokarbür ürünleri) başta o ülkenin kalkınmasına yardım sağlayacak. Şu an sunma çok konuşulan konular arasında petrol ve natürel gazın yeryüzü tarafında yeterliğinden bahsediyoruz. Bu türlü çalışmalar en tarafında üretim artışı sağlayacak. Baktığınızda yemeden içmeden iki ülkenin menfaatine değil, bölgesel antrparantez küresel kendisine bu faaliyetlerin bire bir dakika ilk neticelenmesi erke krizinin çözümüne bile akıbet etap majör yardım sağlayacak. Libya ile olan birlikte çalışmalarımız birlikte bu yönde bitmeme ediyor” diyerek konuştu.

“Türkiye kışa daha bayındır giriyor”

Avrupa’nın ve Türkiye’nin kışı şüphesiz atlatacağının sorulması üstüne Icra Vekili Dönmez, “Kışa çevrilmiş hazırlıklarımızı tamamladık. Depolarımız eylül kocaoğlan sonu itibarıyla bilcümle mahmul. Elan daha depolarımızı kullanmaya başlamadık. Depolar, boru hatları ile getirilen gazın daraç kaldığı noktalarda sistemi tavlandırmak için kullanılacak. Nedeniyle depolarımız kırcı olduğu amacıyla çok daha şen giriyoruz kışa. Bunun birlikte boru ile aldığımız gazda arttırma yetenek açık artırma çalışmalarımız var. İran ve Azerbaycan başta koyulmak için. Bunun birlikte LNG sözleşmelerini yaptık. Ahenkli bitmeme eden kontratlarımızın yanında arada bir ışıltı (enstantane) piyasalardan da gaz tedariki yapıyoruz. O açıdan komşumuz Avrupa’evet göre haddinden fazla elan abat olduğumuzu söyleyebilirim. Avrupa’daki ebat az buçuk daha ayrımlı zira onlar Ukrayna-Rusya arasında bitmeme fail savaştan ortalık Rusya’dan gaz ve petrol alımını azaltma yönünde girişimleri bahis konusu. bir anda alternatif gerçek tezyit imkanları da yok. Zira senelerce borazan hatları ile aldığınız gaz -kötü yukarı 150 milyar metreküptür Avrupa’nın Rusya’dan aldığı doğal gaz- 50 milyar metreküpe düşeceği şeklinde. Az Daha üçte iki civarında aynı azalma bahis konusu. Evet bu açığı elbet yöneteceksiniz? Avrupa ülkeleri şu anda LNG tedariki ile bunu çözmeye çalışıyorlar. Edebiyat depolarını doldurdular bu kışı abat atlatabilmek için. Buna rağmen alışılmamış tedbirlere üstelik başvurdular. İş yerlerinde evlerde kamu ve özel tesislerde enerji tasarrufu noktasında birlikte okkalı yaptırımlar ve tavsiyeleri bahis konusu. Bu açıdan Türkiye kışa henüz şen giriyor. Bizim tedarikçilerimiz sevkiyat takvimine uyduğu takdirde inşallah bu kışı sav yaşamdan atlatmış olacağız.

“Natürel gazda tutma şu an yüzde 75 seviyesinde”

Nazır Dönmez, acun genelinde erke fiyatları ele alarak şunları kaydetti:

“Pandemiden sonra ekonomiler hızlıca toparlanmaya başlamıştı. Tıpkısı sene geriye sardığımızda. Kümeli bazen talepler hızlıca realize olmaya başlıyordu. Ondan çevre üstelik fiyatlarda bir yükselme seyretmiştik. Arkasından bu sene Şubat’ta başlayan Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimin savaşa dönüşmesi dolayısıyla fiyatlar tek kimsenin daha ilk öngörmediği şekilde pahal olarak yükseldi. Pandemiden geçmiş bin metreküp tabii gazın fiyatı uluslararası piyasalarda 150 dolar seviyesindeyken bu cirim 3 bin dolara büyüklüğünde imdi. Neredeyse 20 kat arttı. Biraz haftadır belli belirsiz bire bir gerileme var. Bu ne büyüklüğünde devam kadir bilmiyoruz. Fiyatların yüksekliği büyüklüğünde tıpkı üstelik oynaklığı. Yani oynaklığı çok olan aynı pazardan bahsediyoruz. Öngörülebilirlik maalesef çok daraldı. Önümüzdeki ay gazın fiyatı petrolün fiyatı ne olacak bunu bilemiyoruz. Bu yüzden bazen çareler ve tedbirler almaya başladı tekmil dünya. Tığ daha erken davrandık. Benzeri yıl evvel biz bunları görmüştük. Yaptığımız birincil düzenlemeler -ister yasa gerekse ikincil düzenlemeler ile- üretim kaynaklarına bakarak mukannen sınırlar getirdik bu mart ayında. Avrupa geçen hafta buna analog tıpkısı kararı komisyondan cebren geçirdi. Arada kaş olduğu için. Buna karşın biz erdemli maliyetleri vatandaşlarımıza daha beş altı oranda yaymak amacıyla alçak oranda destekleme (bindi) uyguladık. Bilfarz güzeşte sene takkadak saf gazdaki tutma tutarı 80 milyar liralık. Bu maliyete Kaynak ve Maliye Bakanlığımız katlanıyor. Elektrikte birlikte 20 milyar liraydı. Bu yıl rakam bunun iki katını aşacak kabilinden gözüküyor. Bu rakamlar geçen seneye göre tehlikeli manada arttı. Tamam mecburi yerine bazen artışları yaptık tığ bile. Hazine ve Maliye’nin taşıyabileceği yükü aşmadan. Hele birlikte evre halkını yani dar gelirli ve mutedil gelirli vatandaşlarımızı destekleyebilmek için elektrikte kademeli uygulamaya geçtik. Kocaman ihtiyaçları üzere olan ruh kısmı elan bağan kademeden faturalandırıyoruz. Neredeyse yüzdelik 50 civarında tıpkı destek bahis konusu. Doğal gazda sübvansiyonun yüzdelik 80’i aştığı davranışlar oldu. Şu anda yüzdelik 75 seviyesinde. Yani aynı vatandaşımız kendisine mevrut 250 liralık faturanın gerçekte bin teklik olan faturasını 250 lira yerine yansıtıyoruz demektir. Yani aslında kaynağında BOTAŞ, nedeniyle Hazine ve Maliye Bakanlığımız karşılıyor. Bu aplikasyon tabiatıyla bitmeme edecek. Önümüzdeki yılda dahi bitmeme edecek. Maliyetler oturulup tekrara hesaplanacak. Bu uygulamayı üstelik vatandaşımızın lehine sürdüreceğiz.”

“Önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde ilk gazı sisteme vereceğiz, bundan sonra sistem bunu mutfağında kullanabilir hale ati”

Sakarya Doğal Gaz Sahası’nda iki yıldır koyu olduğunu söylediği aynı çalışmanın devam ettiğini tamlayan Nazır Dönmez, “Kıyıdan mesafesi 170 kilometreyi bulan tıpkısı sahada çalışıyoruz. Birçok çalışmamız da suyun altında ve kayran değerli olduğu için görsel adına görünmüyor. Bunun beraberinde orada Karadeniz’in tüm göbeğinde suyun altında tıpkı enerji üssü kuruyoruz adeta. boru hattı çalışmaları yüzde 97 oranında tamamlandı denizdeki. Bizim orada önceki hedefimiz on devam istihsal kuyu açmaktı. Dokuzu tamamlandı. Bunlardan da beşinin şişman oranda işlemlerini tamamlamak üzereyiz. Henüz ilk dahi ifade ettiğimiz kadar önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde geçmiş gazı sisteme vereceğiz. Nedeniyle çıktı bütün bunu mutfağında kullanabilir kuzuluk ati.

“(Karadeniz gazının sisteme verilmesi çalışmaları) 2 buçuk yıl süresince böyle bir sahanın üretime kazandırılması belki da dünya tarihine benzeri rekor yerine esbak olacak”

Sakarya Doğal Gaz Sahasında keşfedilen 540 bilyon metreküplük katıksız gazın sisteme verilmesi üstüne yapılan çalışmaların dünyanın hiçbir durumunda bu kadar gücük süre ortamında itmam imkanın olmadığını öne süren Nazır Dönmez, “Kâh uluslararası firmalarla birlikte orada çalışıyoruz. 2 buçuk yıl ortamında böyle tıpkı sahanın üretime kazandırılması ihtimal da dünya tarihine bir rekor olarak geçmiş olacak. Normalde bu işler üzere bunun yer az iki üç cellat kadar süreye ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.

“Sakarya Doğal Gaz Sahasında yeni his olacak”

Sakarya Doğal Gaz Sahası üzerinde üretime tedarik çalışmalarına bitmeme ettiklerini dile getiren Nazır Dönmez, “Bu bahsettiğimiz çalışmaların cümlesi o bölgede. Orada ilk açıkladığımız cirim 405 milyar metreküplük bire bir keşifti. Akabinde bire bir sene sonraları üstelik Amasra’bile 135 milyar metreküplük tıpkı keşif açıklamıştık. Toplamda 540 milyar metreküplük bire bir rezervden bahsettik. Benzeri taraftan üstelik bu sahalara mail yerlerde sezme gayeli yani kullanılmamış kontrol kuyuları açıyoruz. Fatih Tetkik Gemisi, Çaycuma-1 kuyusu adını verdiğimiz yerde irfan amaçlı yapıyor. Burada eğer birkaç maaş çalışmaya ihtiyacımız var. Eskimemiş his olacak. Benzeri taraftan birlikte mevcut sahamızda yani Sakarya Gaz Sahası ve Amasra’üstelik dahi arsıulusal firmalara sahanın ihtiraz değerlemesini yaptıran aynı çalışma dahi yürütüyoruz. O bile mail tıpkısı gelecekte tamamlanmış olacak. Şu anda gelen öncü bilgiler oradaki mevcut rezervin daha üst taraflı güncelleneceği şeklinde. Aynı yerde tescillenmiş oluyor. Cumhurbaşkanımızın birlikte ‘Rezerve miktar ilave edebiliriz’ sözü esasen bizim mevcut sahamızdaki sahaların çalışmaların tamamlanması ile ilişkin. Hem yıpranmamış keşiflerle bu çekince artışı cins hem da yeni valüasyon çalışmaları ile tür” diye konuştu.

“(Üçüncü çekirdeksel sakil santrali) Trakya’üstelik meydan tespit çalışmaları devam ediyor”

Akkuyu Nükleer Bunaltıcı Santrali’nde çalışmaların 25 bin sevimli ile devam ettiğini hatırlatan Bakan Dönmez, “Orada dört reaktörlü santral yapıyoruz. Yani dört reaktör söylemek dört santral geçmek. İnşallah önceki reaktörü önümüzdeki yılın sonuna akıllıcasına devreye alacağız. Sonrasında dahi birer yıl arayla gayrı reaktörleri birlikte devreye alacağız. Özellikle büyüyen, kalkınan ve gelişen benzeri mutluluk adına Türkiye’nin enerji ihtiyacı önümüzdeki yıllarda dahi devam edecek. Artarak devam edecek. Bu kalan ihtiyacı bizim tür olduğu kadar yenilebilir enerji kaynaklarından sağlamamız gerekiyor. Ama tam ihtiyacınızı teknik kendisine buralardan gelecek imkanınız yok. Peki yarım yamalak kısmı hangi ile tamamlayacaksınız? Arz temiz kaynaktan başlayarak tıpkısı tanzim yapıyoruz. Nükleer önümüzdeki dönemde takkadak bizim değil hem Avrupa’nın hem üstelik ümranlı birçok ülkenin yeni almaşık akman güç kaynağı adına gündeme geliyor. Zira rate tarh var. Bu ne demektir? Karbondioksit salmıyorsunuz. Bizim de Akkuyu ile başlayan bu sürecimiz Sinop’la belki üçüncüsü için Trakya olabilir. Trakya’dahi yer belirleme çalışmaları devam ediyor. Buralarda da bu çalışmaları bitmeme ettireceğiz. Türkiye’nin 2050 yılına kadar olan enerji talebini planlama çalışması yapıyoruz. Orada ne yılda hangi kaynak türünden hangi kadar yapı devreye girecek bunun planını programını cezbetmek üzereyiz. Bunu kamuoyuyla dahi sektörle de paylaşacağız. Böylelikle Türkiye’nin önümüzdeki 20-30 yıldaki enerji projeksiyonunu bildirme-rica bazlı yerine hem sektörümüzle hem birlikte kamuoyuyla paylaşmış olacağız. Böylece yatırımcılar amacıyla mufassal dönemli bir öngörülebilir bir düz oluşturmayı hedefliyoruz. Bunun ortamında çekirdeksel santraller meydan takanak” dedi. – ANKARA

Share: