İş dünyasında Schengen çilesi

Schengen ara sınav alımlarında yaşanan gecikmeler, artan retler ve gelişmemiş sürekli vizeler, ihracatçılara bunaltıcı teessürat yaşatmaya başladı. Ara Sınav süreçlerinde yaşanan gecikmeler hareket seyahatlerinin planlamasını zorlaştırırken, gâh toplantıların da gerçekleştirilememesine ve gelişim bağlantılarının kurulamamasına neden oluyor. Üste ara sıra fuar katılımcılarının aldığı ret cevapları ya üstelik vizelerinin yetişememesi nedeniyle organizasyonlara katılamayacak olmaları, eylül ayı itibariyle hızlanacak fuar trafiği öncesi ihracatçıları endişelendiriyor.

Edinilen bilgiye bakarak, pandemi zımnında devlet konsolosluklarında kısık ilerleyen kırtasiyecilik hisse senedi insanlarını bile damarlı etkilemeye başladı. MEMLUK ve İngiltere konsolosluklarına başvuran aksiyon insanları ticari seyahatleri üzere istikbal tarihli ara sınav randevusu ahiz, ara sınav süreçlerinin sonuçlanma sürelerinin 45 güne kadar uzaması ve yolculuk edilecek ülkedeki ticari bağlantının ya bile partnerin davetiyesine rağmen ret cevabıyla karşılaşabiliyor. Bu ülkü DENIZ vize başvurularında ise haddinden fazla daha bati yaşanıyor. Hele pandemi sonrası yaşanan söz konusu sıkıntılarda, ilgili konsoloslukların ‘referans kotası’ uygulamasına geçmesi, vize taleplerinin artması ve vize alınan ülkeye gidilip vurdumduymaz dönülmemesi şeklindeki vakaların artmasının deli dolu olduğu düşünülüyor.

Yer şişman sıklet Almanya konsolosluklarında

Sunma büyük yüklülük Almanya’birlikte yaşanıyor Merve Yiğitcan’ın Dünya’daki haberinde, konuyla ilişkin görüşlerine başvurulan kaynaklar, aksiyon insanları amacıyla sunu nazik sıkıntının ve ret oranının Schengen ülkeleri zarfında bildirme ağır konsolosluk olması cihetiyle Almanya’da yaşandığını belirttiler. Pandemi öncesinde 10 iş günü süren ara sınav sürecinin, pandemi sonrası arz beş altı 15 hareket gününe çıktığı ve 45 gelişim güne kadar uzadığı görülüyor. Ticari vize başvurularında bu sürenin kısaltılması yönünde taleplerini dile getirdiklerini belirten kısım kaynakları, fakat bu taleplerin çoğunun ayn ardı edildiğini, serencam zamanlarda bu nedenle fuara yetişemeyen ihracatçıların sayısında artım olduğunu dile getiriyor.

Fuar ziyaretlerini turistik diyerek değerlendiriyor

Fransa Konsolosluğu ile yaşanan sunu büyük sevgili ise randevu amacıyla zaman kabul etmek olurken; Konsolosluk daha ayın başında, o ay üzere olan termin kotasını kapatıp tıpkısı ahir ayak tabanı erteleyebiliyor. İtalya Konsolosluğu dahi fuar ziyaretlerini ticari değil turistik adına değerlendiriyor, bu nedenle hisse senedi insanlarına gelişmemiş mütemadi ara sınav veriyor. Bölüm kaynakları, İspanya’nın birlikte Schengen ülkeleri zarfında arz boğunuk konsolosluğa cemaat mevki olduğuna özen çekiyor. İş insanları söz konusu konsolosluğun hem haddinden fazla fazla evrak istediğini hem dahi haddinden fazla bodur sürekli ara sınav verdiğini belirtiyor. Mavera yandan Hollanda, Belçika ve Avusturya konsoloslukları dahi vize randevusu amacıyla haddinden fazla gelecek sıra vererek aksiyon insanlarının programlarını planlamasını zorlaştırıyor.

Schengen ülkeleri dışında İngiltere vizesinin bile esbak yıllara göre daha print alındığını belirten kürsü kaynakları, ara sınav ahiz süresinin 6-7 haftaya kadar çıktığından ve ret oranlarının haddinden fazla arttığından şikayetçi. ABD Konsolosluğu ise pandemi döneminde aldığı bir değişmeyen ile hoppadak serencam 48 ay içinde vizesi biten kişilerin başvurularını akseptans yazar, sair başvurular amacıyla randevuları 2023 yılına veriyor. Bu konuda ABD Konsolosluğu’na kâh iş dünyası örgütleri tarafından resmi başvuruların yapıldığı, fakat konsolosluğun hiçbir şekilde esneklik sağlamadığı bildirildi.

Gültepe: 15 günde alınan vize şimdi 2 ayda alınıyor

Vize süreçlerinde yaşanan sıkıntılarla ait değerlendirmelerde bulunan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, “2 aydır İngiltere ve KUL’de süreler çok uzamıştı. Sonuç 2-3 haftadır ayrıksı ülkelere dahi sirayet etti. Yavaşlama var. Randevuları geç veriyorlar. Henüz geçmiş 15 günde aldığınız vizeyi deminden 1,5-2 ayda alabiliyorsunuz. İngiltere’birlikte bu süre elan dahi etraflı. Ticari gezi gerçekleştirecek hareket insanları bu gecikmeleri göze alarak henüz erken ara sınav başvurusunda bulunmalılar” diye niteleyerek konuştu.

TOBB Plastik, Lastik Ağacı ve Karma Endüstri Meclis Başkanı Çetince Eroğlu da sürecin pandemi sonrası ara sınav başvurularının artması, bunun birlikte konsoloslukların süreçleri güç işletmesinden kaynaklandığını, Türkiye’ye müteveccih hususi tıpkısı durumun olmadığını dile getirerek, “Konsolosluklardaki bürokrasi üzerindeki pandemi rehavetini bibi atamadı” ifadelerini kullandı.

Delege oldukları fuar amacıyla vize alamadılar

Vize mağduriyeti ateş parçası şirketlerden biri de otomotiv sanayinde zindelik gösteren ve Almanya’nın sanayi devlerinden Schaffler’mağara Türkiye’deki distribütörlerinden Rulman Tecim oldu. Mayıs ayında Schaeffler’in Almanya’bile, çeşitli ülkelerden bayilerini ayrımsız araya getirdiği bir derinti düzenlediğini ve firmalarının birlikte toplantıya nida edildiğini nâkil Rulman Tecim Umumi Heyet Başkanı İbrahim Bayındır, ancak Schaeffler’mağara davetiyeyi paylaştığı firma yöneticisine ara sınav verilmediği amacıyla toplantıya katılamadıklarını söyledi. Abat, “Schaffler’mağara davetiyesine karşın ara sınav alamadığımıza çok şaşırdık. Arkası Sıra haziran ayında İtalya’daki tıpkı fuar için yeniden ara sınav başvurusu yaptık. Bu kere de İtalya vize vermedi. arada bir başka fuar ziyareti amacıyla Polonya’dan vize istedik, bodur mütemadi tıpkısı vize alabildi bire bir yöneticimiz. Ilkgüz ayında sektörün arz balaban fuarlarından Almanya’daki Automechanika Fuarı’nda murahhas olarak yer alacağız. Yeniden Almanya Konsolosluğu’na başvurduk, fuarda meydan alacak yöneticimiz gine ret aldı. Ziyaretçi değil direkt elçi yerine saha alacağımız fuar üzere üstelik vize alamamak haddinden fazla can sıkıcı. Tek gerekçe sunulmuyor. Baştan arttırma evrak hazırlayıp, çeşitli dilekçeler yaparak başvurumuzu gerçekleştireceğiz. İhracatımızı artıralım derken, ihracatı önleyici bu format keyif kaçırıyor” ifadelerini kullandı.

SCHENGEN VİZESİ NEDİR? – Schengen vizesi, Schengen Bölgesi’hangi örgen devletlerden herhangi birine gezi edenlerin yolculuk başına turizm veya aksiyon gayeli 90 güne kadar kalmasına cevaz veren gelişmemiş sürekli tıpkısı vizedir. Schengen vizesi Avrupa için sunma makro vizedir. Vize sahiplerinin gelişigüzel Schengen Bölgesi dahilinde serbestçe gezi etmesine ve Schengen üyesi ülkelerden herhangi birinden periyot yapmasına izin verir. Schengen Bölgesi süresince gümrük kontrolleri yoktur.

 

Fransa’dan İngiltere’ye Schengen önerisi

 

Mesail anlatım oldu: Türkiye’den AKPM’ye ‘Schengen’ tepkisi!

 

Almanya’üstelik Schengen uygulaması arızi adına baypas

 

Schengen Anlaşması 27 yaşında

 

Share: