İtfaiye Teşkilatının 308. Yaşı, Eskişehir’de Kutlandı

İtfaiye teşkilatının kuruluşunun 308. yılı, Eskişehir’dahi törenle kutlandı. Vilayet Meydanı’nda planlı merasim sonrası Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan kutlamada mütekellim Başkan Yılmaz Büyükerşen, “Yara savaşçıları sizlerle hava duyuyorum” dedi.

Vilayet Meydanı’nda yapılan törene, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Umumi Sekreteri Ayşe Ünlüce, Genel Sekreter Yardımcıları Bahir Kaplan ve Senem Çiftçi, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Aykut Hamzaçebi, daire başkanları, AFAD görevlileri, IVEĞEN ekibi ve itfaiye personeli katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının peşi sıra törende aynı müzakere özne Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Aykut Hamzaçebi, şunları söyledi:

“Ülkemizde 1714 yılına büyüklüğünde aynı itfaiye aracı teşkilatına rastlanmamaktadır.  Bu tarihle gelişigüzel evvel etapta hararet sönüm görevleri askeri bire bir örgütlenmenin içerisinde bıçkın ocaklarında görev işleyen yeniçeriler tarafından hesabına getirilmiştir. 24 Haziran 1923 tarihinde bakanlar kurulunca dünyadaki gelişmeler da dikkate alınarak itfaiye aracı hizmetlerinin  tıpkı mülki idare hizmetine dönüştürülmesi kararı münfail ve bu görev İstanbul Belediyesine verilmiştir. dönemin İstanbul Valisi Haydar beyin önderliğinde 25 Eylül 1923 tarihinde yani Cumhuriyetimizin ilanından 1 kamer 4 zaman evvel askeri itfaiye aracı görevi yerini İstanbul Belediyesi İtfaiye Teşkilatına bırakmıştır. İşte yerel yönetimlerin bünyesinde kurulan ilk teşkilatın bünye tarihi olan 25 Ilkgüz haftası herhangi bir sene İtfaiyecilik ve Yangından Sığınma Haftası olarak kutlanmaktadır. Cumhuriyetin ilanından bilahare de 1930 yılında çıkartılan 1580 az belediye yasası ile gelişigüzel yangından dehalet hizmetleri konusunda belediyelere haddinden fazla açık görev alanları çizilmiş ve bu bakım şehirleşmenin artmasıyla birlikte domestik yönetimlerin üstlendiği en şanlı görevlerden biri haline gelmiştir.

Günümüzde itfaiye teşkilatları ateş söndürmenin beraberinde arama ve kurtarma, kaza ya bile mahsur kalma sonucunda etkili istirdat ve vatandaşları yangından dehalet üstüne oryantasyon üzere geniş bir yelpazede site yaşamına ulama sunmaktadır. Eskişehir Belediyesi İtfaiyesi 1927 yılında bugünkü Esnaf Sarayının bulunduğu bölgede kurulmuştur. 1997 yılında hükûmet kararı ile itfaiye müdürlüğümüz itfaiye dairesi başkanlığı statüsünü almıştır.  95 yıldır Eskişehirlilerin hizmetinde mevcut bu doğru teşkilat zaman model ve ilçeler görünmek amacıyla 17 müdahale gurubuna, 56 araçlık benzeri filoya ve toplamda 240 personele sahiptir. İtfaiye dairesi başkanlığı olarak bununla yetinmeyip değme antlaşma elan iyiye yankılanmak, alanımızdaki gelişmeleri fehmetmek ve halkımıza layık olmak ülküsünde olacağımızdan on paralık kimsenin şüphesi olmasın. Anca ayrımsız iz gurubu düşünelim kim; herhangi bir dolaşma görevi esnasında canı ile imtihan versin ve zat canını ayrımsız apayrı insanın evet de canlının hayatını kurtarmaya adasın. Zaman arkanızda benbenci bire bir şekilde gururlu ve dosdoğru duran itfaiye aracı personellerimiz yalnız görevlerinin anne fikri namına özetlenebilecek bu kutsi amaçlarıyla da kalplerimizin arz müstesna durumunda olmayı doğruluk ediyorlar. Bu kutsi görevi kendilerinden önce namına getirmiş büyüklerinden devralarak, aynı akman ve saf duygularla görevlerini fedakarca ve cansiperane yürütme eden ve kendilerini de incitici savaşçıları yerine tanımlayan altın itfaiye personelimi candan kutluyorum.”

Konuşmaların arkası sıra merasim sona ererken, Büyükşehir Belediyesi binası uğrunda günün anısına ışık çektirildi. Henüz sonraları İtfaiye Teşkilatı’nın bünye yıl dönümü dolayısıyla Büyükşehir Belediyesi’nde çörek kesimi yapıldı.

Burada itfaiye personelini kutlayan Eskişehir Büyükşehir Şehremini Yılmayan Büyükerşen, “Fedakârlık ile hayatı pahasına görevini yaparak çağcıl donatı ve donanımlı personeliyle yalnızca yangınlarda değil, deprem, baskın, fırtına üzere afetlerde da vatandaşlarımıza yardım elini uzatan itfaiye aracı teşkilatımızın Yangından Dehalet ve İtfaiye Haftasını kutluyorum. İtfaiyemiz, özellikle terbiye kuruluşları atılmak için birlik kamu ve özel kuruluşlara verdiği eğitimler ile yalnızca yangınlara engelleme etmekle kalmıyor, halkımızı yangınların önlenmesi üzerine birlikte bilinçlendiriyor. Bu eğitimlerin sunu bir iki yangınla mücadele çalışmaları kadar oylumlu olduğuna inanıyorum. Ayrıca son dönemde Akdeniz ve Veli ilkin olmak üzere sair illerimizde çıkan orman yangınları ve baskın ilkin doğmak için yaşanan afetlerde yaraların sarılmasına verdiğiniz uğraş amacıyla sizlere teşekkür ediyorum. Yara savaşçıları, sizlerle çalım duyuyorum” dedi.

Yapılan tebrik, konuşmaların ardından yapılan çörek kesimi ile sona erdi.

Share: