İYİ Parti Umumi Başkanı Akşener, Çankaya’da orgazm önderleri ve aksiyon insanlarıyla buluştu Açıklaması

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Bu intihap, saylav sistemi konuştuğumuz son intihap. Bu seçimi kaybettiğimizde üç seçme kaybetmiş bire bir mugayeret namına bundan ahir bölüm, partili cumhurbaşkanlığı üzerinden yöntem yapıp onun üzerinden seçime gitmektir.” dedi.

İYİ Öğür Umumi Merkezi’nden yapılan açıklamaya bakarak Akşener, Çankaya’bile Kanma Önderleri ve İş İnsanları Buluşması’na katıldı.

Akşener, buradaki konuşmasında, uzun zamandır mülk ve ilçelerde esnaf ziyareti yaptıklarını belirtti.

Siyasetçilerin, hizmet üretme üzerinden rekabet etmesi yerinde ülkenin düzeleceğini dile getiren Akşener, “Şayet seçmene, vatandaşa adisyon çevirmek hayatın tıpkı gerçeği haline gelirse ‘şuculuk, buculuk’ üzerinden düşünce vermeyi bırakırsa, birbirimizle mir kafaya tokuşturulmaya ‘Hayır, dur’ diyebilirsek o antlaşma siyasi görevini hatırlar ve o görevin gereğini yerine getirir. Getirmeyeni birlikte gönderirsiniz.” ifadelerini kullandı.

Akşener, Türkiye’üstelik herkese lakap takıldığını anlatarak, “Kendimle ilişkin iftiraları düşünüyorum. Hoşur bu büyüklüğünde çelişkili iftiranın tıpkı anda aynı kişinin üstünde olması azılı bire bir husus. FETÖ’cü diyorlar, tanrıtanımaz diyorlar; yani hem FETÖ’cüyüm hem ateistim. Geçin bunu tıpkı kenara… Aynı zamanda PKK’lıyım. Bire Bir zamanda faili meçhulcüyüm. Yahu yoldaş ego kimim? Ben neyim?” diye niteleyerek konuştu.

Esnaf gezilerinde bir nice özdek öğrendiklerini nâkil Akşener, şöyle devam etti:

“Vatandaşımız mütenakız olmak istemiyor. İnsanlarımız karnını doyurmak, çoluğunu çocuğunu, yarınını ferah ayrımsız şekilde hazırlamak, evine gidip yaşayış içerisinde sofrasına oturup ailesiyle sıra kılmak istiyor. Iktisadi durumu ortanın üstü olan dahi aynı, ortanın altı olan üstelik bir ama bu kayırmacılık, bu liyakatsizlik, bu ciddiyetsizlik öyle tıpkısı kuzuluk getirdi kim memleketi, cümle 7’den 77’ye haksızlığa uğradığını düşünüyor. Sunma cesim problemimiz budur. Bu gezilerinin sonucunda ise bize söylenen talepler, eleştiriler ve ihtiyaçlar üzerinden analizör ürettik.”

Akşener, iktidarın detaylı zamandır Cumhuriyet Altını değerleriyle, Atatürk’le çekişme ettiğini öne sürerek, şöyle devam etti:

“Hangi yaparlarsa yapsınlar bu milletin vicdanı öyle kim sunu kocaman YANLIŞSIZ Partili ailelerin çocukları Atatürkçü bugün. Eylemek ki devir balçıkla sıvanmıyor. Bu milletin feraseti, irfanı; bire bir nesli atladığı takdirde gencinde ortaya çıkıyor. Akıbet itibarıyla bu ülkenin enteresan bir biçimde birleştirici gücü bugün gençler beyninde Atatürk’tür. Hangi bahtiyar… Atatürk’ün olması aşağılık çok cesim. Zira onların büyükleri yoluyla ayrıştırıcı bire bir kavram olarak ortaya konulurken yekpare tersine hepimizin çocukları ayrımsız bütün yerine Atatürk etrafında toplandılar. Benim bu ülkenin yarınına duyduğum ümidin yer yetişkin gerekçesi bu gençlerin tıpkısı araya gelip bu ülkenin kurucu lideri ve hakikaten kahramanı olan Atatürk’ümüzün etrafında, onun ilkeleri etrafında toplanmış olmaları… Bu iri bire bir yarar. Gitmek kim bazı şeyleri istedikleri büyüklüğünde yıkmaya çalışsınlar yıkamadılar.”

“Demincek bire bir ucube sistemle cebin karşıyayız”

“Demin benzeri ucube sistemle cebin karşıyayız. Partili cumhurbaşkanlığı deniliyor hesabına.” ifadesini kullanan Akşener, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden behemehal boşanmak gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

“Bu intihap, vekil sistemi konuştuğumuz sonuç seçim. Bu seçimi kaybettiğimizde üç intihap kaybetmiş benzeri aykırılık namına bundan sonraki bölüm, partili cumhurbaşkanlığı üzerinden siyasa yapıp onun üzerinden seçime gitmektir. Yani Türkiye ölmez bitmez. Kimse öyle bire bir özdek anlamasın ama bu ucube sistemin karşılığı benzeri intihap yapılır, yani gelecek seçimi biz kaybettiğimiz takdirde gelecek seçimde partili reisicumhur seçeceğiz bilcümle beraber.”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin Türkiye’ye uymadığını savunan Akşener, “Riyaset sistemi değil bu. Bu, kendine özgü benzeri sistem. 1946’ya idraksiz döndük tığ amma 1946’nın kanunları birlikte buna göre elan iyiydi.” dedi.

Akşener, 2023 seçimini demokrasiyle ve vatandaşların oylarıyla temizlemek yerinde olduklarını belirterek, “Ben sav ediyor ve inanıyorum ki 13. Cumhurbaşkanı, namına ego Kavim İttifakı diyeyim siz apayrı bire bir husus deyin, eğer kusursuz aynı gezi yapabilirsek sağduyulu, düşüncesiz, mühim 13. Cumhurbaşkanı, Budun İttifakı’nın adayı olacak.” şeklinde konuştu.

2023 seçimlerinin nasıl kazanılması ve sistemin değiştirilmesi gerektiğini anlatım eden Akşener, “Buradaki maslahat Tayyip Koca yahut bir gayr değil. O sandalyeye genişlik saf, en aklık arkadaşımızı oturtalım, tıpkı yıl sonra bambaşka aynı adam haline gelmiyorsa adımı değiştiririm. Bu paye iddialıyım.” dedi.

Share: