Iye Ağbaba, 8 Ayda 1,1 Milyon Kişinin İşten Atıldığını Açıkladı: “Elden Dayısı Olanların ya da Anlaşılan Ehil, Tarikat, Vakıflara Andıran Olanların İş…

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ege Ağbaba, bu yılın önceki sekiz ayında 1 milyon 105 bin 947 kişinin işten atıldığını belirterek, “Maatteessüf elden dayısı olanların evet de mahsus topluluk, tarikat, vakıflara yakın olanların aksiyon bulabildiği, fakir fukaranın hareket bulamadığı dönemi yaşıyoruz. DÜRÜST Öğür, kendine rey verenlere de aksiyon vermiyor. Zavallı fukaraysan SELIM Fırka açısından CHP’li misin, DÜRÜST Partili misin, tek farkı yok” dedi.

CHP Malatya Saylav Veli Ağbaba, İŞKUR verilerine bakarak bu yılın ilk sekiz ayında 1 milyon 105 bin 947 kişinin işten atıldığını ve aylaklık ödeneği ahzetmek için başvurduğunu söyledi. “Bu rakam, o kadar bati tıpkı ölçü kim Aydın’ın, Tekirdağ’ın nüfusundan daha aşkın aynı miktar” diyen Ağbaba, sekiz ayda işten atılanların sayısının Türkiye’nin birçok ilin nüfusundan elan fazla olduğuna dikkat çekti.

CHP’nin İzmir Seferihisar’üstelik düzenlediği istimara toplantısında ANKA Malumat Ajansı’na mütekellim Ağbaba, iktidarın aylakçılık gerçeği ile yüzleşmemek üzere TÜİK’in verileriyle oynadığını savundu ve “arada sırada TÜİK’i kullanıyorlar, kimi zaman manipüle ederek sanki Türkiye’birlikte avarelik problemi yokmuş üzere demeçler veriyorlar. Amma Türkiye’nin en esas meselesi avarelik. Özellikle özellikle tendürüst aylaklık; az daha temas üç gençten birisi işsiz durumda. Doğuya, güneydoğuya gittiğiniz ahit seçkin iki gençten birisi atıl durumda. Maalesef yemeden içmeden dayısı olanların evet dahi belli ehil, tarikat, vakıflara mümasil olanların aksiyon bulabildiği, geda fukaranın hareket bulamadığı dönemi yaşıyoruz. DOĞRU Parti, kendine görüş verenlere bile hareket vermiyor. Yoksul fukaraysan DÜRÜST Öğür açısından CHP’li misin, YANLIŞSIZ Partili misin, on paralık farkı yok” diye niteleyerek konuştu.

Ağbaba, İşsizlik Sigortası Fonu’nun üstelik gereği gibi kullanılmadığını kaydederek, 1 milyon 105 bin kişiden vakit kaybetmeden 538 bin kişinin aylakçılık ödeneğinden faydalanabildiğini söyledi. Ağbaba, “İşsizlik Sigortası Fonu’ndan da işsizler faydalanamıyor. Maalesef sermayeye aktarılıyor bu. YANLIŞSIZ Öğür’nin yandaş şirketlerine İşsizlik Sigortası Fonu’ndaki işçinin cebin teri aktarılıyor” dedi.

Ağbaba, sokakta gezerken sürekli kendilerine hisse senedi talebi geldiğini aktararak, CHP iktidarında bu işsizlik sorunun kuşkusuz çözeceklerini şöyle açıkladı:

“Türkiye, üreten tıpkısı Türkiye olacak. Tarımdan sanayiye kadar üreten benzeri Türkiye yaratacağız. Liyakati asıl kılacağız. Hangi buluşma hangi birlik, liyakati temel kılacağız. Umumi Komutan’ımızın açıkladığı Ocak Destekleri Sigortası kapsamında bu sorunu birlikte çözeceğiz. Benzeri evde sigortalı biri yoksa Karı Destekleri Sigortası kurumu, o evde sigortalı olmayan birini işe matlup. Partisine, dayısına, amcasına bakmayacak. Karı Destekleri Sigortası’nın amacı, her evde aynı sigortalıyı icat etmek. Devletin kurumları evet da belediyeler işe insan alacağı ahit kesinkes Sülale Destekleri Sigortası’ndaki mukayyet süreduran insanları alacak.”Share: