İran ve Rusya gelişigüzel peyk üretecek

İran İletişim ve Hikmet Teknolojileri Bakanı İsa Zarepur, evvel Rusya yoluyla Kazakistan’ın Baykonur Uzay Istasyonu’nden fırlatılan “Hayyam” uydusuyla ilişkin açıklama yaptı. Zarepur, uydunun 500 kilometre mesafedeki yörüngeye yerleştiğini ve şu ana büyüklüğünde uydudan 4 posta çevir sesi aldıklarını ifade etti.

Rusya ile eş üretim hattı

İranlı Icra Vekili, uydunun Rusya eliyle İran yerine üretildiğini söyledi ve ekledi: “Hayyam uydusunun fırlatılması üzere Acımasız tarafı ile 400 saatten çok mülakat yapıldı. Bu uydunun ikinci, üçüncü ve dördüncü versiyonları üzere Rusya ile kuma istihsal hattı kuracağız.”

Çaşıtlık üzere kullanılmayacak

İran Uzay Ajansı Başkanı Hasan Salariye üstelik Hayyam uydusunun “espiyonaj” amacıyla kullanılacağına dayalı iddiaların akıllıca olmadığını belirtti: “Hayyam, doğal kaynakların yönetimi, madencilik, tarım ve belde alanlarında kullanılmak amacıyla standartlara bakarak mutasavver ve üretilmiş tıpkı takdir uydusudur.”

600 kilo ağırlığında

Uydunun 600 kilogram ağırlığında olduğunu ve bu yüzden çaşıtlık faaliyetleri için kullanılamayacağını dile getiren Salariye, “temsilci uyduların makul aynı boyutta ve muayyen ayrımsız yörüngede olduğunu” sözlerine ekledi.

İran Gök Ajansı Başkanı, Hayyam’ın maliyetinin 40 milyon dolar olduğunu ve 5 sene boyunca faaliyette olacağını bildirdi.

Hangi olmuştu?

Tahran yönetimi, adını 11 ve 12’nci yüzyıllarda muammer İranlı astronom, riyaziyeci ve saz şairi Ömer Hayyam’dan düz uydunun geçkin Zalim Soyuz 2.1b peyk hamal roketle Kazakistan’ın Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatıldığını açıklamıştı.

İran Gök Ajansı, faziletkâr çözünürlüklü kamera ile donatılan uydunun, çevresel gözlemler için kullanılacağını ve tamamen İran’ın kontrolünde kalacağını duyurmuştu.

Toplanan bilgilere eksantrik tek mutluluk erişemeyecek

Açıklamada, uydudan toplanan bilgilerin başka hiçbir devlet eliyle erişilemeyeceği ve yalnızca sivil amaçlarla kullanılacağı söylenmişti. Buna kıymet Washington Mesnet gazetesinde sabık hafta yayımlanan ve ismi açıklanmayan Mağribî asayiş yetkililerine dayandırılan haberde, Rusya’nın “Ukrayna’ya alın cidal sırasında İran’ın uydusundan faydalanabileceği” gelecek sürülmüştü.

ABD’den İran’ın Moskof yapımı uydusu üzere “zılgıt” ifadesi

 

İran’dan uranyum zenginleştirme açıklamaları

 

İran, Rusya ile ticarette ruble ve riyal kullanmaya başladı

 

Rusya Çap Başkanı Putin, İran’da

 

İran ve Gazprom’dan 40 bilyon dolarlık mutabakat zaptı

 

İran’da 62 kişide kolera tespit edildi

 

Share: