İngiliz turistler Muğla’dan vazgeçmiyor

Gözde turizm merkezlerinin bulunduğu Muğla, yeniden İngilizlerin elzem tatil adresi oldu.

Dünyanın önemli turizm destinasyonları arasında meydan düzlük Muğla, denizi, kumu, güneşi büyüklüğünde tarihi ve katıksız güzellikleri, antika kentleri, çılgın konaklama tesisleriyle da öne çıkıyor.

Her yıl milyonlarca turiste ocak sahipliği yapan site, Türkiye’ye gelen İngiliz turistlerin nazik bölümünü ağırlamaya devam ediyor.

AA muhabirinin, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgiye göre, Muğla’yı yılın 7 aylık döneminde 1 milyon 501 bin 43 seyyah mülakat etti.

En çok turistin geldiği ülkeler, sırasıyla 685 bin 513 kişiyle İngiltere, 144 bin 163 turistle Rusya, 109 bin 533 misafirle Almanya, 90 bin 115 kişiyle Polonya, 52 bin 486 turistle Hollanda oldu. Ayrıksı ülkelerden ise 419 bin 233 seyyah geldi.

Kentte mevrut ziyaretçilerin 1 milyon 308 bin 560’ı gelgel yolunu tercih ederken 192 bin 483’ü ise deniz yolunu kullandı.

Muğla’ya Kovid-19 salgın tedbirlerinin uygulanan olduğu sabık sene 1 milyon 83 bin 589, 2020 yılında 695 bin 314 gezmen gelmişti. Kentteki dinlence beldelerini salgından önceki 2019 yılında ise 3 milyon 256 bin 650 gezmen ülfet etmişti. Bu yıllarda gelen ziyaretçilerin yarısından fazlasını esasen İngiliz turistler oluşturmuştu.

İngilizlerin tercihi Muğla

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Komutan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu, AA muhabirine, yaz destinasyonu adına Muğla bölgesinin Türkiye’üstelik Antalya’dan sonra ikinci büyükşehir olduğunu söyledi.

Muğla’nın Marmaris, Fethiye ve Bodrum kadar dünya incisi turizm rotalarını barındırdığını nâkil Bülbüloğlu, “Hele İngilizlerin dünyada arz çokça yeğleme ettiği destinasyonlardan birisi Muğla. 2019 yılı rakamlarının az buçuk aşağısında kalsak bile yeniden bile Bakanlığın koyduğu hedefleri yakalayacağız kabil görünüyor. Biz mevsim sonuna büyüklüğünde 1 milyon 200 bin misafiri Marmaris ve Fethiye’ye getireceğimizi düşünüyoruz. Tayyare sayılarına baktığımız antlaşma önümüze çıkan tabloda o.” ifadelerini kullandı.

“Marmaris, Fethiye ve Bodrum’de otellerimiz kırcı”

Bülbüloğlu, salgın yıllarının seyyar sayılarını ve istatistiklerini dikkate almadıklarını, 2019 yılı turizm rakamlarını önemsediklerini belirtti.

Bütün hesapların 2019’u geçmek olduğuna bel fail Bülbüloğlu, şöyle konuştu:

” Karadeniz’birlikte yaşanan cengel planlarımızı bozsa birlikte şu zaman Marmaris, Fethiye ve Bodrum’üstelik otellerimiz meşgul. Garaz son teşrin ayına kadar bu dolulukları sürdürebilmek. İngiliz, Alman ve Itidalli Avrupa pazarının talepleri kırıcı. Komple kırcı gideceğimizi aritmetik ediyorum. 2023 yılı çokça evire çevire gözüküyor. Şayet dünyada bire bir karışıklık, bir mani çıkmazsa Türkiye ve Muğla’dahi rekorlar kıracağımızı düşünüyorum.”

İngiliz gezgin pazarında 1 milyon bandını aşacağız”

Türkiye Yolculuk Acentaları Birliği (TÜRSAB) Marmaris Kesim Hile Yerleşmiş Başkanı Suat Sabah Yeli bile yükselen gezmen sayılarıyla gelişigüzel İngiliz pazarındaki yükselişe vurgu yaparak, “Sâdır o kim 1 milyon bandını İngiliz gezmen pazarında aşacağız. Kasım ayına büyüklüğünde İngilizler gelmeye devam edecek. Akıbet 1 aydır okkalı anlamda Rus seyyah dahi ağırlıyoruz. İskandinav pazarında mihman ağırladık.” dedi.

Turist sayısında koskocaman artışlar olduğuna dikkati çeken Sabah Yeli, bunun 2023 rezervasyon beklentisini daha da artırdığını kaydetti.Share: