İRANLI MÜLTECİ, TÜRKİYE ADINA KATILDIĞI BULUŞ YARIŞMASINDA ALTIN MADALYA KAZANDI

DENİZLİ’nin Merkezefendi ilçesinde ruhlu İran tabiiyetli sığınmacı Amirpooyan Cheghin (34), Türkiye namına katıldığı Arsıulusal Icat ve İnovasyon Yarışması’nda tasarladığı projeyle zer madalya kazandı. Ülkesinde inşaat mühendisliği eğitimi kayran ve geçimini icat etmek için inşaatlarda çalışan Cheghin, mülteci olarak yaşadığı Türkiye hesabına altın madalya kazanmanın gururunu yaşadığını söyledi.

İran’üstelik ailesiyle dinamik Amirpooyan Cheghin, 10 sene önceki üniversitede inşaat mühendisliği eğitimi aldığı ülkesini tecezzi ederek sığınmacı namına Denizli’de yaşamaya başladı. Karaman Mahallesi’nde ayrımsız apartman dairesinde faal Cheghin, geçimini bulmak için alçı tavan ustası oldu. Çalıştığı inşaatlarda akarsu tesisatları dikkatini çekici Cheghin, tıpkısı tasarım yapmaya karar verdi. ‘Evlerde su tesisatında yunak ve itici su amacıyla bir tane boru’ tasarım projesi çizen Cheghin, projesini geçen temmuz ayında Kanada’nın Toronto kentinde düzenlenen ‘Uluslararası Icat, İnovasyon Yarışması’na gönderdi. Yarışmaya İranlı mülteci olmasına karşın Türkiye adına katılan Cheghin’in dizayn projesi yargıcılar kurulu üyeleri aracılığıyla altın madalya ve sertifikayla ödüllendirildi. Cheghin’in kızıl madalyası ve sertifikası kargoyla Denizli’deki adresine gönderilerek kendisine tasdik edildi.

RUSYA VE SIRBİSTAN’DAKİ YARIŞMALARA BIRLIKTE KATILMIŞ

İran’da yaşarken 2009 yılında Rusya’üstelik düzenlenen apayrı bire bir yarışmaya da kurgu motorlarında turboya mütenavip dizge geliştirerek katılan Cheghin üçüncü olurken, Sırbistan’bile düzenlenen yarışmada ise şifreli silah dizayn projesiyle zer madalya kazandı. en son katıldığı Kanada’daki yarışmada zer madalyayı Türkiye namına kazandığı üzere mutlu ve gururlu olduğunu söyleyen Amirpooyan Cheghin, Mülteci konumundayım amma Türk devleti bize yaşamamız üzere haklar verdi. Bende tasarımcı namına bu görevimi hesabına beyan etmek istedim dedi.

TÜRKİYE ADINA ALTIN MADALYA KAZANDI

Cheghin, Türkiye’de sığınmacı olmasına karşın bahtiyar ve erinçli şekilde yaşadığını rapor ederek, İran’dan 2012 yılında Türkiye’ye geldim. İnşaatta çalışıyorum. Henüz geçmiş tasarımlarımla başka yarışmalara de katıldım ve başarı elde ettim. en son Türkiye namına katılığım Kanada’daki yarışmada zer madalya kazandım. Projemde evlerde su tesisatında çeşmeler amacıyla soğuk ve sıcak amacıyla iki ayrı boru döşeniyor. Benim geliştirdiğim tasarımda antipatik ve yunak su tek borudan çeşmeye gidiyor. Bu dizayn geliştirdiğim bire bir projenin ast yapısıydı. Türkiye adına yarışmada kızıl madalya kazanmanın gururunu yaşıyorum. Türk devleti bizlere hukuk sundu ve burada yaşamamızı sağladı. Gizliden Gizliye değiliz, bize oturma izni verdi ve barındırdı. Kul tasarımcı icatçı kendisine görevimi yerine beyan etmek istedim. Mülteciler için yaşadıkları ülkelerde vuzuhsuzluk var. Mülteciler Birleşmiş Milel eliyle akseptans edildikleri ülkelerde ikamete ehil oluyor. Mülteci statüsündeyiz. Sadece kendimizi kurtararak özgürcesine, keyif gitmek istiyoruz. Ayrıksı insanların rahat yaşayabilmeleri üzere yeteneğimi kullanmaya çalışıyorum. İnsanların hayatlarını kolaylaştırmaya çalışıyorum. Özel tıpkısı yetişek almadım. Mülteci olduğum için birçok yarışmaya da katılamıyorum diye niteleyerek konuştu.

Share: