Icra Vekili Varank’ın onayladığı projeyle istihdama katkı verilecek

Karabük Çıpa ve Çelik Fabrikaları A.Ş (KARDEMİR), “Dijital Tabanlı Mesleksel Eğitim Projesi” ile 648 kursiyerin istihdama kazandırılması hedefleniyor.

Şirket Umumi Heyet eliyle yapılan açıklamada, Türk sanayisinin önceki ve öncü kuruluşu KARDEMİ’in, 85 yıldır sürdürdüğü çelik istihsal serüvenine, dönem geçtikçe eskimemiş mihenk taşları eklemeye bitmeme ettiği belirtildi. Şirketin ve KARDEMİR Vakfı’nın kolektif yürüttüğü ve projelendirdiği, “Sayısal Tabanlı Mesleksel Eğitim Projesi”nin Bartın’birlikte planlı temsili uyuşma imza töreni ile gelişigüzel onaylandığı aktarılan açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti Uran ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın bile düzlük aldığı törende, Umumi Müdürümüz Necdet Utkanlar bile şirketimizi temsilen imza törenine katıldı. Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı’nda (SOGEP) kayran düzlük projemiz, 648 kursiyerin mesleki uzluk alanında iş sağlaması ve istihdama kazandırılmasını hedeflemektedir. 15 ile 34 yaş arası çalışmayan istihdama hazır nüfusu kapsayan ‘Dijital Tabanlı Mesleksel Eğitim Bilimi Proje’mizde kursiyerler, fabrika sahamızda düzlük düz Eğitim ve Kültür Merkezi’mizde hazırlanan dijital yatırımı tüm dersliklerde yetişek alacaklardır. Proje dahilinde, 144 saat kaynakçılık, 136 saat haddecilik, 160 saat vinç operatörlüğü, 24 saat iş sağlığı ve güvenliği ve 40 saat robotik kodlama eğitimi verilmesi planlanmıştır” denildi.

KARDEMİR Teknoloji, Eğitim Bilimi ve Firez Vakfı ile Karabük Üniversitesi aracılığıyla ortak yürütülecek projenin beraberinde bir nice sivil topluluk kuruluşu ile dahi aksiyon birliğini kapsadığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Projemizin hazırlanmasında emeği olan tamlık çalışanlarımıza ve proje paydaşlarımıza, projemizi onaylayarak desteklerini gösteren Türkiye Cumhuriyeti Endüstri Bakanı Mustafa Varank’a ve BAKKA yetkililerine teşekkürlerimizi sunarız. Şirketimiz KARDEMİR A.Ş üretim alanında göstermiş olduğu yeniliklere ve başarılara bu tür projeleri üstelik ilaveten, Türk sanayisinin lokomotif şirketi olmaya bitmeme edecektir.” – KARABÜK

Share: