İYİ Öğür Umumi Başkanı Akşener, Çankaya’da kanaat önderleri ve gelişim insanlarıyla buluştu

İYİ Fırka Genel Başkanı Meral Akşener, “Bu seçim, milletvekili sistemi konuştuğumuz serencam intihap. Bu seçimi kaybettiğimizde üç seçim kaybetmiş tıpkısı mugayeret adına bundan sonraki göz, partili cumhurbaşkanlığı üzerinden yöntem yapıp onun üzerinden seçime gitmektir.” dedi.

İYİ Parti Umumi Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre Akşener, Çankaya’üstelik Yetinme Önderleri ve İş İnsanları Buluşması’na katıldı.

Akşener, buradaki konuşmasında, etraflı zamandır ülke ve ilçelerde esnaf ziyareti yaptıklarını belirtti.

Siyasetçilerin, bakım reprodüksiyon üzerinden rakiplik etmesi yerinde ülkenin düzeleceğini dile getiren Akşener, “Şayet seçmene, vatandaşa hesap çevirmek hayatın ayrımsız gerçeği haline gelirse ‘şuculuk, buculuk’ üzerinden rey vermeyi bırakırsa, birbirimizle temel kafaya tokuşturulmaya ‘Hayır, dur’ diyebilirsek o zaman siyasetçi görevini hatırlar ve o görevin gereğini namına getirir. Getirmeyeni de gönderirsiniz.” ifadelerini kullandı.

Akşener, Türkiye’bile herkese lakap takıldığını anlatarak, “Kendimle ilişik iftiraları düşünüyorum. Siftinlik bu büyüklüğünde çelişkili iftiranın tıpkısı anda bire bir kişinin üzerinde olması azgın benzeri öz. FETÖ’cü diyorlar, tanrıtanımaz diyorlar; yani hem FETÖ’cüyüm hem ateistim. Geçin bunu bire bir kenara… Tıpkı zamanda PKK’lıyım. Bire Bir zamanda faili meçhulcüyüm. Yahu bacanak ben kimim? Ego neyim?” diyerek konuştu.

Esnaf gezilerinde bir nice husus öğrendiklerini aktaran Akşener, şöyle bitmeme etti:

“Vatandaşımız mücadele etmek istemiyor. İnsanlarımız karnını amonyaklamak, çoluğunu çocuğunu, yarınını gani bire bir şekilde yapmak, evine gidip huzur içerisinde sofrasına oturup ailesiyle espas eylemek istiyor. Iktisadi durumu ortanın üstü olan bile aynı, ortanın altı olan bile tıpkı ama bu kayırmacılık, bu liyakatsizlik, bu ciddiyetsizlik anca bire bir arkaç getirdi ki memleketi, herkes 7’den 77’ye haksızlığa uğradığını düşünüyor. Yeryüzü majör problemimiz budur. Bu gezilerinin sonucunda ise bize söylenen talepler, eleştiriler ve ihtiyaçlar üzerinden çözümler ürettik.”

Akşener, iktidarın ince zamandır Cumhuriyet Altını değerleriyle, Atatürk’le kavga ettiğini öne sürerek, şöyle bitmeme etti:

“Hangi yaparlarsa yapsınlar bu milletin vicdanı anca ki genişlik kallavi YANLIŞSIZ Partili ailelerin çocukları Kemalist zaman. Söylemek ki tarih balçıkla sıvanmıyor. Bu milletin feraseti, irfanı; tıpkı nesli atladığı takdirde gencinde ortaya çıkıyor. Serencam itibarıyla bu ülkenin enteresan ayrımsız biçimde birleştirici gücü bugün çoluk çocuk beyninde Atatürk’tür. Hangi bahtiyar… Atatürk’ün olması bayağı çok cesim. Çünkü onların büyükleri vasıtasıyla ayrıştırıcı benzeri kavram namına ortaya konulurken yekpare tersine hepimizin çocukları bir bilcümle yerine Atatürk etrafında toplandılar. Benim bu ülkenin yarınına duyduğum ümidin yeryüzü cesim gerekçesi bu gençlerin benzeri araya gelip bu ülkenin müessis lideri ve filhakika kahramanı olan Atatürk’ümüzün etrafında, onun ilkeleri etrafında toplam olmaları… Bu iri tıpkı üstünlük. Almak ki bazen şeyleri istedikleri kadar yıkmaya çalışsınlar yıkamadılar.”

“Şimdi bir ucube sistemle cebin karşıyayız”

“Demincek tıpkı ucube sistemle karşı karşıyayız. Partili cumhurbaşkanlığı deniliyor yerine.” ifadesini kullanan Akşener, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden behemehal sıyrılmak gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

“Bu seçme, milletvekili sistemi konuştuğumuz akıbet seçim. Bu seçimi kaybettiğimizde üç seçme kaybetmiş bire bir aykırılık olarak bundan sonraki departman, partili cumhurbaşkanlığı üzerinden siyasa yapıp onun üzerinden seçime gitmektir. Yani Türkiye ölmez bitmez. Kimesne anca bire bir molekül anlamasın ama bu ucube sistemin karşılığı bire bir seçme yapılır, yani gelecek seçimi biz kaybettiğimiz takdirde ati seçimde partili cumhur reisi seçeceğiz bütün bu arada.”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin Türkiye’ye uymadığını savunan Akşener, “Riyaset sistemi değil bu. Bu, kendine has bire bir herkes. 1946’ya ferasetsiz döndük tığ ama 1946’nın kanunları bile buna göre elan iyiydi.” dedi.

Akşener, 2023 seçimini demokrasiyle ve vatandaşların oylarıyla yolmak durumunda olduklarını belirterek, “Ben sav ediyor ve inanıyorum ki 13. Cumhurbaşkanı, yerine ego Millet İttifakı diyeyim siz eksantrik tıpkı molekül deyin, şayet kusursuz tıpkısı seyahat yapabilirsek sağduyulu, beyinli, stratejik 13. Cumhurbaşkanı, Ulus İttifakı’nın adayı olacak.” şeklinde konuştu.

2023 seçimlerinin katiyen kazanılması ve sistemin değiştirilmesi gerektiğini anlatım eden Akşener, “Buradaki iş Tayyip Bey yahut bire bir gayr değil. O sandalyeye arz saf, genişlik aklık arkadaşımızı oturtalım, benzeri sene sonraları bambaşka bire bir adam haline gelmiyorsa adımı değiştiririm. Bu derece iddialıyım.” dedi.Share: