İspanya tarihinde en sıcak temmuz

Celal Meteoroloji Ajansının (Aemet) verilerine bakarak, İspanya’da bu yılın temmuzu “ülkede şimdiye kadar tespit edilen en sıcak kamer” kendisine kayıtlara geçti.

Aemet, 1981-2010 dönemindeki orak ayı aylarına bakarak mukayese yapıldığında, bu temmuzda averaj sıcaklığın 2,7 santigrat merhale arttığını, bunun, Orak Ayı 2015’te hassas sonuç yalın rekorunun 0,2 kademe üzerinde olduğunu bildirdi.

Temmuzda görülen hamam albeni dalgasının farklı dönemlere bakarak haddinden fazla elan yavaş, büyüklük geneline yayılan ve detaylı kesiksiz olduğu bilgisi paylaşıldı.

Carlos III Esenlik Enstitüsü dahi 1-29 Temmuz döneminde beklenenden 9 bin 687 daha aşkın ölüm kaydedildiğini ve bunlardan 2 bin 124’ünün aşırı sıcaklıklara vabeste olduğunu açıkladı.

Baraj ve göletlerdeki su doluluk oranı yüzde 40’lara indi

Bu yılın temmuzu serencam 15 yılın bildirme yağışsız ayı oldu. İspanya genelinde temmuzda sayı farkı yağış, normal değerlerin yarısına inerken; “2005 ve 2007 temmuzlarının peşi sıra en beş altı yağışlı üçüncü dönüş” adına tespit edildi.

Kuraklık sorununun sunu çok Galisya, Endülüs ve Katalonya bölgelerinde yaşandığını nâkil yetkililer, orak ayı sonu bakımından devlet genelinde baraj ve göletlerdeki akarsu doluluk oranının yüzdelik 40’lara indiğini duyurdu.

Kuraklığa alın evcil yönetimler, ayrımlı önlemler alırken; ara sıra yerlerde plajlardaki duşların kapatılması, asıl ihtiyaçların dışında akarsu kullanımının kısıtlanması, adam başına günce su tüketiminin sınırlandırılması kabilinden kararlar açıklandı.

Bask bölgesindeki Bilbao kentinde üstelik kuraklıktan arz aşkın etkilenen yerlere teknelerle su taşınmaya başlandı.

İspanya’da buz kıtlığı

 

İspanya bildirme balaban orman yangınlarıyla uğraşıyor

 

Fransa’da dördüncü ısıdam gelgel dalgası geliyor

 

Share: