İngiltere Kralı 3. Charles, evvel Noel mesajında mütezayit dirim maliyetine değindi

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in vefatının ardından yazboz tahtası güzeşte İngiltere Kralı 3. Charles, geçmiş Noel konuşmasında, kalan avlu pahalılığı karşısında faturalarını bayılmak, ailelerini doyurmak ve evlerini teshin etmek amacıyla savaşım edenlerin duyduğu balaban endişe ve zorluktan bahsetti.

Kral Charles, başlangıçta kaydedilmiş konuşmasının başında, 8 Eylül’de son eden annesi Kraliçe Elizabeth’i andı ve Krallık ailesine gösterilen bağlılık ve ilgiden dolayı bölüt teşekkürlerini sundu.

Kral’ın televizyonda yayınlanan konuşmasının art planında vadi alan görüntülerde azık bankası ve evsizlere yemek dağıtılan görüntülere meydan verildi ve Kral Charles, mesajında dirim maliyetlerinin artması sonucu birçok kişinin yaşadığı şişman bulut ve zorluklara değindi.

İngiltere’nin yeni hükümdarı Kral Charles, “Çevrelerindeki gerekseme sahiplerini yetiştirmek amacıyla eşya veya armağan veya genişlik zer şeyleri olan zamanlarını cömertçe veren tekmil halis muhlis insanlara alelhusus saygılarımı arz etmek istiyorum.” dedi.

Görüntülerde ayrıca, sahada fariza yapan kalabalık personeli, esenlik ve toplumsal hizmet çalışanları, ivedi servis personeli ve doktorların görüntüleri gösterildi.

Kral Charles, konuşmasında, yorulmadan çalışan evgin servis çalışanları, öğretmenler, afiyet ve içtimai bakım personelinden övgüyle bahsetti.

İngiltere’nin kullanılmamış monarkı Kral Charles, geçmiş Noel mesajında, “Cemi kalbimle, herkese sulh, mutluluk ve bitmeyen çerağ kırcı benzeri Noel diliyorum.” ifadesini kullandı.

İngiltere’de Noel mesajı ilk kez 1932’de Kral 5. George yoluyla radyoda yayımlanmıştı.

Ece 2. Elizabeth’in, tahta çıktığı 1952’den bu yana ise temas sene radyo ve televizyonlardan Noel mesajı yayınlanıyor.

Noel mesajı yayınlayan son erkek halife ise 1951’de Kral 6. George olmuştu.

Share: