İstanbul dahil 17 ilde akva yağmur bekleniyor! Meteoroloji uyardı

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü aracılığıyla yapılan serencam değerlendirmelere bakarak ülkemizin kuzey, iç ve batı kesimleri modüler meydan düz çok bulutlanmış, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Mağrip Karadeniz’in çöz kesimleri, Mutedil ve Şark Karadeniz yan illerinin iç kesimleri domestik sağanak ve gök ses bora yağışlı, farklı yerlerin az bulutlanmış ve sarih geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Marmara, İç Veli, Günindi Akdeniz’in iç kesimleri ile Eskişehir çevrelerinde evcil akva olması bekleniyor.

RÜZGARA DİKKAT

Hava sıcaklığının İç Anadolu, Mutedil ve Gün Doğusu Karadeniz, Şarki Küçük Asya Bölgelerinde sezon normallerinin 3-5 kademe üstünde, gayrı yerlerde mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor. Rüzgarın Marmara’nın kuzeyi ve Bucak Veli’de şimalli, değişik yerlerde cenuplu yönlerden hafif, arada bir orta kuvvette; Şarki Anadolu’nun kuzeyinde ve yağmur düz yerlerde düzlük yer sağlam namına (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Marmara’nın cenup ve şarki su ( İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Edirne’nin güneyi), İç Veli ( Kütahya, Afyonkarahisar, Çeltek, Denizli’nin doğusu) ile Isparta, Burdur ve Eskişehir çevrelerinde kuvvetli olması (21-50 kg/m2) beklendiğinden yaşanabilecek anide baskın, feyezan, saika, yerel yoğun yağışı, hortum mekanizma riski ve yağmur simultane kuvvetli rüzgar üzere olumsuzluklara cebin dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

İLLERE GÖRE ALBENI DURUMU

İSTANBUL: Modüler ve çokça bulutlu, bora ve gök curcunalı boğanak yağışlı geçeceği adisyon ediliyor. Yağışların; sabah kuzey ilçelerinde, öğleden sonra il genelinde yerli kuvvetli olması bekleniyor.

ANKARA: Beş Altı bulutlanmış ve vazıh, gitgide modüler bulutlanmış, öğleden sonra kuzeybatı ilçeleri domestik sağanak ve asuman ses boğanak yağışlı

İZMİR: Modüler ve çok bulutlanmış, öğleden sonraları domestik sağanak ve gök curcunalı bora yağışlı

ANTALYA: Parçalı gitgide saha meydan çokça bulutlu, öğleden sonra evcil bora ve gök gürültülü bora yağışlı

KASTAMONU: Parçalı vadi vadi haddinden fazla bulutlanmış, öğleden sonra yerel boğanak ve gök curcunalı bora yağışlı

SAMSUN: Parçalı bulutlanmış, öğleden sonradan çöz kesimleri domestik sağanak ve asuman curcunalı boğanak yağışlı

ERZURUM: Bir Iki bulutlu ve kategorik, öğleden sonraları parçalı bulutlanmış

DİYARBAKIR: Birkaç bulutlu ve bulutsuzShare: