İklim dostu kampüsler oluşturulacak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, sürdürülebilir, erke eli nimetli, doğayla düzenli ve çevreye asgari düzeyde beis veren üniversite kampüslerinin oluşturulmasını hedeflediklerini belirterek, “sürdürülebilir ve abuhava dostu yerleşke dönüşümü” sürecinde üniversitelerin zaruri finansman araçlarına erişimi üzerine faaliyet yürütüleceğini bildirdi.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Uğur Hava, Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, YÖK Beyaz Salon’dahi düzenlenen “Sürdürülebilir ve İklim Dostu Yerleşke Oluşturulması Alanında İş Birliği Protokolü” imza törenine katıldı.

Özvar, bakanlıklar ve Yükseköğretim Oturmuş beyninde imzalanacak olan protokolün hayata geçmesi amacıyla bindi veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’a teşekkür etti.

Türkiye’nin kalkınma hedefleriyle düzenli, geleceğin kampüslerini düz yazı etme hedefi olan üniversitelerin, öncelikle kişi kampüslerinde gerçekleştirecekleri uygulamalarla topluma sürdürülebilirlik üzerine eş olma misyonunu birlikte taşıdıklarını ifade fail Özvar, sürdürülebilir ve iklim dostu kampüslerin oluşturulması üstüne akıbet dönemde birçok üniversitenin dikkate ayar çalışmaları ve bakanlıklarla yürüttükleri eş projeler bulunduğunu aktardı.

Erol Özvar, Yükseköğretim Oturmuş namına üniversiteler ile bakanlıklar arasındaki koordinasyonu sağlamak ve bu alanda elan hareketli ve artağan sonuçlara aksetmek amacıyla kolaylaştırıcı lüks oynamayı hedeflediklerini belirtti.

“Sıfır Atılmış Birimleri ve Başarısız Atılan Hile Sistemleri kuruldu”

Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkları kontrol altına kabul etmek amacıyla planlı Muvaffakiyetsiz Atık Projesi kapsamında bir nice üniversitenin bünyesinde Muvaffakiyetsiz Atılan Birimleri ve Sıfır Atılan Dümen Sistemleri’nin kurulduğunu anlatan Özvar, bu kapsamda üniversitelerde yapılan bazen çalışmaları özetledi.

Özvar, bu kapsamda atıkların ayrıştırılarak toplanması ve ferasetsiz dönüşümünün sağlanması, örgensel atıkların toplanıp işlenerek kompost gübresine dönüştürülmesi, tehlikeli ve tıbbi atıkların toplanması, elektrikli ve elektronik atıklar ile esrar ve ahşap hurdaların değişik toplanması, biyolojik atılan akarsu arıtma tesisi kurulması ve baran sularının toplanması gibi çalışmaları örnek gösterdi.

Üniversite kampüslerinde antrparantez saf kaynaklardan erke üretimi ve enerjinin tasarruflu kullanımına müteveccih birçok aplikasyon başlatıldığını dile getiren Özvar, bunlar arasında yenilenebilir zaman enerjisi uygulamaları, yemekhane organik atıklarından hareketlilik enerjisi üretilmesi, erke tüketiminin minimize edilmesinde ve binaların güvenliğinin sağlanmasında çokbilmiş çatı uygulamaları, binalarda sensörlü tenvirat, tasarruflu ampul, yapı yalıtımı ve müstevi sıcaklığı kontrolü ile enerjiden tasarruf sağlanması üzere uygulamaların bulunduğunu anlattı.

Çalışmalar 10 tayyareci üniversitede başlatılacak

Erol Özvar, Sürdürülebilir ve İklim Dostu Kampüs Oluşturulması Alanında İş Birliği Protokolü ile Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının koordinasyonunda seçilen 10 uçucu üniversitede ve sonrasında bile tam üniversitelerde yürütülecek çalışmaları şöyle aktardı:

“Tören Düzeni ile sürdürülebilir, enerji verimli, doğayla ağır ezgi ve çevreye minimum düzeyde kötülük veren kampüslerin oluşturulması, üniversite kampüslerinde enerji verimliliği ve yenilenebilir erke uygulamaları artırılacak, bu alanda duyarlılık ve farkındalık oluşturulmasına müteveccih çalışmaların yürütülmesi amaçlanıyor.

Üniversitelerde, enerji kaynaklarının ve enerjinin bol ve etkin kullanılması, israfın önlenmesi ve yenilenebilir enerji kullanımının sağlanması ile erke maliyetinin bütçe üzerindeki yükünün hafifletilmesi, Başarısız Atılmış uygulamalarının yaygınlaştırılması, çevrenin korunması, üniversitelerin sürdürülebilir ve abuhava dostu kampüs dönüşümü sürecinde mukteza finansman araçlarına erişimi üstüne desteklenmesi yönünde çalışmalar yapılması hedefleniyor.”

İlk etapta, tayyareci uygulamanın başlayacağı üniversitelerin ODTÜ, İTÜ, Felek Beceri, Veli, Gazi, Karabük, Bartın, Van Yüzüncü Sene, Niğde Ömer Saf Çıpa ve Selçuk Üniversiteleri olarak belirlendiğini dile getiren Özvar, törene katılan üniversite rektörlerine projeye verecekleri yardım için teşekkür etti.

YÖK Başkanı Özvar, YÖK’ün KPSS soruşturması incelemesine ait soru üzerine, Yükseköğretim Kurulunun mevzuattan kaynaklanan ayrımsız yöre tetkik yükümlülüğünün tamamlandığını, YÖK Umumi Müesses’nda çalışmaların bittiğini, bu kapsamda gereğini yapacaklarını bildirdi.

Share: