İDMİB, 5 tır kışlık pabuç, bot ve kışlık giysiyi AFAD’a doğrulama etti

İstanbul Kap ve Kap Mamulleri İhracatçıları Birliğinin (İDMİB) koordinasyonunda 5 tır, kısaca 40 bin koşa kışlık ayakkabı ve bot yer sarsıntısı bölgesine ulaştırılmak amacıyla Kıran ve Acil Boyut Yönetimi Başkanlığına (AFAD) teslim edildi.

Birlikten yapılan açıklamada görüşlerine meydan verilen İDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Çekinmezlik Karaca, yaşanan yoğun şita şartları dolayısıyla bölgede temas nev kışlık kıyafete gerekseme duyulduğuna dikkati çekti.

Karaca, “Angajman kendisine, deprem haberini ilk aldığımız andan itibaren sektörümüzde ruh gösteren cemiyet ve vakıflarımızın başkanlarıyla ve yönetim kurulu üyelerimizle temasa geçtik. ‘Bölgeye arz aceleci şekilde pekâlâ müzaheret ulaştırabiliriz?’ diye çekim yaptık. İlk etapta 40 bin koşa kışlık pabuç ve bot ile kışlık giyim çekmek üzere harekete geçtik. Bunun üzere gelişim insanlarımız adeta seferber oldu. 2 dönüş kabilinden kısa bir sürede 5 tırı dolduran 40 bin koşa ayakkabıyı ve 2 bin 500 skor kışlık ceketi AFAD’a tasdik ettik.” ifadelerini kullandı.

Devletin, milletin, iş dünyasının, sivil topluluk kuruluşlarının hakeza ayrımsız dönemde bağlanak ve beraberlik içinde akım etmesi gerektiğinin altını çizen Esmer, şunları kaydetti:

“Biz de bu tatlılıkla cereyan ediyor, bölgedeki vatandaşlarımıza henüz çok arkalamak istiyoruz. Yardım için önce etabı tamamladık. Deminden ikinci aşamaya geçiyoruz. Beş Altı çevrim içinde 60 bin çift kışlık başmak ve botu, ayrıca 2 bin 500 kişilik kışlık ceketi hareket bölgesine başvurmak için AFAD’a boşlamak istiyoruz. Hem sektörümüzden hem bile ayrıksı sektörlerden birçok müşareket, yanımızda meydan alıyor. ‘Daha çok ne yapabiliriz?’ diye niteleyerek bizlere ulaşıyor. Biz da elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz. 60 bin koşa kışlık pabuç ve botu daha teslim ederek, yer sarsıntısı bölgesine toplamda 100 bin çiftten çok pabuç ve botu göndermeyi hedefliyoruz. Bundan sonrasında üstelik devletimizden temenni gelmesi halinde yapabileceğimiz rastgele şeyi yapmaya hazır olduğumuzu bildiriyoruz. Bu süreçte sektörel cemiyet ve vakıflarımızla eksiksiz bir iş birliği ve eş güdüm içerisinde çalıştık. Üretici/ihracatçı firmalarımız müzaheret seferberliğimize topyekün şekilde katıldı. Depremin yaralarını bütün alay malay saracağız. Cenabıhak milletimize benzeri henüz böyle acılar yaşatmasın.”

Share: