Icra Vekili Karaismailoğlu: “Ankara-Niğde Otoyolu’nu kestirmece 9 milyon açar kullandı”

Iblağ ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara- Niğde Otoyolu’nu açıldığı günden bu yana kestirmece 9 milyon aracın kullandığını belirterek, “Seyahat süresinin nısıf yarıya düşmesiyle birlikte vatandaşlarımızı sevdiklerine emniyetli, konforlu ve hızlı bire bir şekilde kavuşturuyoruz” dedi.

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Ankara-Niğde Otoyolu ile ilişkin yazılmış açıklama yaptı. Serencam 20 yılda ulaşımın seçme şekline envestisman yaptıklarını ve Türkiye’nin enfrastrüktür sorununu büyük ölçüde çözdüklerine dikkati calip Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Boyuna milletimizin ihtiyacı olan projeleri hayata geçirdik. Milletimize hangi sözü verdiysek namına getirdik. 7/24 çalıştık, çalışmaya bile devam ediyoruz. Dev projeleri milletimizin hizmetine sunduk. O projelerden biri birlikte Ankara-Niğde Otoyolu. Otoyol ringinin tıpkısı parçası olan Ankara-Niğde Otoyolu, 275 kilometre temel üst, 55 kilometre bağlantı yolu gelmek üzere hep 330 kilometre uzunluğunda. Hep 16 Mabeyin 2020’üstelik trafiğe açılan otoyol, Edirne’den başlayarak, İstanbul ve Ankara üzerinden Güneydoğu’ya büyüklüğünde uzanan ve yapılması planlanan Şanlıurfa- Habur Tahril Kapısı kesimini birlikte havi TEMA (Trans European Motorway) Otoyolu’nda okunabilen erişim sağladı.”

“Ankara-Niğde arası 2 saat 22 dakikaya indi”

Otoyolun hizmete açılması ile Ankara-Niğde arası seyahat süresinin 4 saat 14 dakikadan 2 saat 22 dakikaya indiğine vurgu işleyen Karaismailoğlu, “Açıldığı günden bu yana otoyoldan 8 milyon 961 bin vesile geçiş yaptı. Zamandan almanak 450 milyon teklik, akaryakıt tüketiminden yıllık 278 milyon liralık oluşmak için yıllık toplanmış 728 milyon teklik artırım edildi. 57 bin titrem karbon tart azaltımı sağlandı” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye’nin geleceğini mensur ediyoruz”

20 yılda otoban ağını 2 kattan aşkın artırarak, 3 bin 633 kilometreye ulaştırdıklarını nâkil Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, 2053 Iblağ ve Lojistik Temel Planı ışığında projeleri hayata geçirmeye devam edeceklerini kaydetti. 2053 yılına büyüklüğünde otoyol uzunluğunun 8 bin 325 kilometreye yükseleceğini belirten Karaismailoğlu, “Türkiye’nin geleceğini inşa etmeyi sürdüreceğiz. Yaptığımız seçme yatırıma ayrımsız bahane bulmaya çalışanlara rağmen, yolumuzda ilerliyoruz. Tığ, Türkiye’nin, milletimizin geleceği üzere çalışıyoruz, çalışmaya dahi devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. – ANKARA

Share: