Icra Vekili Kirişci: “Cumhurbaşkanımızın cemaat olduğu iri kavrayış yardımıyla tahıl koridoru dünyaya derin ayrımsız oh çektirdi”

Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, aynı dizi konuşma ve incelemelerde olmak için geldiği Balkı’da Tarım Otopark’ın açılışını gerçekleştirdi.

Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci yatırımların açılışı, anne atma töreni ve tarım sektörü temsilcileriyle ayrımsız araya katılmak üzere Ağrı’ya geldi. Ziyaretlerin ardından Icra Vekili Kirişçi ve beraberindekiler Ekincilik Otopark’ın küşat törenine katıldı. Törende mütekellim Vekil Birim Kirişçi, “Cumhurbaşkanımızın eş olduğu nazik anlayış yardımıyla tahıl koridoru dünyaya koyu tıpkı oh çektirdi” dedi.

“Cumhuriyetimizin yeni yüzyılının eşiğinde, büyük ve dinç Türkiye hedefi doğrultusunda, var gücümüzle çalışıyoruz” diyen Vekil Kirişçi, “Ekincilik, gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun tamam ülkeler için, insanların temel ihtiyaçlarını karşılaması dolayısıyla, dirimlik bir öneme sahiptir. Çağımızda en son teknolojik imkanlara sahip kaslı ülkeler da zirai üretimin vazgeçilemez olduğunu bugün gelinen noktada bire bir kez henüz alacak etmiş durumdadır. Müstevli emraz, yaşanan savaşlar, hızlı insan artışları, iklim krizi, zirai üretimin insanlık amacıyla önemli önemini can alıcı bir şekilde mecmu dünyaya hatırlattı. Sayın Cumhurbaşkanımızın topluluk olduğu balaban basiret sayesinde dünyaya yoğun bir oh çektiren hububat koridoru, sonuç dönemde malumunuz sunu balaban toptan krizlerden biri haline gelmişti. Bu krizin çözümünde arz şişman pay sahibi olan Sayın Cumhurbaşkanımıza buradan minnettarlık ve minnetlerimizi sunuyoruz. Bu yavaş ağırlık, tarihimizin ve coğrafyamızın bize mübrem namına yüklediği büyük benzeri görevdir” dedi.

“Dert’ya akıbet 20 yılda 7,3 milyar teklik zirai destek ve envestisman yaptık”

Tarımda hayat dolu olmadan, hayat dolu Türkiye’yi inşa edemeyeceklerini kaydeden Vekil Kirişçi, “Ekincilik sektörü DOĞRU Öğür Hükümetleri üzere, Bakanlığımız için esbak de önemliydi, zaman de koskocaman, ferda bile cesim olacak. Önemli departman olarak tanımladığımız tarımda, toptan aynı oyuncu koyulmak, bizim için ayrımsız bağımsızlık ve doğacak meselesidir. Akıbet 20 yılda tarıma yaptığımız yatırımlar ve desteklemeler, bu konudaki hassasiyetimizin bildirme domuzuna yansımalarıdır. Yaşanan krizler sonrası üstelik birlik enerjimizi hem milletimizi hem bile ati nesilleri güvence altına alacak atılımları gerçekleştirmek üzere harcıyoruz. Ağrı’ya serencam 20 yılda 7,3 bilyon teklik zirai bindi ve envestisman yaptık. Zirai destek 2002’ye bakarak 8 hatim artırılarak 29,4 milyon TL’den 227,3 TL’ye yükseltilmiştir. Tarımsal istihsal değerini 10 ikmal artırarak 497 milyon liradan 5,2 milyar liraya ulaştırdık. Tıpkısı şekilde tarımsal ihracatı bütün 25 katına çıkararak 134 bin dolardan 3,3 milyon dolara çıkardık. Tarla ürünleri yüzde 110, meyve üretimi yüzde 250 arttı. Bildiğiniz kadar mevki genelinde ciddi ve en açığı olan 21 ürünü toprak bazında destekliyoruz. Ağrı’dahi bile rüşvet, aspir, günebakan (dünya), buğday, mercimek, nohut, kumpir ve ağızotu bitkileri olmak için 8 ürüne bindi veriyoruz. Kentimiz, hayvancılık üzere şişman ehemmiyet taşıyan korunga üretiminde Türkiye’birlikte üçüncüdür ve ülkemizin ihtiyacının yüzde 9,7’sini karşılamaktadır. Büyükbaş hayvan sayımızda 2002’ye nazaran yüzde 17 (353 binden 413 bine), günahsız kovanı sayısında yüzde 1047, bal üretiminde yüzde 515, süt üretiminde ise yüzde 65 artım sağlandı. Veca’da 286 bin dekar alanda mera ıslahı çalışmasını tamamladık. Akıbet 20 yılda 254 milyon liralık yem bitkileri desteği sağladık. Hayvancılıkta yerli üretimi terviç modeli çerçevesinde; yıpranmamış yapılacak yahut modernize edilecek ahır ve ağılların inşaatına yüzde 50 armağan sağlıyoruz. Yüksek eli nimetli erkek damızlık alımında (kele, antrenör, teke) yüzde 80 yardım veriyoruz. Buzağı desteği çerçevesinde programlı aşıları mamul 4 ay ve gövde yaşta ve ilave tutma kriterlerini taşıyan buzağılara 925 TL/saksı’a kadar destek sağlanabilmektedir. Ayrıca Damızlık Düve Gelgel Desteği Projesi ile TÜRKVET’e kayıtlı işletmeler üzere maya düve alımında yeryüzü birkaç, yer aşkın 20 baş olmak için gurur bedelinin yüzdelik 40’ı oranında bağış verilmektedir. Damızlık Antrenör Teke Istihsal Projesi ile yeryüzü birkaç 500 mebde kapasiteli Damızlık Belletici-Teke Istihsal Merkezi kurulumunda ayla yapımına, aygıt-ekipman alımına ve koca damızlık hayvana (belletici-teke) yüzdelik 50 teberru sağlıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Çiftçimiz ihtiyaç duyduğu anda tezek ve mazotu realizasyon edebilecekler”

“Zirai desteklerin herhangi bir geçen bölüm elan çeşitlendirip üreticileri yükseltmek istediklerini kaydeden Vekil Kirişçi, “2021 yılında hububata dekar başına 22 TL mazot, 20 TL basma desteği veriyorduk. Toplamda 42 TL’lik bu desteği mazotta 75 TL’ye, gübrede 46 TL’ye yükselterek bütün desteği 121 TL’ye çıkarıyoruz. Tıpkısı zamanda tahıl ürünlerinde mazot ve matbu desteğini tahminî 6 ay öne çekiyoruz. Süt ve matbu desteklerini üreticilerimizin kartlarına tanımlayacağız. Çiftçimiz gerekseme duyduğu anda matbua ve mazotu temin edebilecekler” şeklinde konuştu.

“Bu sene içre 400 bin dikme elan dikeceğiz”

Ormanları destek olmak amacıyla muhtelif tedbirlerin alındığını tamlayan Vekil Kirişçi, “Ekincilik ve Orman Bakanlığı kendisine Yeşil Vatan’ımızı koruyacak tedbirler alıyoruz. 183 yıllık doğru çınarımız Orman Genel Müdürlüğümüz yoluyla 2003-2021 döneminde ilimizde 27 bin hektar arazide mesai yapılarak 5 milyon 450 bin rekiz toprakla buluşturuldu. Bu sene içinde 400 bin ağaç henüz dikeceğiz. 1 şehir ormanı kurduğumuz ilimize bu sene içerisinde 20 hektar alanda Kavim Ormanı kazandırıyoruz. Ülkemize çok kocaman hizmetlerde kâin DSİ Umumi Müdürlüğümüz üstelik akıbet 19 yılda 2,5 milyar teklik yatırımla 52 tesis hizmete açtı. Bugün da Tarımpark Projemizin açılışını gerçekleştiriyoruz. Ağrı Valiliği İl Hususi İdaresi marifetiyle akçalanmış edilerek gerçekleştirilen yatırıma kestirmece 17 milyon 500 bin lira harcandı. Tarım Otopark’ta 139 sayı makine ekipman, çiftçilerimize ihtiyaç duydukları gelişigüzel alanda hizmete amade haldedir. Değerli üreticilerimiz, ihtiyaç duydukları ekipman makinelere gücük sürede ulaşabileceklerdir. Tekrar bu yatırım süresince Fellah Eğitim Bilimi Merkezi bile düz almaktadır. Dalan sebebiyle seçkin dönemde çiftçilerimiz, uzmanlar eliyle sınıflarda verilen kuramsal bilgilerin yanında tanıtım gösterisi amacı ile yetiştirilen ürünler eşliğinde sahada uygulamalı yetişek alabileceklerdir. Böylece çiftçilerimizin mühim ve mülhak ayar yerine elan ayrımlı mahsulat yetiştirmeleri amaçlanmaktadır. Yapılan bin metre karelik kapalı düz içerisinde yüz metre karelik rençper eğitim merkezi yanı sıra toplantı salonları ve sulp işporta alanı da hizmete sunulmuştur. Yine Tarım Otopark’ta kısaca 40 dekar alanda tahıl, sanayi bitkileri, yemleme bitkileri, göveri ve çilek ile gelişigüzel 4 nüsha 250 metre karelik seralar içerisinde göveri fideleri, ziynet bitkileri üzere birçok iz yetiştirilecek. Balkı’mıza ve üreticilerimize değer katacak bu koskocaman yatırımın dobra, uğurlu olmasını diliyorum. Bu fena hâlde ve yerinde yatırım üzere ilkin Sayın Valimiz koyulmak için tüm emeği geçenlere teşekkürname ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Şehir zarfında artan ahırlar bir bölgede toplanacak”

Icra Vekili Kirişçi, “Antrparantez Veca Belediye Başkanlığımızın de tarıma müteveccih hizmetlerini yakından strateji ediyorum. Hayvancılık Bölgesi Ahırlar Projesi’ne biz da Mekân ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte bindi veriyoruz. 314 ahır ve 3 veterinerlik binasını karışma olduğu proje ile kent içinde kalan ahırları tıpkısı bölgede topluyoruz. İnşaatı bitmeme fail proje için 1 milyar lira envestisman gerçekleştirilecek. Gene belediyemizin vücut entegre tesisi projesini muhteşem buluyoruz. Tarıma yaptığı yardım ve yatırımlarından muhit Ağrı Belediye Başkanımıza üstelik şükranlarımı iletiyorum. Sözlerimin sonunda şurası bilmenizi gönül ederim: Üreten sistem bizim amacıyla kıymetlidir. Bu yüzden tıpkısı kez elan söylemekte yarar görüyorum. “Sen üret kâfi” diyoruz” şeklinde konuştu.

“Tığ senin yanındayız, tığ senin arkandayız.”

Bu ülkenin üreten herkese tırsmak duyduğu kabil, üreticilerine üstelik çiftçilerine dahi ayrı tıpkı utanmak ve ayrı bire bir yârenlik duyduğunu vurgulayan Icra Vekili Kirişçi, “Gelişmiş ülkeler başta koyulmak amacıyla cemi dünyanın siyasi, içtimai, iktisadi sorunların ateşi ile adeta kavrulduğu benzeri dönemden geçiyoruz. Siz üretenler sebebiyle bu dönemi sorunsuz geçiriyoruz. Sizlerin sorunlarının farkındayız. Bu problemlerinizin çözümü için bati gayret içindeyiz. 2023 ile başlayan ülkemizin bakir yüzyılında, yeni muvaffakiyet hikayeleri boşaltmak için temas zamanki kadar sizlerle umum ele veriyor, istişarelerimizi sürdürüyoruz. Zaman, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde balaban Türkiye’yi mensur etme konusundaki azmimizi, sakıncasız olun dipdiri koruyoruz. Çünkü burada bizim Türkiye aşkımız var. Bize yaşama edilen Cumhuriyet’i, 20 sene zarfında getirmiş olduğumuz noktadan çok elan ileriye taşıyacak bire bir sürecin içindeyiz. Cumhuriyetimizin yıpranmamış yüzyılında, ikinci yüzyılın bu eşiğinde, ekincilik sektörümüzü tekmil anlamıyla şaha bürümek istiyoruz. Kendimize olduğu büyüklüğünde, bu noktada çiftçimize, yetiştiricilerimize ve girişimcilere güveniyoruz. Lafla değil, yaptığımız icraatlarla Türkiye’yi bilcümle birlikte 21. yüzyılın henüz fazla parlayan yıldızı haline getireceğimize inanıyorum. Biz 32 ünite ve köklü kurumlarımızla, bakanından teknisyenine, mühendisinden işçisine, memuruna kadar 154 bin çalışanımızla siz üreticilerimizin hizmetindeyiz. Üretimde verimliliği tezyit etmek ve sürdürülebilirliği bulmak üzere uygulayım bilimi ve bilişimi yakından takip ediyoruz. Yaşamın rastgele alanında hayatımıza giren makineleşme, dijitalleşme ve bireşimli zeka, ekincilik politikalarımızın temel gündem maddelerindendir. Bu nedenle Tarım Park kabil yatırımları altın buluyoruz. Parkın tekrar yalabık olmasını dilek ediyorum” açıklamalarında bulundu. – AĞRI

Share: