İsrail Başbakanı Lapid’den tez

İsrail Amme Nişane Kuruluşu’nun (ZAMAN) haberine göre, Başvekil Lapid ve Savunma Bakanı Benny Gantz, başşehir Lif Aviv’de İsrail ordusunun Gazze’ye yönelik üç bölüm süren saldırısı ve Akdarı’ın arabuluculuğu ile varılan bırakışma için ortak açıklama yaptı.

İsrail ordusunun Gazze’ye düzenlediği saldırıların bilcümle hedeflerine ulaştığını tez eden Lapid, Gazze’deki İslami Cihad Hareketi’nin önde mevrut askeri kadrosunun ortadan kaldırıldığını ileri sürdü.

Lapid antrparantez, Akdarı Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Darı hükümet yetkililerine Gazze ile arabuluculuk çabalarından âlem teşekkür etti.

Defans Bakanı Gantz birlikte, Gazze’ye yönelik saldırıların ülkesinin güvenliği amacıyla gerçekleştirildiğini öne sürdü.

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda 14’ü bala 44 yaşama ölmüştü

İsrail, saldırış hazırlığında olduğu gerekçesiyle cuma haset Gazze’deki İslami Cihad’a ilişik olduğunu sav ettiği hedeflere akın başlatmıştı.

Saldırılar konusunda Gazze’den İsrail yönüne bire bir paradigma roket atılmıştı. İsrail’in Gazze şeridine düzenlediği saldırılar sonucunda aralarında 14 bala ve 4 kadının düz aldığı 44 hayat hayatını kaybetmiş, İsrail tarafındaysa her duygusal kaybı yaşanmamıştı.

Taraflar ortada Darı’ın arabuluculuğuyla varılan mütareke 7 Ağustos’ta yürürlüğe girmişti.

İsrail, Gazze’den bilahare Mağrip Şeria’de de yıkıma başladı

 

Share: