İYİ Fırka Sözcüsü Metin, matbuat toplantısı düzenledi

İYİ Fırka Sözcüsü Kürşad Dayanıklı, “İYİ Tümen adına çokça açık ve açık tıpkısı kararın içerisindeyiz. 6 April tarihinden bilahare yapılması düşünülecek, planlanacak rastgele seçme tarihine katiyen onaylama vermeyeceğiz. Bu Sayın Umumi Başkanımızın ve kurullarımızın kuma görüşüdür.” dedi.

Mukavemetli, fırka genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, emeklilikte hoşnutluk takılanlar (EYT) düzenlemesine değinerek, 2018’de konuyla ilgilendiren kanun teklifi verdiklerini anımsattı.

Siyasi iktidarın bu teklifi reddettiğini tamlayan Dayanabilen, “Gelinen aşamada partimizin ve Sayın Genel Başkanımızın azimli tutumu son vermiştir. Fakat burada ara sıra belirsizlikler var. Aranjman, Meclis’e geldiğinde bilcümle alay malay göreceğiz. Ortaya konulan cirim tahminî 2,5 milyon. Bunun takipçisi olacağız, tıpkı haksızlığı giderirken bambaşka bir haksızlığa amil olmamak gerekiyor.” diyerek konuştu.

Emekli aylıklarının iyileştirilmesi gerektiğinin altını çizen Kip, sülale ayında vazifeli ve emeklilere minimum ecir oranında bindirim yapılması, bildirme bağan mütekait maaşının minimal ücret seviyesinde olması gerektiğini söyledi.

“Belirgin ve kesin ayrımsız kararın içerisindeyiz”

Zorlu, gazetecilerin “er intihap” ile ilgili açıklamalara yönelik sorusu üstüne, seçime şu anda 170 dönüş kadar bir müddet kaldığını belirterek, şu yanıtı verdi:

“Elan evvel muhtelif vesilelerle benzeri dakika geçmiş milletimizin karşısına intihap sandığının getirilmesi gerektiğini, siyasetin demokratik yollarla ilerletilebilmesi üzere intihap sandığına ihtiyacı olduğunu ortaya koyduk. Ama tığ İYİ Tümen olarak haddinden fazla berrak ve kemiksiz tıpkısı kararın içerisindeyiz. 6 Nisan tarihinden sonra yapılması düşünülecek, planlanacak her intihap tarihine katiyen onaylama vermeyeceğiz. Bunu açık yürekle söyleyebilirim. Bu Sayın Genel Başkanımızın ve kurullarımızın kuma görüşüdür.”

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “çoklu namzet masada konuşulabilir” ifadesinin hatırlatılması konusunda Kip, şunları kaydetti:

“Bu konuda kemiksiz benzeri düşünüm içerisindeyiz. 13’üncü Cumhurbaşkanının altılı ganyan masa eliyle belirlenmesi ve seçilmesinin, bu değişimin gerçekleşmesinin tarihi benzeri inkisar anı olduğunun bilincindeyiz.”

Bu sorumlulukla yegâne ve eş tıpkısı namzet dışında bir seçeneği şu anda akla yatkın bulmadıklarını, ısıdam bakmadıklarını vurgulayan Mukavemetli, “Bu masanın küçük milletimizi bu geleceğe taşıyacak, bu heyecanı uyandıracak bire bir tabela ve ilerleyişle adayını belirlemesi ve bunun ortak ve yegâne benzeri namzet şeklinde gerçekleşmesi kararlılığında olacağız.” diye konuştu.

Share: